Kiedy dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki, pojawia się konieczność zakupu butów dla malucha i dla wielu rodziców oznacza to ogromny kłopot. W tym przypadku nie chodzi o kwestie estetyczne, ale przede wszystkim o wygodę oraz bezpieczeństwo. Jak dobrze wybrać buty dla dziecka?

Najlepszy czas na pierwsze buty

Pediatrzy nie są w sumie zgodni co do tego, kiedy tak naprawdę dać dziecku pierwsze buty. Jedni uważają, że najkorzystniej odłożyć zakup na możliwie najpóźniejszy czas, a dziecko powinno biegać w skarpetach antypoślizgowych. Tłumaczą to tym, że stopa nie jest dzięki temu niczym ograniczana. To tylko jedna teoria, ponieważ inni lekarze sugerują wcześniejszy zakup lekkich butów na gumki, oczywiście bez żadnych upiększeń czy też metalowych zapięć. Jak widać, nie ma zgodności w tej kwestii, więc rodzice muszą samodzielnie podjąć decyzję

Właściwy rozmiar buta

To w zasadzie jest kluczowa kwestia i od niej zależy, czy maluch będzie dobrze i stabilnie czuł się w butach. Trzeba dokładnie zmierzyć długość stopy. Najprostszym sposobem jest przyłożenie patyczka lub sznurka do stopy malucha, a następnie zmierzenie tego odcinka. Warto jednak zaznaczyć, że w dobrych sklepach obuwniczych istnieje możliwość wykorzystania odpowiedniego urządzenia, które służy do dokładnego pomiaru.

Jaki rodzaj buta dla dziecka stawiającego pierwsze kroki?

Na rynku dostępne są naprawdę różne modele, rodzaje i kształty butów dla dzieci i najlepiej wybrać buty wykonane ze skóry, z materiałów oddychających typu sympatex i goretex lub z wysokiej jakości materiałów tekstylnych. Obuwie musi maksymalnie chronić stopę dziecka i nie narażać na pocenie się lub jakąkolwiek deformację.

Pierwsze buty powinny mieć miękką podeszwę z elementami antypoślizgowymi oraz być szerszymi w palcach, a jednocześnie węższymi w pięcie, co przypomina kształt stopy. Przód butów musi zostać odpowiednio wzmocniony, aby osłonić palce dziecka przed obtarciami. Z kolei tylna część buta powinna być na tyle sprężysta, aby but mógł przylegać do stopy i z nią współpracować. Bardzo istotna jest także waga buta, ponieważ stopa nie może się męczyć przy chodzeniu. Trzeba jeszcze zwrócić uwagę na grubość podeszwy. Zimą powinna być na tyle wystarczająca, że chroniąca przed chłodem, a latem przed obtarciami przy chodzeniu bez skarpet. Buty dobrych firm mają także wkładki zabezpieczające przed drobnoustrojami i potem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ