Jednym z podstawowych elementów pierwszej wyprawki dziecka są oczywiście pieluchy. Kiedyś rodzice nie mieli możliwości selekcji i musieli stosować pieluchy wielorazowe z tetry, obecnie jest wybór pomiędzy pieluchami wielorazowymi a jednorazowymi i decyzja o wyborze należy jedynie do rodziców. Co ciekawe, po kilku latach mody na pieluszki jednorazowe, widać wyraźnie wzrost zainteresowania tradycyjną pieluszką. Dlaczego tak się dzieje?

Pieluchy wielorazowe kontra jednorazowe

Na temat pieluch tetrowych można pisać opowieści, szczególnie na podstawie opinii głoszonych przez dziadków i rodziców, którzy wychowywali swoje dzieci jeszcze w latach PRL-u. Chociaż pierwsze pieluszki jednorazowe, produkowane z ligniny, pojawiły się w naszym kraju już w roku 1965, to jednak dostępne były dla nielicznych i całe pokolenia wychowały się na pieluszkach wielorazowych. Jednorazowe pieluszki bardziej dostępne stały się po roku 1990, ale dopiero koło roku 2000 stały się już standardem.

Obecnie wiedza na temat rodzajów pieluszek jest dużo bardziej dostępna i wielu rodziców przekonuje się do stosowania pieluch wielorazowych z powodu wykorzystywania do ich produkcji materiałów certyfikowanych i biodegradowalnych, najczęściej weluru bambusowego, bawełny organicznej lub mikrofibry.

Z kolei pieluszki jednorazowe składają się z rozmaitych tworzyw sztucznych, folii, plastiku i celulozy, a więc materiałów o bardzo długim, wynoszącym nawet 500 lat, czasie rozkładu. Ponadto w ich produkcji stosuje się wiele uczulających barwników i sztucznych substancji zapachowych. Właśnie dlatego świadomi rodzice decydują się na bardziej kłopotliwe w użytkowaniu, ale po prostu zdrowsze pieluchy wielorazowe.

Jak używać pieluch wielorazowych?

Okazuje się, że na rynku są dostępne różne rodzaje tego typu pieluch i ich wybór wcale nie jest prostą sprawą, podobnie jak właściwe stosowanie. Niektórzy rodzice decydują się pieluszki z kieszenią składające się z dwóch warstw – zewnętrznej i wewnętrznej z umieszczaną wkładką wchłaniającą pomiędzy nimi. Bardzo podobne są pieluszki z AIO, ale one mają ową wkładkę wszytą na stałe. Dostępna jest także pieluszka formowana mająca rozmaite formy zapinania, np. na wiązania, rzepy lub napy. Jednak do nich trzeba koniecznie dokupić otulacz chroniący ubranie przed zmoczeniem. Otulacz jest również niezbędny w przypadku wyboru pieluszki do składania, wymagającej dodatkowo od rodziców umiejętności właściwego jej złożenia oraz zaczepienia klamerką.

Na początku warto wypróbować różne rodzaje pieluszek i dopiero potem zdecydować się na jakąś, która najbardziej będzie odpowiadać potrzebom. Warto także pamiętać, że pieluszki wielorazowe także wymagają ścisłego dopasowania do wieku i wagi dziecka.

Który rodzaj pieluch jest lepszy?

Oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Pieluszki jednorazowe na pewno bywają wygodniejsze w codziennym użytkowaniu i szczególnie sprawdzają się w czasie podróży. Z kolei pieluszki wielorazowe szybciej uczą malucha czystości i przede wszystkim podkreśla się ich walory zdrowotne oraz ekologiczne. Rodzice muszą więc podjąć decyzję zgodnie ze swoimi przekonaniami, którymi kierują się w życiu codziennym.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ