Narodziny dzieci rok po roku stawiają rodziców przed wieloma wyzwaniami, jakie są obce rodzinom, w których rodzeństwo dzieli większa różnica wieku. Sporym problemem w przypadku dzieci rok po roku jest wybór wózka. Starsze dziecko jest jeszcze za małe, by poruszać się pieszo na dłuższych dystansach, przez co maluszek nie może korzystać z wózka po rodzeństwie. Jaki wózek wybrać w takim przypadku – bliźniaczy, czy zdecydować się na alternatywne rozwiązanie?

Wózek bliźniaczy? Tak, ale po narodzinach drugiego dziecka

Klasyczne, bliźniacze wózki dla dzieci są przeznaczone dla maluchów urodzonych w tym samym czasie. Raczej żaden rodzic nie zdecyduje się na zakup podwójnego wózka, jeśli ma tylko jedno dziecko, nawet gdy planuje ponowne powiększenie rodziny w kolejnym roku. Jeśli różnica wieku między dziećmi jest mniejsza niż 12-15 miesięcy, rodzice mogą wymienić pojedynczą gondolę i spacerówkę na bliźniaczy wózek dla dzieci.

Rodzice mogą zdecydować się na bliźniaczą spacerówkę, lecz ze względu na odmienne potrzeby noworodka i starszego dziecka powinni wybrać modele z siedziskami, które można rozłożyć na płasko. Starsza pociecha podróżuje w pozycji siedzącej, natomiast maluszek musi spacerować na leżąco, tak jak w klasycznej gondoli. Podwójny pojazd prowadzi się ciężej niż pojedynczy, dlatego warto zdecydować się na modele na pompowanych, dużych kołach. Dzięki nim wózek porusza się lżej, nawet gdy siedziska zajmuje dwoje dzieci o łącznej wadze ponad 30 kg.

Dwa wózki dla dzieci w jednym, czyli łączniki do spacerówek dziecięcych

Po narodzinach drugiego potomka można zdecydować się na połączenie dwóch wózków dla dzieci za pomocą specjalnego łącznika. Element sprawia, że dwa pojazdy poruszają się jednocześnie w tym samym kierunku, co ułatwia prowadzenie spacerówek. Łącznik umieszcza się pomiędzy wózkami, ustawiając je obok siebie. Podwójny pojazd jest dość szeroki, przez co mogą pojawić się trudności z poruszaniem się po wąskich korytarzach lub z przewożeniem wózka w ciasnych windach.

Łącznik sprawdza się w przypadku wózków parasolek, które ważą niewiele i mają koła takiej samej wielkości. Ze względu na to, że parasolki trudno prowadzi się po nierównym podłożu, połączone wózki dla dzieci są odpowiednie jedynie na krótkie dystanse. Pokonywanie krawężników, wyboistych leśnych ścieżek, czy innych przeszkód, wymaga sporo wysiłku. Połączone spacerówki parasolki są natomiast polecane w przypadku wakacyjnych wyjazdów, gdy szuka się łatwego do złożenia wózka dla dzieci rok po roku – oba wózki składają się do niewielkich rozmiarów, dzięki czemu można przewozić je za darmo w pociągach i samolotach. Ponadto bez trudu mieszczą się w bagażniku samochodu i umożliwiają zabranie wielu toreb i walizek z niezbędnymi akcesoriami oraz ubraniami dziecięcymi.

Wózek z dostawką – wózek, który rośnie wraz z rodziną

Wózki dla dzieci z dostawką zmieniają się wraz z potrzebami rodziny. Po narodzinach pierwszego maluszka taki model jest klasycznym wózkiem dla jednego dziecka. Gdy na świat przyjdzie drugi potomek, dodatkowo korzysta się z dostawki w postaci gondoli lub siedziska spacerówki. Wśród wózków dla dzieci z dostawką można znaleźć modele, które umożliwiają przewożenie maluchów obok siebie, naprzeciwko siebie lub jednego dziecka na dole wózka, a drugiego powyżej.

Jeżeli wybiera się wózek rok po roku z dostawką, powinno się przemyśleć, jaka pozycja będzie najwygodniejsza dla starszego dziecka. Część maluchów zaakceptuje wyłącznie przewożenie go w spacerówce obok gondoli, a inne dzieci będą zadowolone, gdy znajdą się z przodu wózka. Modele z dostawkami pod gondolką mają najmniejsze gabaryty, lecz rzadziej podobają się dzieciom. Starszy maluch niewiele widzi w czasie spacerów i znajduje się na innej wysokości niż jego rodzeństwo.

Rodzice powinni zwrócić uwagę na to, jaki wózek z dostawką umożliwi im swobodne poruszanie się po domu i bliskiej okolicy, gdyż to tam mama zwykle wybiera się z dziećmi na spacery. Przykładowo, w starym budownictwie windy mają niewielką głębokość, przez co trudno jest do nich wjechać wózkiem z dostawką z przodu. W takim przypadku mama ma problemy z samodzielnym wychodzeniem z dziećmi na zakupy czy do parku i jest zmuszona czekać na powrót taty z pracy.

[Głosów:6    Średnia:3/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ