Dieta DASH – skuteczny sposób na obniżenie ciśnienia krwi

0
1043

Dieta DASH już od dłuższego czasu znajduje się na samym szczycie rankingu najzdrowszych diet zestawianego przez U.S. News. Sama nazwa jest skrótem z języka angielskiego „dietary approaches to stop hypertension”, co oznacza, że głównym celem jest wsparcie układu krwionośnego i zmniejszyć ryzyko zachorowania na takie choroby jak nadciśnienie oraz cukrzyca. Przyjrzyjmy się więc bliżej zasadom diety DASH.

Dieta DASH – jedna z najzdrowszych diet na świecie

Lekarze bardzo cenią dietę DASH, ponieważ ma udowodnione działanie przy leczeniu nadciśnienia, czyli jednej z najbardziej rozprzestrzenionych chorób cywilizacyjnych. Jej ogromną zaletą jest też to, że właściwie nie trzeba rezygnować ze swoich ulubionych potraw, a jedynie stosować się kilku ważnych zasad. Co ważne, z diety DASH mogą korzystać osoby w każdym wieku – dorośli, młodzież i dzieci, dlatego system odżywiania może zostać zastosowany przez wszystkich członków rodziny. Dieta polega również na stosunkowo częstym spożywaniu posiłków – trzech głównych i aż trzech przekąsek. Na diecie spożywanie 2000 kalorii dziennie, a jeśli dodatkowym celem jest zmniejszenie wagi, spożywamy – 1500 kalorii.

Zasady diety DASH

Podstawową zasadą diety DASH jest radykalne zmniejszenie ilości soli, co bezpośrednio wiąże się z koniecznością rezygnacji z przetworzonych produktów oraz ciastek, białego pieczywa i czerwonego mięsa. Zamiast niezdrowych produktów do diety wprowadza się prozdrowotne zamienniki. Część z nich powinniśmy spożywać kilka razy dziennie. Najwięcej razy mamy spożywamy produkty pełnoziarniste – nawet 6-7 razy dziennie. Są one bogate w błonnik pokarmowy, który usprawnia trawienie oraz obniża stężenie cholesterolu. Równie często powinniśmy jeść warzywa i owoce – ok. 5 porcji. Warzywa i owoce powinny stanowić podstawę jadłospisu ze względu na to, że zawierają witaminę E, witaminę A, witaminę C i wiele innych składników mineralnych.

dash

W odróżnieniu od wielu innych diet, na diecie DASH nie musimy rezygnować z nabiału. Powinniśmy jednak wybierać przetwory o niskiej zawartości tłuszczu jak np. serki twarogowe, jogurty i kefiry. Duża zawartość wapnia wzmacnia kości i pomaga w prawidłowym krążeniu krwi. Na diecie rekomenduje się również chude mięso, drób, owoce morza i ryby, czyli produkty będące dobrym źródłem białka, żelaza, cynku oraz witamin z grupy B. Pełnowartościowa dieta składa się także ze zdrowych tłuszczy. W przypadku diety DASH powinniśmy wybierać głównie tłuszcze roślinne oraz orzechy i nasiona.

Dieta DASH z cateringiem dietetyczny

Dieta DASH to jedna z najskuteczniejszych diet, z której mogą skorzystać właściwie wszystkie osoby, którym zależy na poprawie stanu swojego zdrowia. Najłatwiejszym sposobem na utrzymanie skutecznego planu żywieniowego jest dieta pudełkowa. Profesjonaliści przygotują posiłki zgodnie z potrzebami każdego klienta. Catering dietetyczny Gdańsk skierowany jest jednak nie tylko do osób, które chcą zastosować dietę DASH, ale również inne systemy żywieniowe – zarówno mające na celu utratę wagi, jak i zwiększenie masy mięśniowej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ