Pójście dziecka do szkoły zawsze wiąże się z pewnym stresem dla rodziców. Powstają pytania, czy maluch sobie poradzi ze szkolnym rygorem, obowiązkami oraz wymaganą dyscypliną. Właśnie dlatego warto już przygotować młodego człowieka do tych zmian, aby przynajmniej miało odpowiedni poziom sprawności motorycznej i ruchowej, a także osiągnęło satysfakcjonujący poziom dojrzałości emocjonalnej i dydaktycznej. Większość psychologów dziecięcych zwraca uwagę na rolę zabaw sportowych w rozwoju dziecka. Dlaczego one są tak ważne?

Ruch jako zabawa

Praktycznie każdy przedszkolak ma ogromną potrzebę ruchu i trudno mu usiedzieć w jednym miejscu przez dłuższą chwilę. Warto ten fakt wykorzystać umiejętnie i zaszczepić w dziecku stosowne nawyki sprawnościowe, oczywiście najlepiej poprzez wspólną zabawę. Możliwości jest tak naprawdę wiele. Kiedy dziecko tylko nauczy się chodzić, to ma w sobie potrzebę dodatkowej stymulacji. Dlatego lubi wszelkie zabawy z piłką. Początkowo to będą niezbyt skomplikowane zabawy, typu delikatne kulanie piłki do malucha, który może ją kopnąć lub spróbować nią rzucić. W późniejszym okresie warto wzbogacać zabawę o nowe elementy. Dzieci cieszą się z zabaw w rzucanie do celu. Można w tym przypadku wykorzystać nie tylko piłkę, ale nawet szyszkę na spacerze w lesie. Wystarczy jedynie jakiś pojemnik i radość murowana, a ponadto maluch uczy się koncentracji, wytrwałości oraz rozpoznawania siły swoich rąk.

Równie ciekawą zabawą wydaje się szukanie ukrytych przedmiotów poprzez komendy wydawane przez jedną osobę. Taka forma zabawy uczy dziecko orientacji przestrzennej, a przy tym poprawia koordynację słuchowo-ruchową.

Młody sportowiec

Niektóre dzieci przejawiają zainteresowanie lub talent do określonych form aktywności sportowych i jeżeli rodzice zaobserwują to u swojego malucha, to warto wybrać się z nim na konkretne zajęcia. Może się okazać, że za jakiś czas będziemy mieć w domu medalistę różnego rodzaju imprez rangi mistrzowskiej.

Bardzo korzystną dyscypliną sportu, zresztą nie tylko dla najmłodszych, jest pływanie, które znakomicie wpływa na ogólny rozwój człowieka i koryguje np. wady postawy. Młodzi chłopcy, szczególnie po sukcesach polskiej reprezentacji, często wybierają piłkę nożną. To także dobry wybór, ponieważ piłka nożna poprawia kondycję oraz uczy współpracy w grupie. Z kolei dzieci przejawiające zachowania agresywne można skierować na zajęcia sztuki walki, które paradoksalnie mogą je wyciszyć i nauczyć panowania nad zachowaniami agresywnymi. Bardzo wskazana jest także jazda konna, która nie tylko kształtuje prawidłową sylwetkę ciała, ale również uczy odpowiedniego stosunku do zwierząt i odpowiedzialności za nie.

Młody sportowiec może zniechęcać się po pierwszych niepowodzeniach, więc rolą rodziców będzie delikatna zachęta do kontynuowania ćwiczeń, aczkolwiek trzeba pamiętać, że nie wolno do niczego dziecka zmuszać.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułStymulacja i rozwój dziecka
Następny artykułPokój ucznia

Kocham dzieci. Uwielbiam się nimi opiekować, bawić, pielęgnować. Dlatego właśnie zostałam przedszkolanką i mam własnego bobasa.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ