Rodzice zawsze pragną stworzyć zupełnie niepowtarzalny i wyjątkowy w kolorystyce pokój dla swojego dziecka, jednak często ograniczają ich możliwości finansowe. Jak się okazuje, nawet wyjątkowa aranżacja tego wnętrza nie musi tak naprawdę kosztować zbyt wiele. Liczy się przecież pomysłowość i niebanalne dekoracje, a nie drogie meble oraz designerska tapeta na ścianie. Jak osiągnąć nietuzinkowy efekt, nie rujnując jednocześnie domowego budżetu?

Naklejki

Zastosowanie naklejek ściennych jest niedrogie i proste, a efekt bywa fantastyczny. Nie tylko łatwo można je nakleić na ścianę, drzwi, szafę lub okno, ale także zdjąć bez zniszczenia farby, ponieważ są wykonane z papieru samoprzylepnego. W ten sposób naklejki zmieniają się razem z dorastającym dzieckiem, a dzięki temu prostemu zabiegowi pokój również przekształca swój charakter.

Tradycyjne naklejki z różnymi motywami z bajek, samochodami, zwierzętami lub motywami roślinnymi to jedno, ale można zastosować także paski dekoracyjne, czyli tzw. bordery, które ozdabiają i subtelnie maskują połączenia tapety ze ścianą. Furorę w ostatnich latach robią także miarki wzrostu dające jednocześnie efekt dekoracyjny oraz praktyczny, ponieważ dzięki nim można śledzić, jak szybko dziecko rośnie.

Literki

Innym sposobem na nadanie pokojowi pociechy niepowtarzalnego i indywidualnego charakteru jest zastosowanie drewnianych, ręcznie malowanych literek, z których można ułożyć dowolny napis, np. jakąś sentencję albo imię malucha. Następie literki wystarczy zawiesić nad łóżkiem dziecka i pokój nagle prezentuje się zupełnie inaczej. Na rynku mamy dostęp do literek w rozmaitych kształtach i kolorach oraz połączone ciekawymi elementami dekoracyjnymi. Można je również wykorzystać w nauce pisania i czytania dla trochę starszego szkraba. Pełnią więc nie tylko funkcję estetyczną, ale także edukacyjną.

Farba tablicowa na ścianie

Ten pomysł jest szczególnie cenny dla dzieci uwielbiających rysować oraz rodziców, którzy nie będą się więcej martwić o trudno schodzące ślady po kredkach świecowych. Ściany pomalowane farbą tablicową można zapisywać i zamalowywać kredą, następnie zmazywać i tworzyć nowe wzory lub napisy. Daje to dziecku niesamowitą frajdę i pozwala na bardzo częste zmiany w pokoju. Ponadto, w ten sposób samo dziecko w jakimś sensie decyduje o tym, jak wygląda pomieszczenie, w którym śpi, bawi się i uczy. Warto przy tym zaznaczyć, że farby tablicowe dostępne są w pełnej gamie kolorystycznej.

Niektórzy rodzice łączą farbę tablicową z magnetyczną, co daje jeszcze większe pole do popisu dla ich pociech, które mogą nie tylko rysować i pisać na ścianie, ale także przyczepiać do niej zdjęcia lub jakieś kolorowe magnesy.

Dekoracja okienna

Wiszące w oknie kolorowe firanki i zasłonki podkreślają charakter pokoju dziecięcego, ale także chronią wnętrze przed nadmiernym nasłonecznieniem. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się także lambrekiny będące długim i wąskim pasem tkaniny wyciętym od dołu w takie zęby oraz ozdobione ładnymi motywami dziecięcymi. Są także łatwe w założeniu, ponieważ mają rzepy.
Jeszcze inną opcją dekoracji okiennej pozostają rolety z nadrukiem, czyli fotorolety dające możliwość stworzenia niepowtarzalnego wzoru, np. z rodzinnych zdjęć.

Jak widać, pomysłów może być naprawdę wiele, a przecież jeszcze można zastosować oryginalny dywan na podłogę przedstawiający tor wyścigowy lub ulicę. Ciekawym pomysłem wydaje się także dywan przestrzenny z wyjątkowym wzorem domku dla lalek lub planszą do różnych gier. Trzeba jednak pamiętać, aby nie przesadzić z ilością dekoracyjnych elementów i ozdób, ponieważ stanie się to zbyt męczące dla przebywającego w pokoju malucha.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ