Dzieci rozwijają się niezwykle szybko i nagle zamiast leżącego noworodka, rodzice obserwują, początkowo lekko nieporadne, pierwsze kroki swojej pociechy. Nauka chodzenia wiąże się najczęściej z wieloma mniej i bardziej bolesnymi upadkami, ale daje dziecku niesamowitą frajdę. Producenci zabawek wymyślili, w jaki sposób urozmaicić naukę chodzenia i tak właśnie na rynku pojawiły się jeździki i pchacze, często nawet nazwy pojawiają się zamiennie, mimo widocznych gołym okiem różnic.

Czy pchacze i jeździki są naprawdę potrzebne dziecku?

Samodzielne chodzenie sprawia każdemu małemu dziecku duży kłopot i początki z reguły bywają naprawdę trudne. Bywa i tak, że maluch zniechęcony ciągłymi upadkami na jakiś czas rezygnuje z prób chodzenia i zaczyna ponownie raczkować. Właśnie w takiej sytuacji pchacze i jeździki mogą się okazać nieocenione. Te pierwsze urządzenia mają jedynie funkcję pchania, natomiast jeździki stanowią w zasadzie pierwszy jeżdżący pojazd dziecka. Maluch może wykorzystywać te urządzenia do podtrzymywania się w trakcie chodzenia i dzięki temu uzyskuje większą stabilność, a to z kolei może zmobilizować pociechę do dłuższych wędrówek. Niektóre modele pchacza mają ciekawe dodatkowe funkcje, jeszcze bardziej umilające wędrówkę, np. w trakcie pchania wypuszczane są bańki. Malec uczy się w ten sposób zależności między konkretnym czynem a reakcją.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pchacza lub jeździka?

Aby urządzenia spełniły swoje funkcje, to ich zakup musi być głęboko przemyślany. Przede wszystkim należy dokładnie dopasować wymiary sprzętu do wzrostu dziecka, ponieważ tylko dzięki temu pchacz lub jeździk osiągnie optymalną stabilizację. W tym pomocny też bywa właściwy rozstaw kółek. Warto także pamiętać, aby waga sprzętu nie odbiegała znacząco od wagi malucha.

Niezwykle istotne jest to, z jakiego materiału został wykonany jeździk. W przypadku znanych marek nie trzeba się obawiać, ponieważ sprzęt zawsze posiada odpowiednie atesty potwierdzające całkowite bezpieczeństwo zastosowanych materiałów. Natomiast zabawki bez atestu należy omijać szerokim łukiem i nie dawać się zwabić na niższe ceny.

Jakie są wady i zalety jeżdzików?

Podstawową i najważniejszą zaletą zarówno pchacza, jak i jeździka jest możliwość zwiększenia poziomu motywacji dziecka do nauki chodzenia. Ten sprzęt świetnie także zastępuje monotonię spacerów w wózku lub za rączkę. Ponadto ładnie kształtuje zmysł równowagi i koordynację ruchową, a także wspomaga pracę mięśni nóg malucha. Jest to jednocześnie zabawa i nauka w jednym.

Największą wadą jeździków i pchaczy wydaje się cena. Jeździki mogą również lekko rozleniwiać dziecko w nauce chodzenia, jeżeli zbyt szybko odkryje funkcję siedzenia oraz przemieszczania się pojazdem dzięki odpychaniu się nogami.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKolory w pokoju dziecka
Następny artykułPierwsze buty dziecka

Kocham dzieci. Uwielbiam się nimi opiekować, bawić, pielęgnować. Dlatego właśnie zostałam przedszkolanką i mam własnego bobasa.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ