sobota, Kwiecień 21, 2018

Sposoby na kaszel

0

Kaszel może być bardzo męczącą przypadłością, szczególnie wtedy, gdy z jego powodu cierpi małe dziecko. Warto jednak pamiętać, że ten objaw należy do jednego z podstawowych elementów obrony chorego organizmu. Najczęściej wyróżnia się dwa rodzaje kaszlu, a są to: kaszel mokry oraz kaszel suchy. Na rynku aptecznym można nabyć leki na kaszel mokry, jak i suchy, ale również farmaceutyki, których zadaniem jest poradzenie sobie z każdym z tych typów kaszlu. Niezależnie od tego, jaki kaszel nas męczy, warto sięgnąć po odpowiednio dostosowany syrop na kaszel, by jak najszybciej go zlikwidować.

Komiksy dla dzieci wciąż w modzie

0

Wiele osób po raz pierwszy styka się z komiksem w swoim dzieciństwie, kiedy objętość tradycyjnej książki może nieco przerażać, natomiast obrazki wręcz zachęcają do lektury. Niektórym fascynacja komiksem nie przechodzi i nawet jako dorośli chętnie sięgają po te specyficzne historyjki obrazkowe. Można wręcz mówić o swoistej modzie na komiks i to praktycznie na całym świecie.

Czy komiks jest wart uwagi?

Jeszcze jakiś czas temu przeważały głosy, że komiks jest ubogim krewnym książek i formą niezbyt dojrzałą literacko, a już na pewno bez większej wartości. W ostatnim czasie dużo się w tej kwestii zmieniło i coraz większa grupa osób docenia walory komiksu. Raczej rzadko słychać glosy, iż obrazki zastępują ludzką wyobraźnię, a tekst w ogóle nie ma żadnych walorów merytorycznych i jest jedynie formą niezbyt wysublimowanej rozrywki dla mas. Warto sobie uświadomić, że współczesny komiks jest bardzo niejednolity gatunkowo, często miesza różne formy i style, a tym samym wnosi sporą jakość literacką. W końcu to nie przypadek, że po komiks coraz częściej sięgają twórcy filmowi i adaptują historie obrazkowe na ciekawe ekranizacje pełnometrażowe.

Zróżnicowane tematy komiksów dla dorosłych

Bardzo dużą popularnością cieszą komiksy dla dorosłych, a księgarnia wysyłkowa może się pochwalić niezwykle bogatym zbiorem historii obrazkowych o różnym zabarwieniu. Warto sobie uświadomić, że komiks to nie tylko superbohaterowie z serii Marvell i DC Comics, którzy już na stałe wpisali się w krajobraz współczesnej popkultury, ale godne zainteresowania są też inne serie, jak Thorgal Grzegorza Rosińskiego i Jeana van Hamme’a. Wyjątkową popularnością, szczególnie wśród ludzi młodych, cieszy się manga japońska, która ma swoje odzwierciedlenie w seriach anime. Na ich punkcie zwariowali Japończycy, ale również w naszym kraju są ludzie, których ta forma niezwykle fascynuje. Interesujące są też niektóre komiksy kryminalne, fantasy i historyczne, którym nie można odmówić nawet walorów edukacyjnych. Co ważne, pojawiają się nawet komiksy w wersji książkowej jako skończone powieści graficzne. To już z pewnością wyższy poziom sztuki, za który przyjdzie zapłacić całkiem sporą cenę. Jednak wysoka jakość druku i okładki, a także sama zawartość szybko rekompensują wydane pieniądze.

O tym, jak wiele zmieniło się w podejściu do komiksów może też świadczyć fakt, że Muzeum Postania Warszawskiego organizuje cyklicznie konkurs, więc powstają komiksy o tematyce wojennej. To nie wszystko. Już od kilku lat sale kinowe pękają w szwach na premierach filmów powstających na podstawie komiksów. Kolejne odsłony Thora czy Iron Mana biją rekordy popularności, co również świadczy o tym, że komiks przestał być uważany za gorszy gatunek literatury. Jest to obecnie nie tylko wyjątkowo wciągająca fabuła, klimatyczne historie i fantastyczna akcja, ale niejednokrotnie istotny będzie przekaz, nawiązanie do określonych wydarzeń i swoisty dialog z największymi problemami współczesnego człowieka, a wiec samotności, tożsamości seksualnej czy totalitaryzmu.

Ochraniacze sportowe dla dzieci – czyli aktywnie i bezpiecznie

0

Dzieci uwielbiają ruch, jeżeli tylko je do tego zachęcimy, damy im możliwości, narzędzia, to one bardzo szybko łapią przysłowiowego bakcyla i potrafią całymi dniami jeździć na rowerze, lub ścigać z kolegami na hulajnodze. Sport jest dla dzieci bardzo ważny, szczególnie w okresie wzrostu, kiedy szkielet mięśniowy się rozbudowuje, dziecko rośnie i potrzebuje wzmacniać swoją tężyznę fizyczną. Aby umożliwić swojej latorośli aktywne spędzanie czasu, a sobie zapewnić spokój, ważne jest, aby zaopatrzyć dziecko w odpowiednie akcesoria zapewniające bezpieczeństwo.

Ochrona przede wszystkim

Jazda na rowerze, hulajnodze czy deskorolce poza tym że jest świetną zabawą, to również jest dość kolizyjna i naraża na różnego rodzaju urazy. O ile większość zn ich nie jest groźna, bo siniak czy małe zadrapanie to nie powód do rozpaczy, o tyle jest też ryzyko poważniejszych urazów, podczas wywrotki na rowerze czy skomplikowanych manewrów na deskorolce, a to może już przysporzyć sporo bólu i nerwów. Aby dziecko mogło spokojnie oddawać się wesołej i aktywnej rozrywce, powinno zawsze zakładać ochraniacze sportowe dla dzieci, które uchronią dłonie, łokcie czy kolana, przed nieprzyjemnymi efektami upadków na twardej nawierzchni. Obowiązkowym już wyposażeniem każdego małego rowerzysty jest kask ochronny, który dzieci powinny zakładać nie tylko na rower, ale również podczas jazdy na hulajnodze, czy deskorolce. Głowa dziecka musi być dobrze chroniona, dlatego zakładanie kasku jest wręcz obowiązkowe.

Jakie ochraniacze wybrać?

Co prawda ochraniacze nie zapewnią dziecku 100-procentowego bezpieczeństwa, jednak w większości przypadków są w stanie skutecznie zniwelować skutki upadku. Ochraniacze na nadgarstki, zabezpieczą je przed skręceniem podczas upadku w przód, na ręce, ponadto zabezpieczą dłonie przed obtarciami. Ochraniacze na łokcie, zapewnią należytą ochronę przed bolesnym uderzeniem, natomiast ochraniacze na kolana, sprawdzą się idealnie podczas nauki jazdy na rowerze, czy hulajnodze i zapewnią kolanom asekuracje, podczas niefortunnych upadków. Nauka każdy na różnego rodzaju pojazdach zawsze niesie ze sobą ryzyko kontuzji czy uraz, jeżeli w odpowiedni sposób zabezpieczymy nasze dziecko, jest szansa że te urazy nie będą poważne i nie zniechęcą dziecka do dalszych prób

Gdzie kupić ochraniacze sportowe dla dziecka?

Ochraniacze sportowe dla dzieci można zakupić w każdym sklepie sportowym czy rowerowym, ale bardzo dobrym rozwiązaniem są zakupy online, które dają znacznie więcej możliwości. Na stronie www.empik.com można znaleźć bardzo bogatą ofertę ochraniaczy sportowych dla dzieci. Firma Spokey oferuje zestaw ochraniaczy Sanitel, w skład którego wchodzą ochraniacze na nadgarstki, ochraniacze na łokcie, oraz na kolana. Idealnie sprawdzą się one podczas jazdy na rolkach, rowerze, wrotkach, hulajnodze czy deskorolce.

Ochraniacze oraz kask dla dziecka to podstawa, jeżeli chcemy, aby efektywnie i bezpiecznie wkroczyło ono w świat sportu. Poważne obrażanie, spowodowane upadkiem nie dość że mogą łatwo zrazić dziecko do aktywności fizycznej, to jeszcze na długi czas, mogą wykluczyć je z niej. Dlatego właśnie należy pamiętać, aby dziecko nosiło ochraniacze zawsze, kiedy rozpoczyna aktywność, bez względu na to, jak długo ona trwa, oraz gdzie się odbywa.

Jak upamiętnić ważne chwile z życia – pamiątka Chrztu

0

W życiu każdego człowieka jest wiele takich momentów, które aż proszą się o uwiecznienie. Należą do nich przede wszystkim te, budzące wyjątkowe uczucia oraz mające charakter unikatowy. Przykładem takich wydarzeń jest Chrzest Święty. Z jego okazji zjeżdża się zazwyczaj przeważająca część rodziny. W związku z tym jest to wydarzenie nie tylko o istotnym znaczeniu religijnym, ale też jedna z niewielu okazji do spotkań i rozmów w szerokim gronie najbliższych i krewnych. Chrzest Święty to też wiele przygotowań oraz wyjątkowy nastrój towarzyszący zarówno im, jak i samemu wydarzeniu. Jedynym sposobem, aby go uwiecznić są zdjęcia.

Jak upamiętnić Chrzest

Zdjęcia z Chrztu, poza tym, że przypominają rodzinie o miłym wydarzeniu, są też jedynym sposobem, aby zapoznać dziecko z pewnym aspektem jego przeszłości. Fotografie z tego wydarzenia to obowiązkowa ozdoba regału ze zdjęciami, szczególnie ceniona przez babcie i dziadków. Przy odrobinie pomysłowości i wyobraźni można z ich użyciem stworzyć niecodzienną pamiątkę w postaci fotoksiążki. Z empikfoto.pl taka książka nabierze unikatowego charakteru tak, jak unikatowe jest życie każdego człowieka. Książka z fotografiami może zawierać w sobie zestaw zdjęć z Chrztu i towarzyszących mu przygotowań oraz uroczystości, ozdobionych subtelnymi ramkami, dopełniających historię obrazkami i ozdobnymi ornamentami. Dodatkowo, niezwykłą wartość można jej nadać poprzez umieszczenie wewnątrz szczerych życzeń i sentencji.

Fotoksiążka jako pamiątka Chrztu jest wartym uwagi następcą albumów ze zdjęciami czy ksiąg pamiątkowych. Aby całkowicie wykorzystać jej potencjał, warto zapoznać się z możliwościami oferowanymi przez producentów. Poza gotowym szablonem, w przypadku na przykład usług empikfoto.pl skorzystać można z samodzielnie zaprojektowanego szablonu, z którym zdjęcia będą tworzyć spójną całość, opowiadającą historię jednego z najważniejszych wydarzeń w życiu.

Projektowanie fotoksiążki z Chrztu Świętego

Podczas planowania upominku z Chrztu warto wziąć pod uwagę kilka kwestii, od których zależy to, czy książka będzie w przyszłości spełniała swoją rolę, a więc budziła przyjemne wspomnienia. Najważniejszym aspektem jest oczywiście dobór fotografii. Jeśli dysponujemy w rodzinie osobą z zamiłowaniem fotograficznym, nie musimy martwić się o brak materiału dokumentującego. W innym przypadku dobrze jest wynająć na tę okazję fotografa, który zatroszczy się o to, by odpowiednio uchwycić wydarzenia towarzyszące temu świętu. Z kolei na etapie wyboru fotografii do książki, warto kierować się jakimś z góry założonym schematem, tak, aby ostatecznie ułożone zdjęcia tworzyły spójną całość, opowiadającą pewną historię.

Zdjęcia to jednak nie wszystko. Warto przemyśleć kwestię kolorystyki albumu, gdyż inna pasować będzie do dziewczynki, a inna do chłopca. Poza tym dobrze uwzględnić rodzaj papieru (błyszczący czy matowy, gruby i sztywny, czy miękki). Wraz z doborem kolorystyki warto także zwrócić uwagę na możliwość dodania do wnętrza elementów ozdobnych, takich jak ramki wokół zdjęć czy spajające je grafiki pędów bluszczu lub inne.

Przy projektowaniu fotoksiążki nie sposób zapomnieć o jej okładce, która przede wszystkim powinna charakterem i kolorystyką odpowiadać zawartości. Chrzest Święty to uroczyste wydarzenie pełne skromności i delikatności. Taka właśnie fotoksiążka najlepiej odda związane z nim wspomnienia oraz ich charakter.

Kocyki Colorstories – z myślą o maluszkach

0

Kocyk to bardzo ważna rzecz dla naszego maluszka. Wystarczy przecież zapytać naszych mam albo sięgnąć pamięcią do dzieciństwa – czy nie mieliśmy swojej ulubionej kołderki albo kocyka, który musiał z nami spać, nawet gdy byliśmy starsi? Oczywiście, że tak!

Kocyku – kim i czym jesteś?

Jaką rolę pełni taki kocyk dla dziecka? Otóż na pewno stanowi on przykrycie – to rzecz dość oczywista. Jednak oprócz tego kocyki zapewniają maluszkom poczucie bezpieczeństwa – taki kocyk nieraz zastępuje maskotkę. Warto zatem zainwestować w rzeczywiście dobry kocyk…

Colorstories – marka, która rozumie dzieci

Warto szczególnie przyjrzeć się ofercie firmy Colorstories, a w szczególności na kocyki Colorstories. Marka ta bowiem doskonale tworzy produkty dla dzieci – z pasją i dokładnie. Czym zatem szczególnym wyróżniają się kocyki Colorstories?

Kocyk Colorstories – ciepły i miekki

Otóż oczywiście Colostories kocyki są odpowiednio przebadane pod kątem tego, czy nie powodują żadnych alergii. Ponadto kocyki Colorstories wyprodukowane są z wysokiej jakości materiałów, włączając w to włókna bambusowe. Co więcej są one utrzymane w przyjemnych pastelowych kolorach, które nie drażnią dziecka i pozwalają mu na spokojny sen.

Wyjątkowe Colorstoies kocyki

Pośród oferty zwracają uwagę przede wszystkim dwa produkt. Jest to kocyk tkany Colorstories wykonany z bambusa – lekki, przewiewny i wytrzymały oraz ocieplany polarem śliczny kocyk, idealnie nadający się dla maluszka na chłodne dni.

Colorstories to marka, w którą warto zainwestować!

Etiopia – wyprawa nie tylko dla smakoszy kawy

0

Wyjazdy wakacyjne nie muszą ograniczać się do najbardziej popularnych miejsc, ale warto odkrywać nowe tereny i dać się zaskoczyć. Wyprawa do Etiopii może okazać się strzałem w dziesiątkę ze względu na niesamowite walory krajobrazowe, ciekawą tamtejszą kulturę oraz zadziwiające elementy architektury sprzed stuleci.

Etiopia wyprawa, jakiej nigdy nie zapomnisz!

To państwo słusznie szczyci się bogatą historią, fantastycznym światem flory i fauny oraz oryginalnymi tradycjami kulturowymi. Etiopia ma różne oblicza i warto poznać każde z nich, aby odkryć wszystkie smaczki tego państwa. Każdy może tutaj przeżyć niezapomnianą przygodę, a zarazem dokonać wyjątkowych odkryć. Wyprawa do Etiopii niewątpliwie dostarczy wiele satysfakcji. W końcu Afryka to nie tylko egipskie piramidy i parki narodowe w Kenii bądź Tanzanii. Przy okazji należy dodać, że Etiopia graniczy właśnie z Kenią i jest zdecydowanie mniej oblegana, natomiast atrakcji ma co niemiara. Wyprawa do Etiopii oznacza całkiem spory wydatek, jednak naprawdę warto zebrać wymaganą kwotę i pojechać na te niesamowite tereny.

Etiopia wyprawa trekkingowa

Ten kraj jest wręcz wymarzony dla miłośników pieszych wędrówek i wspinaczek. Depresja Danakilska przypomina bardziej powierzchnię Marsa niż krajobrazy ziemskie, a zawdzięcza to wyjątkowo kolorowym formom geologicznym i tworom wulkanicznym. Mało znany jest ten obszar, trudno dostępny i bez odpowiedniej infrastruktury turystycznej, ale niezwykle interesujący. Jeżeli ktoś szuka bardziej zadbanych miejsc, to z pewnością powinien udać się na wyprawę w Góry Semien, aby spotkać się oko w oko z małpami o jakże charakterystycznym wyglądzie, czyli dżeladami, a przede wszystkim skorzystać z okazji na wejście na czterotysięcznik. W przypadku słabszej kondycji popularną forma zdobywania szczytów jest wjazd samochodem terenowym.

Etiopia wyprawa do miejsc historycznych

Niepowtarzalnym skarbem tego kraju są zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Chodzi tutaj zwłaszcza o charakterystyczne tysiącletnie kościoły w Lalibelii wzniesione z ciosanych bloków skalnych oraz potężne zamki w Gonder. Nie można też pominąć ruin starożytnego państwa w Aksum.

Obiady w szkole – kupować czy nie?

0

W wielu szkołach rodzice mają możliwość wykupienia obiadów dla dziecka. Czy warto zdecydować się na taki dodatkowy wydatek?

Przeziębienie – jak je pokonać?

0

Na przełomie zimy i wiosny dość często łapie nas popularna dolegliwość, jaką jest przeziębienie. Ponieważ nie charakteryzuje się ona bardzo nasilonymi dolegliwościami, to najczęściej idziemy po prostu do apteki po tanie leki bez recepty. Jednak co możemy kupić? Które leki reklamowane jako „najlepsze leki na przeziębienie” będą naprawdę skuteczne?

Leczenie zębów w ciąży – co można, a czego nie?

0

Ciąża to szczególny okres w życiu każdej kobiety. To piękny czas dający dużo radości i nadziei. Ale ciąża to także wiele ograniczeń. Jedne z nich dotyczą leczenia zębów w ciąży. Trzeba bowiem wiedzieć, że w ciąży nie można wykonywać wszystkich zabiegów stomatologicznych. Choć leczenie próchnicy jest bezpieczne przez cały okres ciąży, to już np. leczenia kanałowego nie powinno się przeprowadzać w pierwszym trymestrze.

Zęby w trakcie ciąży trzeba oczywiście leczyć. Zwłaszcza stany zapalne. Warto wiedzieć, że są one jedną z przyczyn przedwczesnego porodu. Dlatego ważne są regularne wizyty u stomatologa. Najlepszym rozwiązaniem będzie ustalenie takich wizyt już na początku ciąży. Jeśli pojawi się jakiś problem będzie on na tyle nie duży, że będzie można go spokojnie wyleczyć. Dlatego nie jest prawdą, że podczas ciąży kobieta nie może leczyć zębów. Może, tylko muszą być to zabiegi niewielkie. A aby tak było konieczne są regularne wizyty kontrolne u dentysty.

Jak wspomniano wcześniej, tradycyjne leczenie próchnicy jest dla przyszłej mamy bezpieczne w całym okresie trwania ciąży. Leczenia kanałowego unikać należy w pierwszych trymestrze. Jednak każdą taką sytuację trzeba zbadać indywidualnie. Jeśli stan zęba jest naprawdę zły lepiej jest nie czekać na drugi trymestr. Bakterie rozprzestrzeniające się z takiego zęba mogą narobić więcej szkód niż samo leczenie.

Warto podjąć tu także temat prześwietlenia RTG. Płód przez cały okres ciąży nie powinien być narażony na promieniowanie rentgenowskie. Dlatego zdjęć RTG nie powinno się robić przez całą ciążę. Zdarzają się sytuacje wyjątkowe. Np. bardzo silny ból. Jednak wówczas wykonując zdjęcie RTG należy zachować wszelkie środki ostrożności, aby nie narazić płodu na promieniowanie.

A co ze znieczuleniem? Znieczulenia zęba nie powinno stosować się w pierwszym trymestrze. W kolejnym okresie ciąży decyduje o tym stomatolog. Dlatego też odradza się usuwania zęba w pierwszym trymestrze. Często zabieg ten jest niemożliwy bez znieczulenia. Dlatego lepiej odłożyć to na później. Oczywiście jak w innych przypadkach każda sytuacja jest indywidualna.

Kolanoskopia – co warto wiedzieć przed zabiegiem

0
kolanoskopia

Kolonoskopia to zabieg, który umożliwia nam sprawdzenie całego wnętrza jelita grubego. Celem zabiegu jest sprawdzenie błony śluzowej jelit na istnienie pewnych wad

Co warto wiedzieć przed zabiegiem

Kolonoskopie robi się przy wykorzystaniu gumowego endoskopu o grubości 2 centymetrów. Urządzenie wprowadza się przez bańkę odbytnicy, esicę oraz okrężnicę wchodzącą do zastawki krętniczo – kątniczej. Podczas analizowania jest również możliwość wycinku śluzówki do badań histopatologicznych i przeprowadzenie zabiegów endoskopowych: Usunięcie polipów, czyli polipektomia. Tamowanie krwawienia w dolnym obrębie jelita grubego. Poszerzenie jelit, na przykład po zabiegach operacyjnych. Zmniejszanie wagi guzów przy nieoperacyjnych nowotworach dla podniesienia przepuszczalności jelita grubego. Na kolonoskopię warto zgłosić się w wypadku: Profilaktycznego badania na raka jelita grubego. Krwawienia podczas defekacji. Polipów jelita grubego. Zmian w wypróżnianiu (biegunki, zaparcia).Niedokrwistości spowodowanej brakiem żelaza. Uchyłków jelita grubego. Wad zapalnych jelit.

Kolonoskopia – wskazania

kolonoskopiaWskazania do wykonania kolonoskopi możemy rozłożyć na trzy grupy. Pierwsza spośród nich – kolonoskopia diagnostyczna, jak sama nazwa sugeruje jest przeprowadzana w celu wykrycia zaburzeń dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Badanie zapisuje się przy podejrzeniu raka jelita grubego, w wypadku krwawienia z przewodu pokarmowego, a również wówczas jeśli krew jest obecna w kale. Do symptomów, których wystąpienie powinno stanowić powód kolonoskopii wymienić należy również niewyjaśnioną niedokrwistość, schorzenia rytmu wypróżniania, a również duże bóle brzucha o nieznanej przyczynie. Kolonoskopia terapeutyczna, a więc lecznicza przeważnie jest przeprowadzana w celu usunięcia polipów (polipektomia) czy ciał obcych znajdujących się w przewodzie pokarmowym. Kolonoskopię terapeutyczną wykonywa się również w wypadku zaistnienia szkodliwych dla zdrowia pacjenta zwężeń powstałych na skutek kształtujących się zaburzeń.

Jak przygotować się do zabiegu kolonoskopii

Wiemy już, czym jest tenże zabieg. Teraz warto dowiedzieć się, czego trzeba unikać na siedem dni przed zabiegiem: Zaprzestanie stosowania środków zawierających żelazo. Po konsultacji z specjalistą zaprzestanie stosowania preparatów hamujących czynność płytek krwi — takich jak aspiryna lub acard. Po konsultacji ze specjalistą zamianę preparatów typu sinitrom, acenocumarol oraz syncumar (środki przeciwzakrzepowe) na heparynę niskocząsteczkową.W wypadku wad przewlekłych jak cukrzyca, konsultacje ze specjalistą, który ustali jasny plan kolonoskopii. Zaprzestanie spożywania produktów pestkowych, takich jak kiwi, truskawki lub winogrona. Do listy rzeczy zakazanych należy również dodać pieczywo z ziarnami, musli, mak, siemię. Należy również unikać buraków, które potrafią zabarwić śluzówkę jelita. Trzy dni bezpośrednio przed zabiegiem trzeba: Unikać posiłków stałych. Polecamy dietę płynną — kawa, herbata, woda, napoje bez miąższu i zupy bez kawałków warzyw oraz dodatków. W przeddzień analizowania: Dozwolone jest jedynie śniadanie. Bez napojów gazowanych i mleka.

Przebieg kolonoskopii

Miej więcej od godziny czternastej (czy o określonej ze specjalistą godzinie), podejmuje się przygotowanie bezpośrednie do zabiegu. Stosowany jest środek FORTRANS, który oferowany jest wyłącznie na receptę. Opakowanie zawiera 4 saszetki. Każdą spośród nich rozcieńcza się w litrze wody niegazowanej (w sumie cztery litry), potem spożywa w przeciągu pięciu — sześciu godzin. Dla poprawy smaku można schłodzić roztwór czy dołączyć do niego wyciąg z cytryny. Podczas stosowania leku nie można już jeść posiłków. Dozwolone jest picie niegazowanej wody i herbaty. Efektem działania preparatu są zwykłe wypróżnienia, ostatecznie treścią płynną. Sam zabieg jest łatwy, bezbolesny (jednak może być zrobiony z wykorzystaniem znieczulenia ogólnego), chociaż powoduje dyskomfort. Przed badaniem musimy przebrać się w profesjonalną odzież zabiegową oraz położyć się na kanapie. Najczęstszym ułożeniem jest lewy bok z podciągniętymi kolanami. Podczas zabiegu może powstać potrzeba zmiany pozycji. Specjalista ogląda wpierw okolice odbytu na obecność przetok, ropni i guzków krwawicznych. Potem smaruje żelem, którego przeznaczeniem jest miejscowe znieczulenie, a potem wykonywa badanie palcem (per rectum). Badaniu może towarzyszyć odczucie rozpierania, skurczów i wzdęcia — w takich wypadkach stosuje się znieczulenie ogólne dożylne. Dyskomfortowe może być powietrze, które jest wdmuchiwane do jelita, by uwidocznić błonę śluzową ściany jelita i umożliwić przesuwanie endoskopu. Podczas badania może dojść do wydostania się płynów czy gazów z jelit. Jest to oczywiste oraz popularne zjawisko, dlatego nie warto się tym przejmować. Badanie kolonoskopii trwa mniej więcej od piętnastu do czterdziestu minut. Czasem może dojść do wypadku, gdy nie uda się wprowadzić endoskopu wystarczająco dokładnie (w miejsce, gdzie wiąże się z jelitem cienkim), więc specjalista może zalecić dodatkowe badanie, czy określić, iż niepełna kolanoskopia jest odpowiednia.