Niektóre zabawki dla dzieci nigdy nie tracą popularności i mądrzy rodzice zawsze chętnie po nie sięgają, bo znają ich wartość i wiedzą, jak ważne bywają w rozwoju ich pociech. Na pewno takimi zabawkami są klasyczne klocki.

Zalety klocków

Klocki przede wszystkim doskonale kształtują manualne umiejętności dzieci. Już nawet niemowlęta chętnie po nie sięgają i początkowo obracają nimi. Potem dochodzi sztuka rzucania nimi i demontażu wszelkich zbudowanych przez innych konstrukcji. Jednak, kiedy dziecko ma około półtora roku, to zaczynają się próby dopasowywania elementów, aby tworzyć konkretne konstrukcje. W ten sposób dochodzi do rozwoju drugiej umiejętności poprzez klocki, a mianowicie rozwoju wyobraźni oraz kreatywności dziecka. Klocki nie narzucają sztywnych rozwiązań, ale skłaniają do szukania rozmaitych sposobów na osiągnięcie zamierzonego celu. Dzięki temu kształtuje się kolejna umiejętność, a jest nią wytrwałość, systematyczność oraz dobra koncentracja. Warto także podkreślić, że sztuka budowania z klocków zmusza do logicznego myślenia i rozwija zmysł obserwacji.

Wielu psychologów dziecięcych zauważa również pozytywny wpływ klocków na ćwiczenie w sobie predyspozycji do działania zespołowego oraz działanie terapeutyczne klocków poprzez wyciszenie się. Z kolei różnorodne ich barwy, kształty oraz napisane na nich cyferki czy literki mają walor stricte edukacyjny. Mimowolne uczenie się w trakcie zabawy pozwala lepiej i szybciej przyswoić wiedzę.

Rodzaje klocków

Kiedyś królowały klocki drewniane, które i dzisiaj nic nie straciły ze swojej magii. Nadal wielu rodziców chętnie kupuje swoim pociechom tego typu klocki, szczególnie polecane przez psychologów, ponieważ pozwalają na tworzenie bardzo dowolnych konstrukcji zgodnie z marzeniami dziecka.

Jednak obecnie zdecydowanie najpopularniejsze są klocki wciskane. Dla najmłodszych będą to całe serie większych klocków Duplo, a dla starszych dzieci w sprzedaży królują zestawy klocków Lego. Coraz częściej można także spotkać się z klockami magnetycznymi, które łączy się samoczynnie dzięki wbudowanym w nich magnesom.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze klocków?

Podstawowym kryterium wyboru powinno być oczywiście bezpieczeństwo dziecka. Wszystkie klocki muszą posiadać stosowne certyfikaty, które dopuszczają dany produkt do użytku dla najmłodszych. Równie ważna wydaje się trwałość oraz jakość wykonania poszczególnych elementów. Lepiej kupić mniejszy zestaw, ale solidny. Mamy wtedy pewność, że klocki nie popękają w krótkim czasie oraz nie będą sprawiać trudności w dopasowaniu poszczególnych części.

O jeszcze jednej rzeczy trzeba pamiętać. Klocki muszą być dopasowane do wieku dziecka. Najmłodsi nie poradzą sobie ze skomplikowanymi i małymi elementami, poza tym mogą one stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa malucha, który lubi wszystko wkładać do buzi. Z kolei starsze dzieci mogą być zdziwione zestawem przeznaczonym np. dla trzylatków.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ