Gorączka często uznawana jest jako niezwykle groźny objaw. Drżą przed nią zwłaszcza rodzice małych dzieci. Tymczasem jest to sygnał ze strony organizmu, że walczy z chorobą. Ma ona swoje pozytywne działanie, choć w niektórych przypadkach może być niebezpieczna. Co warto wiedzieć o gorączce? Kiedy reagować i jakie są najskuteczniejsze sposoby na jej zwalczenie? 

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/goraczka-u-dziecka-musisz-o-niej-wiedziec/

Gorączka a stan podgorączkowy

Gorączka to podwyższona temperatura ciała przekraczająca 38 stopni Celsjusza. Rodzice często błędnie nazywają gorączką nawet niewielkie przekroczenie normy. Tymczasem 37 – 37,5 stopnia to jedynie stan podgorączkowy, który nie wymaga naszej interwencji, chociaż należy, oczywiście, stale monitorować stan dziecka. 

Gorączka jest naturalnym odruchem obronnym naszego organizmu w obliczu infekcji. Mobilizuje organizm do działania. Na początkowym etapie jest więc korzystna i sprzyja szybszemu wyzdrowieniu. Jeśli jednak zacznie szybko rosnąć, staje się zagrożeniem. Wysoka temperatura ciała może uszkodzić trwale narządy wewnętrzne, doprowadzić do drgawek, a w skrajnych wypadkach do śmierci. Dlatego nie można czekać aż temperatura osiągnie 40 stopni Celsjusza. Zbicie tak wysokiej gorączki jest bardzo trudne i czasochłonne. 

Jak postępować, gdy dziecko ma gorączkę – najważniejsze wskazówki

  • stosuj leki przeciwgorączkowe zgodnie z zaleceniami lekarza oraz wskazaniami na ulotce. Dawka powinna być dostosowania do wieku i wagi dziecka, tylko wtedy będzie skuteczna. Z kolei zbyt duża dawka może spowodować skutki uboczne. 
  • Jeśli trudno zbić gorączkę i musisz częściej podawać lek przeciwgorączkowy, stosuj naprzemiennie te oparte na paracetamolu z tymi na bazie ibuprofenu. Oczywiście, zanim to zrobisz, skonsultuj się z lekarzem. 
  • Wysoką gorączkę możesz próbować obniżyć poprzez kąpiele w letniej, lekko ciepłej wodzie. Pod żadnym pozorem nie może być ona zimna, aby dziecko nie doznało szoku.
  • Chłodne okłady na czoło nie są skuteczne. Aby zbić gorączkę połóż chłodne kompresy na kark, zagięcia łokciowe i kolanowe.
  • Ubierz dziecko w lekką, przewiewną bawełnianą piżamę, która umożliwi cyrkulację powietrza, zminimalizuje pocenie się. Podczas nachodzenia gorączki dziecku robi się na przemian ciepło i zimno. Łatwiej będzie okrywać je dodatkową kołdrą czy kocem niż zakładać cieplejsze ubrania.

Przeczytaj też: http://www.rebeliakultury.pl/naderwane-sciegno-i-miesien/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ