Ciąża jest przede wszystkim wyjątkowym czasem oczekiwania na narodziny upragnionego dziecka. Niestety, to również okres dość gwałtownych zmian zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych zachodzących w organizmie przyszłej matki. Praktycznie każda kobieta marzy o szybkim powrocie do formy. Jak tego dokonać, aby ten proces nie zaszkodził zdrowiu?

Powrót do właściwej wagi ciała

Problem obwisłej skóry brzucha, opuchniętych nóg i ogólnej nadwagi spędza sen z powiek kobietom w okresie połogu, jednak do obniżenia wagi należy podchodzić rozsądnie. Przede wszystkim powinny uważać panie po cesarskim cięciu – w tym przypadku z systematycznymi ćwiczeniami warto poczekać do końca połogu, aczkolwiek delikatny ruch byłby wskazany. Można, a nawet trzeba chodzić na spacery, najlepiej w dość szybkim tempie. Niekiedy w parkach miejskich widać panie z wózkiem i na rolkach, co również wydaje się dobrym pomysłem. Wskazane są wszelkiego rodzaju ćwiczenia w wodzie, a także pływanie. Niezwykle pozytywnie i to nie tylko na wagę ciała, ale także psychikę wpływają ćwiczenia techniką Tai Chi oraz joga. Nie ma także przeciwwskazań, aby chodzić na aerobik, zumbę, wykonywać ćwiczenia metodą Pilatesa albo też ćwiczyć w domu. O jednym trzeba pamiętać. Pierwsze ćwiczenia nie powinny być zbyt intensywne. Ponadto lepsze efekty osiągnie się poprzez systematyczne ćwiczenia niż dzięki jednorazowemu wypadowi na aerobik.

Aktywność fizyczna to jedno, ale warto także zwrócić uwagę na menu. Młoda mama potrzebuje jak najwięcej witamin i minerałów, jednak musi również uważać na to, co je, o ile karmi dziecko.

Co zrobić z defektami urody?

Ciąża osłabia organizm, ale młoda mama też jest narażona na ciągłe niedospanie i notoryczne zmęczenie, co odbija się na wyglądzie kobiety. Wiele pań uskarża się na wypadające oraz osłabione włosy. Na pewno warto wtedy stosować specjalne szampony i odżywki, także naturalne, które wpłyną pozytywnie na stan włosów. Zaleca się płukanki z pokrzywy, skrzypu albo wcieranie w skórę głowy żółtka.
Innym problemem jest szara cera oraz pojawiające się wypryski. Korzystna będzie wizyta u kosmetyczki, ale nawet w domu można zadbać o swoją twarz. Bardzo korzystnie i oczyszczająco działa peeling z fusów kawy i cukru, a na tak odświeżoną twarz można nałożyć maseczkę, np. z jogurtu naturalnego.

Największym problemem wizerunkowym pozostają jednak rozstępy i w tym przypadku powinno stosować się odpowiednie preparaty zmniejszające ich widoczność oraz poprawiające jędrność skóry.

Mama potrzebuje chwili dla siebie

Wiele młodych mam zapomina o sobie, a przecież przemęczona kobieta nie jest w stanie w stu procentach dać siebie maleństwu. Dlatego kluczowa wydaje się nauka odpoczynku i relaksu. Warto niekiedy poprosić o pomoc męża, kogoś z rodziny lub przyjaciół, aby chociaż na chwilę zająć się sobą. Nadmierne obciążenia rodzą frustrację i trudno wtedy znaleźć cierpliwość w sobie w opiece nad dzieckiem oraz w stosunku do innych. Tylko zadbana i w miarę wypoczęta mama znajdzie w macierzyństwie autentyczną radość.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ