Jakie korzyści dają restrukturyzacje firm? Czy to dobre rozwiązanie, aby uniknąć postępowania upadłościowego?

Zalety

Prawo restrukturyzacyjne jest korzystne dla przedsiębiorcy prowadzącego własną firmę, który wpadł w zadłużenie. W przypadku uprawomocnienia zatwierdzenia układu, postępowanie egzekucyjne i zabezpieczające zostaje umorzone z mocy prawa. Jeśli chodzi o przyspieszone postępowanie układowe, dochodzi do zawieszenia wierzytelności z tytułu egzekucji.Wszystkie te aspekty powodują, że firma zyskuje czas na wyjście z problemów finansowych. Sanacyjne postępowanie także powoduje zawieszenie egzekucji, ale powinno być rozpoczęte przed dniem otwarcia tego postępowania. Dzięki postępowaniu restrukturyzacyjnemu przedsiębiorcy zyskują możliwość negocjacji odnośnie warunków spłaty, natomiast wierzyciele nie muszą wszczynać długotrwałych postępowań egzekucyjnych i mają większą możliwość odzyskania należności. Aby poprawić swoją sytuację finansową, przedsiębiorstwo powinno skorzystać z pomocy profesjonalnych radców prawnych i doradców restrukturyzacyjnych. W tym przypadku możliwe będzie ustalenie najlepszej strategii działania.

Cele

Głównym założeniem jest uniknięcie upadłości. Restrukturyzacja chroni przed agresywnymi działaniami wierzycieli – daje możliwość uchylenia zajęcia rachunku bankowego i wstrzymania postępowania egzekucyjnego. Firma zyskuje czas na zmiany w zatrudnieniu, przeprowadzanych działaniach i optymalizacji zadłużenia. Korzystając z pomocy publicznej, zyskuje dodatkowe źródła finansowania. Regulacje tych procesów opierają się na;

– oddzieleniu restrukturyzacji od upadłości,
– zapewnieniu szybkiego i efektywnego działania,
– zwiększeniu uprawnień aktywnych wierzycieli,
– zagwarantowaniu dłużnikom instrumentów prawnych, które umożliwią restrukturyzację z ochroną praw wierzycieli.

Dla kogo restrukturyzacje firm?

Mogą z niej skorzystać osoby fizyczne prowadzące działalność, osoby prawne, ułomne osoby prawne, spółki akcyjne nie prowadzące działalności, spółki z o.o., wspólnicy spółek handlowych, którzy ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania bez ograniczenia prywatnym majątkiem oraz wspólnicy partnerskiej spółki.

Przesłanką rozpoczęcia postępowania restrukturyzacyjnego jest zagrożenia niewypłacalnością lub niewypłacalność.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ