To, że dziecko samodzielnie sprząta swój pokój wcale nie jest takie oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Dowiedz się, jak podejść do tego zadania, by od najmłodszego uczyć dziecko, żeby sprzątało swój pokój. 

Zobacz też: https://www.citeam.pl/jak-zaczac-porzadki-nie-odkladaj-ich-na-pozniej/ 

Podstawowy błąd

Jest taki jeden główny błąd, który popełniają praktycznie wszyscy rodzice, którzy chcą nauczyć dziecko sprzątania swojego pokoju. Popełniają ten błąd i dziwią się, że dziecko nie wykonuje polecenia. Oczywiście takich błędów może być sporo innych, ale ten o którym już za chwilę Ci powiemy jest kluczowy. Otóż wielu rodziców mówi do dziecka komunikat ,,posprzątaj pokój’’. Niestety mimo, że określenie to dla dorosłego człowieka jest proste i zrozumiałe, to nie jest takie dla dziecka. Maluch, który otrzymuje polecenie, aby posprzątał swój pokój nie wie, co to tak naprawdę oznacza. My, jako dorośli wiemy, że trzeba posprzątać zabawki, powycierać kurze, odkurzyć dywan. Dziecko tego nie wiem, przerasta go to i zwyczajnie tego nie robi, odpuszcza, bo w zasadzie nie wie, co ma zrobić. Tak więc pamiętaj o tym i wiedz, że to, że dla Ciebie dana rzecz jest prosta i zrozumiała to nie znaczy, że taka jest dla dziecka.

Nauka sprzątania pokoju

Jak już możesz się domyśleć w nauczaniu dziecka jak sprzątać liczy się to, aby opowiedzieć mu dokładnie co trzeba zrobić i pokazać mu tu. Najlepiej będzie jeśli pokój posprzątasz wraz z dzieckiem aby mogło uczyć się przez naśladowanie, a pamiętaj, że jest to jedna z najskuteczniejszych metod nauki dziecka tak naprawdę wszystkiego. Sprawdzoną i skuteczną metodą jest to, aby wraz z dzieckiem przygotować tzw. check listę rzeczy, które trzeba zrobić w pokoju. Wypiszcie jedno zadanie pod drugim, a obok każdego z nich narysujcie kwadracik, który będzie zakolorowywać, gdy daną czynność wykonacie. Niech to będą proste czynności, jak pozbierać zabawki z podłogi i odłożyć je na miejsce, wyniesienie śmieci, wytarcie kurzu. W trudniejszych czynnościach pomagaj dziecku i tak krok po kroku wypełnicie całą listę, a pokój będzie czysty.

Dzięki takiemu podejściu sprawisz, że Twoje dziecko będzie wiedziało czym jest sprzątanie pokoju, a bardzo możliwe, że następnym razem samodzielnie wysprząta pokój. 

Przeczytaj też: http://www.unumodels.pl/jak-schematy-z-dziecinstwa-wplywaja-na-relacje-doroslego-czlowieka/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ