Oksytocyna jest hormonem, który jest wydzielany przez każdy organizm. Potocznie określa się ją hormonem miłości. Jest produkowana przez mózg. Jej znaczeniem jest zbliżanie do siebie ludzi i budowanie poczucia zaufania. Najczęściej pojawia się ona we wczesnych etapach związku nazywanych stanem zauroczenia i zakochania. Także najczęściej stosowana jest z ciążą i porodem, a również budowaniem relacji pomiędzy świeżo upieczoną mamą, a jej dzieckiem. Oksytocyna wzmaga również potrzebę odczuwania bliskości drugiej osoby i wzajemne przywiązanie, prawdomównie dlatego zwiększa więzi pomiędzy rodzicami noworodka.

Produkcja oksytocyny

Oksytocynę produkują podwzgórza mózgu, skąd uwalniana jest do krwi przez przysadkę mózgową. Sygnały wywołujące jej wyzwolenie wypływają z pochwy, macicy czy także piersi oraz idą do orgazmu u kobiet, a i u panów. Warto natomiast wiedzieć, iż hormon wywiera inny nacisk na organizm żeński oraz inny na męski.

Działanie oksytocyny

Hormony produkowane przez kobiecy organizm wiążą się z oksytocyną a w tenże sposób u pań pojawia się potrzeba odczuwania bliskości drugiej osoby oraz przywiązanie do niej. U panów połączenie testosteronu oraz oksytocyny również przyczynia się do występowania romantycznej aury. W tym fakcie procesy są natomiast bardzo delikatne oraz są także efekty niewłaściwe. Tu pojawia się wyjaśnienie, czemu część panów po stosunku niezwykle szybko zasypia, łączy się to tak ze zmieszaniem się testosteronu z oksytocyną. Mężczyźni stają się tak senni, iż że jest im walczyć z ową przypadłością. Ze powodu na to, iż wydzielana przez mózg oksytocyna zwiększa poczucie przywiązania, związki które opierają się „tylko na seksie” przeradzają się powszechnie w małżeństwa lub rodziny. Największy problem jest w liczby wydzielanego hormonu przez każdy z organizmów. Zdarzają się przypadki, gdy jedna osoba oprócz stosunków zaczyna czuć potrzebę bycia razem, kiedy dla drugiej związek składa się tylko na przyjemności fizycznej. Analizowania wykonane przez niemieckich naukowców dowiodły, iż oksytocyna oddziałuje na zacieśnianie się romantycznej więzi pomiędzy osobami, które są już w związku. Przebadano trzy grupy heteroseksualnych panów. Pierwszej grupie podano oksytocynę – drogą wziewną, drugiej placebo, natomiast trzeciej nic. Wszystkie grupy panów skonfrontowano z atrakcyjnymi kobietami. Wyniki dowiodły, iż ludzie będący w stałych związkach, którym podano oksytocynę docenili atrakcyjność kobiet, natomiast utrzymywali największy dystans. Można to sądzić, iż oksytocyna zbliża ludzi do siebie oraz umożliwia w zasadniczy sposób stałość w uczuciach, robiąc tym samym u panów dystans względem różnych kobiet.

Oksytocyna

Oksytocyna – działanie podczas ciąży

Działanie oksytocyny składa się zwłaszcza pomocne podczas zajścia w ciążę. Podczas stosunku hormon pomaga przy transporcie plemników przez liczniejsze skurcze macicy. W taki sposób trafiają one wiele szybciej do większości jajowodu – bańki, w jakiej trafia do zapłodnienia komórki jajowej. Hormony w dużej ilości oddziałują na samopoczucie kobiety w ciąży. W pierwszych miesiącach pojawiają się wymioty, mdłości, obawy o to, co będzie bardzo; piersi z kolei wydają się do laktacji. W klubie z tym, dostępne jest, iż kobieta potrzebuje bliskości partnera oraz zrozumienia oraz ku jego rozczarowaniu nie ma ochoty na figle w łóżku. Oksytocyna jest w ostatnim czasie przechowywana w przysadce. W ostatnim czasie nie jesteśmy do czynienia z jej eksportem do krwi, ponieważ organizm uważa, iż nie jest takiej konieczności. Stopień hormonu będzie rozwijał się aż do chwili nastąpienia porodu. Zdarzają się przypadki, iż kobiety mają swój pierwszy orgazm właśnie podczas ciąży; zwykle w stanie między czwartym, a piątym miesiącem, kiedy przemijają uciążliwe dolegliwości, a brzuch nie jest również uciążliwego kłopotu. Niektóre kobiety obawiają się stosunków w ciąży, bo myślą, iż skurcze orgazmowe potrafią stworzyć niebezpieczeństwo dla zdrowia czy życia dziecka. Nic bardzo mylnego, seks w ostatnim czasie ciąży jest jak bardzo dozwolony. Dziecko jest nadzorowane przez błony macicy oraz roztwór owodniowy, dlatego nie należy martwić się przedwczesnym porodem. Podczas seksu dziecko może czuć tylko delikatne bujanie oraz poprawę nastroju związaną z dobrym samopoczuciem przyszłej mamy. Wydzielana w trakcie ciąży oksytocyna pobudza u kobiet chęć przygotowania domu na przyjście na świat dziecka. Więc jesteśmy do czynienia z umeblowaniem pokoju dla maleństwa czy kupowaniem jeszcze to ogromniejszej liczby ubranek. Kobieta może stworzyć taką potrzebę także u ojca dziecka, właśnie przez uprawianie seksu. Oksytocyna, którą zacznie produkować mózg przyszłego taty, sprawi iż on również zaangażuje się w kwestii połączone z przyjściem dziecka na świat.

Oksytocyna – pomoc podczas porodu

W tym trymestrze ciąży kobieta jest słaba oraz jeszcze nie ma ochoty na seks. Poleca się go a w wypadku, jeśli nie dochodzi do porodu po planowanym terminie. Wydzielana podczas stosunku oksytocyna pomaga podczas porodu, jeśli dziecko jest zdolne do przyjścia na świat. Hormon zaczyna wydawać się podczas rozciągnięcia szyjki macicy oraz wzmaga skurcze, dzięki czemu akcja porodowa się rozwija. Oprócz oksytocyny, organizm kobiety wydziela także oksytocynazę, która rozkłada oksytocynę w dosyć szybkim tempie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ