Sensoplastyka to edukacja sensoryczno-plastyczna, która niesamowicie wspomaga rozwój dziecka. Szukając przedszkola dla dziecka, zwróćmy uwagę na to, w jaki sposób w danej placówce odbywają się zajęcia z sensoplastyki właśnie. Jakie doświadczenie ma nauczyciel prowadzący takie zajęcia, jakie materiały są dostępne dla maluchów oraz jak często dzieci mają okazję wyżyć się kreatywnie w czasie jednego tygodnia? Jeśli zadbamy o ten obszar aktywności dzieci w czasie, gdy są w wieku przedszkolnym, będzie to wartościowa inwestycja w jego rozwój.

Na czym polegają zajęcia sensoplastyczne?

Z jednej strony, zajęcia sensoplastyczne dla dzieci nie odbiegają mocno od tego, co znamy pod postacią tradycyjnych zajęć plastycznych. Dzieci mają do dyspozycji farby, kredki, piankę, pisaki, kolorowe materiały sypkie, kleje, plastry owoców, oleje, bibułki i wiele innych materiałów. Manipulują tymi materiałami w taki sposób, aby uzyskać konkretny efekt. Co jednak odróżnia tradycyjne zajęcia plastyczne od nowoczesnej sensoplastyki przedszkolnej? Jest to przede wszystkim podejście do dziecka ze strony nauczyciela. Podczas zajęć istotna jest osoba prowadząca. Nauczyciel ma za zadanie tak kierować aktywnością dziecka, aby skupiało się ono na kreatywnym wykorzystaniu swojego czasu, nie przerywało podjętego projektu. Dobry nauczyciel inspiruje, zachęca, podbudowuje pewność siebie i prowadzi dziecko w jego zamierzeniach. To wszystko powoduje, że dziecko rozwija się szybciej.

Sensoplastyka a rozwój dziecka

Badania pokazują, że sensoplastyka w przedszkolu w bezpośredni sposób przekłada się na lepsze osiągnięcia dzieci w wieku szkolnym. Im więcej zajęć kreatywnych, tym lepiej rozwija się u dzieci układ poznawczy, tym lepiej funkcjonuje ich wyobraźnia, tym szybciej uczą się mówić i tym bardziej kreatywne są w rozwiązywaniu problemów. Wiele jednak zależy tutaj od fachowości nauczyciela  prowadzącego: na to, jakie ma pomysły na zajęcia oraz na ile jest w stanie zająć grupę rozbieganych dzieci konstruktywnymi zajęciami.

Co zrobić, gdy w przedszkolu nie ma zajęć z sensoplastyki?

Jeśli zajęcia z sensoplastyki w przedszkolu, do którego uczęszcza nasze dziecko są słabo rozwinięte, lub też wcale ich nie ma, istnieje możliwość zapisania naszej pociechy na dodatkowe zajęcia w specjalistycznych placówkach. Miejsca tego typu udostępniają zajęcia w godzinach popołudniowych, gdy dziecko skończyło już swój pobyt  w przedszkolu. Jeśli jednak zajęcia z trenerem sensoplastyki są poza naszym zasięgiem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby urządzić taką kreatywną zabawę w domu. Dzieci bawią się wówczas pod okiem rodziców, w oswojonym środowisku. Ten sposób spędzania czasu w rodzinie sprzyja rozwijaniu relacji i rozwijaniu prawdziwej bliskości.

Jak urządzić zajęcia z sensoplastyki w domu?

Aby urządzić zajęcia sensoplastyki w domu, warto zgromadzić jak najciekawsze pomoce. Przydatne będą kolorowe kredki, piasek kinetyczny, pudełka, kolorowe druciki… wiele takich materiałów znajdziemy w sklepie https://mojebambino.pl/. Wśród nich szczególnie ciekawe mogą być szczególnie drewniane stemple do wyciskania kształtów w modelinie lub wałki do modelowania. Manipulując tego typu przedmiotami, dziecko może uzyskiwać najróżniejsze wzorki w plastycznej masie, a następnie kolorować je. Wzorki można odciskać na gotowej masie plastycznej, dostępnej na stronie w różnych kolorach.

Dobrym pomysłem na zakupy do domowego kącika sensoplastycznego dla dziecka w wieku przedszkolnym są przede wszystkim farby i kredki. Szczególnie wówczas, gdy materiały te pozwalają uzyskać intensywne kolory w pracach plastycznych. Ciekawostką mogą być kredki woskowe w kształcie trójkątów. Obowiązkową pozycją będzie również kolorowa folia piankowa, z której przedszkolak może wycinać najróżniejsze kształty, kleić ją lub zszywać.

Podsumowanie

Mimo że materiałów do kreatywnej zabawy jest w dzisiejszych czasach sporo, warto przy tym wszystkim pamiętać, że oprócz ciekawych przyborów, dziecko potrzebuje jeszcze naszej uwagi. Bądźmy uważni wobec naszych pociech, gdy te urządzają sobie kreatywny plac zabaw w mieszkaniu. To niepowtarzalna okazja do tego, aby spędzić z dzieckiem wartościowy czas. Jeśli pozwolimy dziecku tworzyć we własnym tempie, zadbamy o dobrą atmosferę i będziemy podtrzymywać je w aktywności, wówczas szybko przekonamy się, jak duży wpływ sensoplastyka ma na jego rozwój!

[Głosów:1    Średnia:2/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ