wtorek, Sierpień 21, 2018

Rajskie i tajemnicze Filipiny, czyli błogie lenistwo na plażach i odrobina historii

0
Rajskie i tajemnicze Filipiny

Filipiny to archipelag 7000 wysp, które nie bez powodu nazywane są rajem na Ziemi. Będąc tutaj zachwycisz się niebiańskimi plażami z białym piaskiem i krystalicznie czystą wodą, zobaczysz tysiące kolorowych rybek, a także poznasz najbardziej przyjaznych tubylców na świecie.

Dzieci rok po roku – jaki wózek kupić?

0
Dzieci rok po roku - jaki wózek kupić?

Narodziny dzieci rok po roku stawiają rodziców przed wieloma wyzwaniami, jakie są obce rodzinom, w których rodzeństwo dzieli większa różnica wieku. Sporym problemem w przypadku dzieci rok po roku jest wybór wózka. Starsze dziecko jest jeszcze za małe, by poruszać się pieszo na dłuższych dystansach, przez co maluszek nie może korzystać z wózka po rodzeństwie. Jaki wózek wybrać w takim przypadku – bliźniaczy, czy zdecydować się na alternatywne rozwiązanie?

Co kupić dziecku by się nie nudziło?

0

Kupienie zabawki dla dziecka może wydawać się proste – nic bardziej mylnego. Najlepiej z błędu wyprowadza chwila po przekroczeniu progu sklepu z zabawkami lub kilka minut na internetowych aukcjach. Wszystkiego jest za dużo. Pytanie się najmłodszego członka rodziny o zdanie i preferencje nie zawsze jest trafioną strategią. Dlaczego? Ponieważ dzieci myślą oczami, każda następna zabawka będzie wydawała się mu lepsza, większa, fajniejsza, a z drugiej strony zdecydowanie się na jedną jest pominięciem szansy na zabawę tymi niewybranymi. Wybranie zabawki to poważna decyzja.

Nie tylko do zabawy

Idealne zabawki to zabawki interaktywne, które robią więcej – angażują efekty audio oraz świetlne pozwalając na wielopoziomową zabawę. Dobrym tego przykładem są komplety LEGO, które umożliwiają pierwsze kontakty z robotyką. Lego od dawna udostępnia dla dzieci zabawki edukacyjne, którymi można sterować oraz robić znacznie więcej niż tradycyjnymi, statycznymi wariantami. Zabawki interaktywne, które buduje się „samemu” (przy pomocy rodzica) to hit. Tego typu zabawki pozwalają na zacieśnianie więzi rodzicielskich oraz dają frajdę nie tylko dziecku. Z pewnością sami pamiętamy z czasów młodości, gdy z utęsknieniem wzdychaliśmy do rodziców by kupili nam zestaw LEGO Technic – nie każdy miał możliwość zabawy tą elitarną (jak na tamte czasy) zabawką. Obecnie jest inaczej. Zabawki interaktywne zbliżają pokolenia – bawić może się cała rodzina.

Na zwracać uwagę?

Na atesty. Zabawki interaktywne to kategoria produktów, która z roku na rok robi się coraz bardziej obszerna. W efekcie wiele zabawek dostępnych w sieci oraz sklepach stacjonarnych, chociaż nosi miano interaktywnej nie jest warte żądanej ceny. Atesty bezpieczeństwa są konieczne. Wszystko zależy od tego dla jak małego czy dużego dziecka zabawka jest kupowana. Jednak zawsze lepiej dmuchać na przysłowiowe zimne. Zabawki interaktywne posiadają małe części oraz komponenty, które są w stanie szybko się popsuć. Jeśli zabawka kupowana jest dla np. dwulatka to musi wykazać się również dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, w takim wypadku kupno zestawów np. Lego nie jest zalecane (za dużo ruchomych i małych części). Jednak im dziecko większe tym sfera zabawek interaktywnych staje się szersza. Szukając czegoś ciekawego warto zacząć od produktów, które oferuje LEGO i sprawdzać co znajduje się na około. Z pewnością zawęzi to pole poszukiwań i skróci czas biegania w panice po sklepie lub przeglądania aukcji. Pamiętajmy zabawki mają nie tylko bawić, ale również rozwijać, a zabawki interaktywne nadadzą się do tego najlepiej.

Najlepsze rowerki trójkołowe dla malucha

0

Niezależnie od tego, czy mamy bardzo aktywne dziecko, czy też nasz maluch jest oazą spokoju, to każda pociecha z ochotą siada na rower, by przemierzać świat. Pomiędzy popularnym modelem biegowym a tym już całkiem podobnym do dorosłego znajduje się niezwykle bezpieczny pojazd trójkołowy. Wybór najlepszego ma niebagatelny wpływ na zdrowie dziecka, a kluczem jest dobranie do wieku, wzrostu i poziomu rozwoju psychomotorycznego.

Jaki rowerek?

Rowerki trójkołowe pozwalają dziecku w miarę samodzielnie poznawać świat. Dostosowane pojazdy są doskonałym rozwiązaniem dokładnie wtedy, kiedy pociecha nie chce już siedzieć wózku. Dlatego tak ważne jest, by idealnie dobrać rowerki trójkołowe do potrzeb konkretnego dziecka, wtedy jest szansa, że nie zrazi się ono do sportu i będzie stale rozwijać umiejętności.

W sklepach znajdziemy cały asortyment rowerków trójkołowych, które różnią się rozmiarami, materiałami oraz oczywiście wyglądem. Popularne są te z korbami umieszczonymi na przednim kole oraz o układzie klasycznym z napędem łańcuchowym. Te elementy w znaczący sposób wpływają na styl jazdy oraz pozycję dziecka i siłę, jaką musi ono włożyć w uruchomienie pojazdu.

Różne rozwiązania

Rowerki trójkołowe są tak modne, że na rynku znajdziemy cały szereg produktów, które łączą różne funkcje. Popularne rozbudowane pojazdy są połączeniem trójkołowca z wózkiem spacerowym, a uchwyt do pchania i daszek oraz odpowiednie zabezpieczenia sprawiają, że przejażdżka taką maszyną już dla dziesięciomiesięcznego dziecka może być fantastyczną przygodą.

Plastikowe rowerki trójkołowe oraz te bardziej wytrzymałe z aluminiową ramą oraz gumowymi kołami to najchętniej wybierane przez rodziców pojazdy dla dzieci. Oczywiście na rynku znajdziemy również opcje dla bliźniaków.

Najważniejszą zaletą rowerków trójkołowych jest ich stabilność. Nawet małe dziecko bez większych problemów utrzyma na nich równowagę. Oczywiście przy zakupie powinniśmy zawsze brać uwagę rozwój malucha i to czy jest gotowy na samodzielne przemieszczanie się. Tutaj największym argumentem nie będzie wiek ani wzrost ale aktywność i sprawność dziecka. Rowerki trójkołowe pozwalają bowiem na kierowanie pojazdem dokładnie tam, gdzie się chce, a poza tym nic nie ogranicza pola widzenia. Dlatego właśnie są atrakcją samą w sobie. Rowerki trójkołowe to doskonały pojazd przejściowy do tych wymagających większej sprawności i lepszej koordynacji ruchowej. Dodatkowo to idealny pretekst, by zachęcić dziecko do aktywności na świeżym powietrzu.

Jaskra – zareaguj nim będzie za późno

0

Pierwsze objawy jaskry to zdecydowane zmniejszenie pola widzenia oraz dużo gorszy obraz, często rozmyty, niewyraźny. W zależności od stadium zaawansowania choroby, dolegliwości towarzyszyć mogą wymioty, nudności, intensywne migreny oraz uporczywe uciski odczuwane w rejonie gałek ocznych. Niektórzy pacjenci wskazują nawet na silne bóle brzucha. Jak walczyć z tym schorzeniem i zachować sokoli wzrok?

Możliwa nawet ślepota


Diagnoza jaskra powinna stanowić dla chorego sygnał alarmowy, wskazujący na konieczność jak najszybszej reakcji medycznej. Brak leczenia może skutkować niekiedy nawet zupełną utratą zdolności widzenia. Przyczyn rozwoju charakteryzowanego schorzenia jest wiele, jednak zazwyczaj wynika ona ze zbyt wysokiego ciśnienia jakie pojawia się w środku oka. Warto również wspomnieć, iż jaskra może wywoływać zaćmę – drugą z najpowszechniejszych i równie groźnych dla wzorku dolegliwości objawiających się zmętnieniem soczewki. Już pierwsze objawy jaskry w postaci światłowstrętu, trudności z adaptacją wzroku do ciemności, słabsza ostrość widzenia, często występujące łzawienie oczu czy mroczki i plamki wyskakujące przy spojrzeniu w źródło światła nie powinny być lekceważone, ale natychmiast zgłaszane okuliście. U osób dorosłych niepokojące symptomy dużo prościej jest stwierdzić niż w przypadku maluchów, u jakich jaskra wrodzona przejawia się w przeciągu paru pierwszych lat życia, dlatego warto – chociażby w celach profilaktycznych – zabierać dziecko na wizyty kontrolne, by lekarz zweryfikował poprawność widzenia.

W niejednej postaci


Opisywana dolegliwość występuje w rozmaitych odmianach, co wiąże się z różnymi przyczynami ją wywołującymi. Jedną z powszechniejszych jest jaskra pierwotna otwartego kąta, która objawia się barierą w przepływie cieczy wodnistej wynikającą z nieodpowiedniej konstrukcji gałki ocznej. W konsekwencji tego zwiększa się ciśnienie wewnątrz oka, a to źle rzutuje na nerw wzrokowy i siatkówkę. Jaskra normalnego ciśnienia z kolei, jak wskazuje już samo jej nazewnictwo, nie wiąże się z nieprawidłowym ciśnieniem w gałce, ale powoduje uszkodzenie siatkówki. Jaskra wtórna zaś to częste powikłanie po innych stanach chorobowych oczu, a jaskra wrodzona, która na szczęście do bardzo często występujących przypadków nie należy, atakuje w większości najmłodszych – już niemowlęta i kilkuletnie dzieci, co przeważnie jest następstwem dziedziczności.

Sposoby leczenia


Kiedy dostrzeżesz u siebie pierwsze objawy jaskry, zacznij od diagnostyki, a więc wybierz się do specjalisty, który wykona badanie opierające się na mierzeniu ciśnienia wewnątrzgałkowego. Dodatkowo, okulista zbada tarczę nerwu wzrokowego i określi, czy masz dobre pole widzenia. Zaleca się, w celach czysto profilaktycznych, wykonanie tomografii optycznej, co pozwoli ustalić poziom rozwoju choroby oraz jednoznacznie stwierdzić jej przyczyny. Pierwszy etap zwalczania dolegliwości to odpowiednio dobrane krople, które przyda się aplikować raz bądź dwa na dobę. Przy jaskrze otwartego kąta niezbędne okazuje się wykorzystanie w procesie leczenia beta-blokerów, które pozwolą znacząco zredukować poziom ciśnienia w oku, a przy jaskrze zamkniętego kąta – miotyków zwężających źrenice.

Kodowanie i programowanie od najmłodszych lat w szkole i przedszkolu

0

Dzisiejszą cywilizację definiuje umiejętność korzystania z zasobów internetu. Bogactwo cyfrowego świata stwarza wiele możliwości, coraz szerzej docenianych w różnych środowiskach. Naturalną konsekwencją rosnącego zainteresowania jest stale wzmagające się zapotrzebowanie na ludzi posiadających określone predyspozycje: kreatywnych, zdolnych do pracy zespołowej, myślących krytycznie. Postępująca cyfryzacja jest wizją jutra, dlatego już dziś powinniśmy przygotowywać do niej nasze pociechy.

Wiele osób uważa, że programowanie dla dzieci jest zbyt trudne. Fakty jednak temu przeczą: dzieci bardzo sprawnie odnajdują się z wirtualnej rzeczywistości, niekiedy wręcz tłumacząc dorosłym, jak się po niej poruszać. Dziecięca łatwość w przyswajaniu nowych technologii bywa często krytykowana. Niesłusznie! Można ją skutecznie wykorzystać, wzbogacając edukację dzieci o stworzony w oparciu o podstawę programową informatyczny kurs. Programowanie dla dzieci jest przede wszystkim frajdą, ale z edukacyjnego punktu widzenia rozwija wiele pożądanych umiejętności, przygotowując do wydajnego funkcjonowania w skomputeryzowanym świecie.

Czy to oznacza, że od teraz dzieci zarówno w szkole, jak i w przedszkolu będą przyklejone do monitorów? Nic bardziej mylnego! Materiały do nauki programowania, zwłaszcza te dedykowane dzieciom w wieku przedszkolnym, to przede wszystkim gry planszowe, specjalne klocki lub interaktywne maty – wszystkie starannie przemyślane i zaplanowane w taki sposób, żeby zabawa nimi rozbudzała myślenie twórcze, analityczne oraz logiczne, a także zmuszała do kreatywnego rozwiązywania problemów. Jednocześnie wiele materiałów, zwłaszcza tych dedykowanych dla najmłodszych dzieci, sprzyja rozwijaniu kompetencji społecznych, a także zazębia się z edukacją językową, matematyczną, artystyczną… a nawet uwzględnia rozwój motoryczny poprzez ciekawe propozycje zabaw ruchowych. Oczywiście, dla starszych dzieci istnieje także bogata oferta gier i aplikacji o charakterze edukacyjnym.

Można zapytać: po co to wszystko? Czy dotychczas stosowane metody, zabawy i pomoce dydaktyczne są niewystarczające? W stale zmieniającym się świecie potrzeba także szeregu zmian w myśleniu o edukacji naszych pociech. Kodowanie i programowanie stają się coraz ważniejsze dla funkcjonowania współczesnych społeczeństw, dlatego podwaliny pod tego rodzaju umiejętności warto kłaść znacznie wcześniej, aby zapewnić dziecku jak najlepszy start w chaotyczną przyszłość. Ale nie tylko wykształcenie się liczy: równie istotne jest wyposażenie dziecka w zestaw kompetencji, które najskuteczniej rozwijać z zastosowaniem pomocy integrujących wiedzę oraz umiejętności z wielu dziedzin. Właśnie takie warunki rozwojowe zapewniają materiały do nauki programowania, które można znaleźć na stronie mojebambino.pl – a przy okazji gwarantują… świetną zabawę!

Szykujemy gniazdo dla niemowlęcia! – Akcja “RODZIC”

0

Czy kołysanie małego dziecka pomaga mu zasnąć? Czy dziecko nie powinno spać najdłużej w nocy? Moje dziecko śpi stanowczo za mało!

No tak, to są najczęstsze dylematy świeżo upieczonych rodziców, setki przeczytanych stron w poradnikach, włączona funkcja replay na YouTubie z filmikami o macierzyństwie, mimo to, gdy na świat przychodzi wyczekana kruszyna, nagle zapominamy o wszystkim czego do tej pory się nauczyliśmy.

Na problemy z cerą tłustą i trądzikową… Iwostin

0

Najbardziej odpowiednimi kosmetykami na problemy z cerą tłustą i trądzikową są dermokosmetyki. Zawierają one substancje lecznicze, aktywne biologicznie składniki.

Sposoby na kaszel

0

Kaszel może być bardzo męczącą przypadłością, szczególnie wtedy, gdy z jego powodu cierpi małe dziecko. Warto jednak pamiętać, że ten objaw należy do jednego z podstawowych elementów obrony chorego organizmu. Najczęściej wyróżnia się dwa rodzaje kaszlu, a są to: kaszel mokry oraz kaszel suchy. Na rynku aptecznym można nabyć leki na kaszel mokry, jak i suchy, ale również farmaceutyki, których zadaniem jest poradzenie sobie z każdym z tych typów kaszlu. Niezależnie od tego, jaki kaszel nas męczy, warto sięgnąć po odpowiednio dostosowany syrop na kaszel, by jak najszybciej go zlikwidować.

Komiksy dla dzieci wciąż w modzie

0

Wiele osób po raz pierwszy styka się z komiksem w swoim dzieciństwie, kiedy objętość tradycyjnej książki może nieco przerażać, natomiast obrazki wręcz zachęcają do lektury. Niektórym fascynacja komiksem nie przechodzi i nawet jako dorośli chętnie sięgają po te specyficzne historyjki obrazkowe. Można wręcz mówić o swoistej modzie na komiks i to praktycznie na całym świecie.

Czy komiks jest wart uwagi?

Jeszcze jakiś czas temu przeważały głosy, że komiks jest ubogim krewnym książek i formą niezbyt dojrzałą literacko, a już na pewno bez większej wartości. W ostatnim czasie dużo się w tej kwestii zmieniło i coraz większa grupa osób docenia walory komiksu. Raczej rzadko słychać glosy, iż obrazki zastępują ludzką wyobraźnię, a tekst w ogóle nie ma żadnych walorów merytorycznych i jest jedynie formą niezbyt wysublimowanej rozrywki dla mas. Warto sobie uświadomić, że współczesny komiks jest bardzo niejednolity gatunkowo, często miesza różne formy i style, a tym samym wnosi sporą jakość literacką. W końcu to nie przypadek, że po komiks coraz częściej sięgają twórcy filmowi i adaptują historie obrazkowe na ciekawe ekranizacje pełnometrażowe.

Zróżnicowane tematy komiksów dla dorosłych

Bardzo dużą popularnością cieszą komiksy dla dorosłych, a księgarnia wysyłkowa może się pochwalić niezwykle bogatym zbiorem historii obrazkowych o różnym zabarwieniu. Warto sobie uświadomić, że komiks to nie tylko superbohaterowie z serii Marvell i DC Comics, którzy już na stałe wpisali się w krajobraz współczesnej popkultury, ale godne zainteresowania są też inne serie, jak Thorgal Grzegorza Rosińskiego i Jeana van Hamme’a. Wyjątkową popularnością, szczególnie wśród ludzi młodych, cieszy się manga japońska, która ma swoje odzwierciedlenie w seriach anime. Na ich punkcie zwariowali Japończycy, ale również w naszym kraju są ludzie, których ta forma niezwykle fascynuje. Interesujące są też niektóre komiksy kryminalne, fantasy i historyczne, którym nie można odmówić nawet walorów edukacyjnych. Co ważne, pojawiają się nawet komiksy w wersji książkowej jako skończone powieści graficzne. To już z pewnością wyższy poziom sztuki, za który przyjdzie zapłacić całkiem sporą cenę. Jednak wysoka jakość druku i okładki, a także sama zawartość szybko rekompensują wydane pieniądze.

O tym, jak wiele zmieniło się w podejściu do komiksów może też świadczyć fakt, że Muzeum Postania Warszawskiego organizuje cyklicznie konkurs, więc powstają komiksy o tematyce wojennej. To nie wszystko. Już od kilku lat sale kinowe pękają w szwach na premierach filmów powstających na podstawie komiksów. Kolejne odsłony Thora czy Iron Mana biją rekordy popularności, co również świadczy o tym, że komiks przestał być uważany za gorszy gatunek literatury. Jest to obecnie nie tylko wyjątkowo wciągająca fabuła, klimatyczne historie i fantastyczna akcja, ale niejednokrotnie istotny będzie przekaz, nawiązanie do określonych wydarzeń i swoisty dialog z największymi problemami współczesnego człowieka, a wiec samotności, tożsamości seksualnej czy totalitaryzmu.