Wrzesień czai się za rogiem, a razem z nim zabrzmi na powrót szkolny dzwonek. Koniec sierpnia to czas na przygotowywanie szkolnej wyprawki, kompletowanie listy podręczników, ale także na postanowienia.

Wielu uczniów obiecuje sobie sporo po początku roku szkolnego, zwłaszcza jeśli zmienia wtedy szkołę. To w końcu nowy start, czysta karta. Dwa miesiące wakacji zacierają złe wspomnienia, słońce i nicnierobienie naładowało baterię. Plan zwykle jest ambitny, jednak wielu uczniów podaje się z początkiem października. A prawda jest taka, że odpowiednio przeprowadzony – jest jak najbardziej realny. Popraw swoje oceny razem z nami.

Stwórz nawyk codziennej nauki

Naukowcy, psycholodzy i specjaliści od zarządzania od wielu lat analizują ludzi, którzy odnoszą sukcesy, by odkryć, co za tym stoi. Okazuje się, że bardzo często o zwycięstwie lub porażce decydują odpowiednie nawyki. Jeśli chcesz radzić sobie w szkole lepiej, niż dotychczas, musisz wypracować w sobie rutynowe zachowania. Wdrożenie ich w życie tak, by wykonywać na autopilocie, zajmuje zwykle około 30 dni. Jakie nawyki warto wprowadzić w życie i jak nam mogą pomóc:

  • przeglądanie zeszytów i podręczników codziennie przed lekcjami – szybkie przekartkowanie i przeskanowanie najważniejszych informacji zajmie Ci najwyżej kwadrans, a przecież i tak musisz się spakować. A takie odświeżenie informacji może być bardzo pomocne w przypadku odpytania przy tablicy albo niezapowiedzianej kartówki. Regularne mikropowtórki znacznie też skrócą czas potrzebny na naukę do większego testu, jeśli nie chcesz wstawać wcześniej – zrób to wieczorem albo w drodze do szkoły, np. w tramwaju,

  • wyznacz sobie stałą porę na naukę popołudniu – wyznacz godzinę, o której siadasz do lekcji. Wycisz telefon, wyloguj się z portali społecznościowych, usiądź przy biurku i zrób, co musisz. Na początku może być to trudne, jednak z czasem mózg sam się przestawi na taki tryb. Jeśli wybitnie nie możesz się skupić – umów się sam z sobą, że poświęcisz jedynie kwadrans na naukę, to zwykle wystarczy, by wdrożyć się w obowiązki,

  • urozmaicaj naukę – korzystaj z materiałów, jakie możesz znaleźć w internecie. Sporo ciekawych artykułów znajdziesz na przykład na stronie: http://gimnazjalisci.net.pl/. Oglądaj ciekawe filmiki na YT, występy na TED, korzystaj z edukacyjnych aplikacji na smartfonach, im więcej różnorodnych bodźców otrzyma mózg, tym większa pewność, że dana wiadomość otrzyma naklejkę „ważne, przechować”.

Znajdź sojuszników w swoim otoczeniu

edun

Im bardziej ambitne plany – tym bardziej opłaca się mieć wsparcie przyjaciół i rodziny. Chcesz poprawić ocenę z matematyki, powiedz o tym najlepszemu znajomemu, poproś, by ci przypominał o celu. A może planujesz start w olimpiadzie? Tu przyda się już wsparcie nauczyciela i rodziców. Warto pomyśleć o płatnej pomocy – zwłaszcza jeśli chcesz zająć wysokie miejsce. Korepetycje dla olimpijczyków prowadzi Edun Korepetycje (http://edun.pl). Dodatkowe lekcje przydadzą się także osobom, które mają spore zaległości z danego przedmiotu – często to jest właśnie powód, który nie pozwala podciągnąć ocen.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ