Rozszerzanie diety dziecka zawsze rodzi wiele pytań i wątpliwości w młodych mamach. Pierwsza niewiadoma dotyczy tego, kiedy zacząć wprowadzać nowe pokarmy do menu malucha, ale to nie jest jedyny problem. W związku z tym, jak zabrać się do rozszerzenia diety pociechy, aby nie popełnić żadnego błędu?

Uważa się, że optymalnym czasem na wprowadzenie innych pokarmów poza mlekiem jest okres pomiędzy czwartym a szóstym miesiącem życia, z tym że wcześniejsze miesiące dotyczą maluchów karmionych mlekiem modyfikowanym, natomiast u dzieci karmionych mlekiem matki warto zaczekać, aż maluch skończy pół roku.

Zestaw naczyń i sztućce

Dziecko przyzwyczajone do smaku mleka różnie może reagować na wszelkie innowacje w menu. Zdarzają się sytuacje, kiedy maluch wypluwa pokarm i bardzo grymasi. Paradoksalnie, niekoniecznie wina tkwi w niedobrym smaku, ale w nieodpowiednio dobranej łyżeczce, przez co pociecha ma problem w skutecznym wzięciu jedzenia do buzi, co rodzi frustrację. Dlatego tak ważne jest, aby pierwsza łyżeczka była mała i dość płaska, wtedy maluch bez problemu zbierze z niej pokarm. Na rynku są dostępne specjalne łyżeczki dla niemowląt i warto sięgać właśnie po takie. Niektóre modele nawet zmieniają swoją barwę pod wpływem ciepła, więc dziecku nie grozi poparzenie. Pierwsza łyżeczka powinna być wykonana z twardego plastiku lub metalu, aby maluch otrzymał odpowiedni nacisk na język, dzięki czemu może samodzielnie ściągnąć z niej pokarm.

Pierwsza zastawa dla dziecka musi oczywiście posiadać wszelkie atesty oraz być na tyle trwała, aby spokojnie przetrwać upadek. Niezwykle przydatne są przyssawki uniemożliwiające przesuwanie się talerzyka lub miseczki po stole.

Krzesełko do karmienia

Karmienie malucha nie trwa zbyt krótko, więc warto pomyśleć o swojej wygodzie. Dzięki specjalnemu krzesełku, mama może usiąść twarzą do dziecka i ma je na swojej wysokości, co bardzo usprawnia i ułatwia cały proces karmienia. Można wybrać krzesełko drewniane, ale najczęściej rodzice decydują się na krzesła z tworzyw sztucznych, które posiadają niezwykle przydatną regulację wysokości i można je składać. Warto przy tym zwrócić uwagę na jakość tapicerki, aby nie było problemów z jej czyszczeniem.

Siedzisko krzesełka musi być wygodne dla malucha, ale zdecydowanie najważniejszy wydaje się blat, najlepiej z podwyższonymi bokami uniemożliwiającymi spadanie naczyń na podłogę oraz odpowiednimi wgłębieniami na kubek i talerzyk. Dobrze też, kiedy blat daje się zdemontować. Niezbędnym elementem wyposażenia są także pasy zabezpieczające dziecko przed wypadnięciem.

Przygotowywanie posiłków

Jeżeli mama nie chce korzystać z gotowych dań w słoiczkach, to niezwykle przydatne w kuchni będzie urządzenie wielofunkcyjne, dzięki któremu mocno skraca się czas przygotowania posiłku dla malucha, a ponadto nie trzeba pilnować gotującej się zupki, ponieważ urządzenie samo poinformuje o końcu gotowania sygnałem dźwiękowym. W tym czasie mama może pobawić się ze swoją pociechą lub robić jakieś porządki domowe.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMeble do pokoju dziecięcego
Następny artykułKolory w pokoju dziecka

Kocham dzieci. Uwielbiam się nimi opiekować, bawić, pielęgnować. Dlatego właśnie zostałam przedszkolanką i mam własnego bobasa.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ