Schemat żywienia niemowląt został zaktualizowany w 2016 roku. Wytyczne w nim zawarte dotyczą sposobu żywienia wszystkich dzieci do 1. roku życia – tych karmionych piersią i tych, które otrzymują mleko modyfikowane. Jeśli chcesz, aby wprowadzanie nowych produktów do diety Twojego maluszka było łatwiejsze, poznaj najważniejsze założenia zawarte w schemacie.

Schemat żywienia niemowląt – najważniejsza zasada

Z wprowadzaniem nowych posiłków nie powinniśmy się spieszyć, ale nie możemy także odwlekać tego momentu. Eksperci są zgodni – rozszerzanie diety dziecka należy zacząć nie wcześniej niż w 17. i nie później niż w 26. tygodniu życia maluszka. To moment, w którym niemowlę jest gotowe na nowe posiłki. Ten czas jest podyktowany także tym, iż samo mleko nie jest już w stanie dostarczyć energii czy żelaza potrzebnych do wzrostu i prawidłowego rozwoju dziecka.

Schemat żywienia niemowląt – mleko podstawą diety

W pierwszym roku życia dziecka mleko mamy (lub mleko modyfikowane u niemowląt niekarmionych piersią) jest podstawą diety. Posiłki uzupełniające, które zaczynamy wprowadzać między 4. a 6. miesiącem życia, mają za zadanie wzbogacenie jadłospisu maluszka o energię i składniki odżywcze, ale także przyzwyczajenie do nieznanych smaków i konsystencji.

Schemat żywienia niemowląt – orientacyjne ilości i wielkości porcji

W schemacie żywienia niemowląt podana jest orientacyjna liczba posiłkówu dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym. Dzieci karmione mlekiem mamy mogą spożywać większą liczbę posiłków, która wynika z przystawiania dziecka do piersi. Wielkości porcji również podane są, aby przybliżyć rodzicom ilość pożywienia, które powinni podawać maluszkowi. Każde dziecko ma inne potrzeby i rozwija się w swoim tempie. Warto wiedzieć, że póki dziecko przybiera na masie i prawidłowo rośnie – najprawdopodobniej nie ma powodów do obaw, gdyż dobrze je. Wszelkie wątpliwości dotyczące sposobu karmienia należy konsultować z pediatrą lub wykwalifikowanym dietetykiem.

Schemat żywienie niemowląt – kolejność wprowadzania produktów

Jako pierwsze w schemacie wymienione są posiłki warzywne w postaci gładkiego puree. Te wytyczne pokrywają się z zaleceniami ekspertów, aby rozszerzanie diety niemowlaka zacząć od pojedynczych warzyw. Kolejno możemy wprowadzać owoce, kaszki, jajko, mięsa, ryby i inne produkty wymienione w schemacie. Należy zwrócić uwagę na jakość posiłków podawanych dziecku.

Pamiętaj, że to rodzic czy opiekun decyduje o tym, czy i kiedy poda posiłek, a dziecko decyduje, czy i ile posiłku zje. 

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ