Dieta domowa, czyli odchudzanie bez rezygnowania z ulubionych potraw to naprawdę ciekawe rozwiązanie. Jakich zasad powinniśmy przestrzegać, aby schudnąć na takiej diecie? Czy to najskuteczniejszy sposób na szybkie zmniejszenie wagi?

Odchudzanie, a kalorie i makroskładniki

Aby rozpocząć proces odchudzania, powinniśmy zapoznać się z kluczowymi oznaczeniami produktów i podziałem na makroskładniki. Zaczynamy więc zwracać uwagę na białka, tłuszcze i węglowodany oraz zawartość kalorii w produktach. Aby skutecznie schudnąć przy prawidłowym odżywianiu, należy wytworzyć ujemny bilans kaloryczny, czyli dostarczać organizmowi mniej kalorii niż wykorzystujemy w ciągu jednego dnia. Istnieje wiele sposobów na stworzenie ujemnego bilansu kalorycznego. Jeżeli jednak chcemy schudnąć w maksymalnie zdrowy sposób i czuć się przy tym dobrze i pełnymi energii, powinniśmy ograniczyć spożycie prostych węglowodanów. Produkty zawierające proste węglowodany to m.in. cukier, biały chleb, wyroby z białej mąki, wyroby cukiernicze, fast foody i słodycze. O wiele lepiej jest polegać na energii dostarczanej ze złożonych węglowodanów – znajdują się one w zbożach i roślinach strączkowych, burakach, ziemniakach, marchwi i innych warzywach, a także w niektórych owocach (kiwi, jabłka, figi, wiśnie).

Rola białek i tłuszczy w diecie domowej

Rola białek i tłuszczy w diecie domowej

Planując swoją dietę domową, która ma nam pomóc w odchudzaniu, nie możemy zapomnieć o białkach. Białka są materiałem budulcowym wszystkich tkanek w organizmie, w tym również mięśnie. Dieta domowa powinna składać się z chudego mięsa (np. pierś z kurczaka), nabiału, ryb, orzechów i innych produktów, które mogą dostarczyć pełnowartościowe białka. Nie mniej ważny składnikiem odżywczym są tłuszcze, które biorą udział w produkcji hormonów oraz utrzymywaniu stanu homeostaty w organizmie. Najzdrowszymi źródłami są wspomniane już jaja, tłuste ryby, orzechy, awokado i oleje roślinne jak np. oliwa z oliwek. Jedną z niekwestionowanych zalet prawidłowego odżywiania jest zdolność do zastąpienia niezdrowych produktów i zmniejszenie apetytu. Kiedy nasza dieta (np. dieta pudełkowa Warszawa) składa się z najzdrowszych produktów, nie czujemy potrzeby stałego podjadania.

Zdrowa dieta i aktywność fizyczna = gwarantowany sukces

Jedzmy zdrowo i regularnie, a efekty odchudzania będą zauważalne bardzo szybko. Nawet przy bardzo napiętym grafiku dnia można znaleźć czas na zdrowy lunch i przekąskę. Jeżeli jednak nie chcemy tracić czasu na samodzielne gotowanie, możemy zwrócić uwagę na ofertę, którą przygotował catering dietetyczny. Na początku diety zaleca się spożywanie 4-6 posiłków dziennie, w kilkugodzinnych odstępach, aby nie odczuwać zbyt dużego głodu i nie sięgać po niezdrowe przekąski. Poza stosowaniem diety domowej możemy ułatwić sobie odchudzanie poprzez zwiększenie aktywności fizycznej.  Im więcej kalorii spalamy, tym więcej możemy zjeść i mieć takie same efekty lub przyśpieszyć odchudzanie. Wystarczy 30-minutowy trening 2-3 razy w tygodniu połączony ze zdrową dietą sprawią, że znaczące efekty zobaczymy już po paru tygodniach. Treningi na siłowni z trenerem mogą być optymalną opcją, jednak samodzielne treningi w domu lub chociażby spacery w parku, również są doskonałymi alternatywami, które pomogą nam spalić kalorie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ