Jeżeli chcemy kupić do naszej firmy wartościowy przedmiot taki jak samochód lub maszyny, to konieczne jest zapoznanie się z rejestrem zestawów. Dzięki temu, może okazać się, że rzecz jest wpisana do rejestru i ustanowiono na nim zestaw. Co to znaczy? Oznacza to, że jest zabezpieczeniem wierzytelności. Jeżeli umowa zastawnicza mówi inaczej, w takim przypadku osoba ustalająca zabezpieczenie na przedmiocie może nadal z niej korzystać. W praktyce korzystanie, to również sprzedanie rzeczy. Rejestr zestawów przyda się, w momencie gdy mamy świetną okazję, aby kupić po atrakcyjnej cenie wartościowy przedmiot. Może okazać się, że później zapuka do Ciebie wierzyciel.

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/rejestr-zastawow-kiedy-warto-do-niego-zajrzec/

Rejestr zestawów – podstawowe informacje

Kupując dany przedmiot możemy nie wiedzieć, że nasz kontrahent jest dłużnikiem. W takiej sytuacji rośnie ryzyko, że prawa do tego przedmiotu może mieć ktoś inny poza właścicielem. Co to oznacza w praktyce? Po dokonaniu transakcji może się do ciebie zgłosić wierzyciel. Jest to osoba, na którą ustanowiony jest zestaw. Wierzyciel może zażądać od ciebie zespół ukojenie swojej wierzytelności. Czasami zbycie przedmiotu zastawu rejestrowego powoduje wygaśnięcie takiego zestawu. Zdarzy się tak, jeżeli nabywca nie wiedział i przy zachowaniu należytej staranności nie mógł wiedzieć o istnieniu zestawu rejestrowanego w chwili wydania mu rzeczy. Zgodnie z zasadami, przedmiotem zestawu rejestrowanego może być rzeczy ruchome oraz zbywalne prawa majątkowe. Kwestie zestawów reguluje ustawa o zestawie rejestrowanym i rejestrze zastawów. 

W jaki sposób skorzystać z takiego rejestru? 

Przede wszystkim musisz złożyć wniosek o informację oraz dokonać niezbędnych opłat. Wniosek taki złożysz w Centralnej Informacji o zastawach rejestrowych w Warszawie przy ulicy Czerniakowskiej 100. Możesz również odebrać go osobiście bądź korespondencyjnie. Nie ma konieczności jechania do Warszawy. Wniosek możemy złożyć też ekspozytor jak w Centralnej Informacji znajdującym się przy każdym wydziale gospodarczym – rejestru zestawów. Taki wniosek możesz złożyć również przez internet na rządowej stronie PDI. W takim celu będziemy potrzebować elektronicznego podpisu lub profilu zaufanego.

Rejestr zastawów – płatności

Jeżeli chodzi o płatności dotyczące rejestru zestawów wydanie zaświadczenia jest to koszt 20 zł. Wydanie odpisu informacji na wniosek o wydanie odpisu z rejestru zasobów to kwota 15 zł, a udziela informacji na wniosek o podpisanie numeru pozycji rejestru to kwota 10 zł. Każdą kwotę należy przelać na konto Centralnej Informacji lub na rachunek kasy sądu, przy którym działa ekspozytura. Kupując na przykład samochód, informację o zestawie powinieneś mieć podaną w dowodzie rejestracyjnym. Jednak dopiero sprawdzenie w rejestrze da nam całkowitą pewność, że inna osoba nie ma prawo do tego pojazdu.

Zobacz też: http://www.mamaprzedszkolaka.pl/zaswiadczenie-o-zdolnosci-do-pracy/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ