Trudno o drugą tak rozwijającą formę spędzania czasu z dzieckiem, jak czytanie mu książek. Czynność ta pozwala stymulować poszczególne obszary w mózgu młodego człowieka, odpowiedzialne m.in. za inteligencję, pamięć, koncentrację czy mowę. Budowanie więzi emocjonalnej

Wspólna lektura razem ze swoją pociechą to świetna okazja ku temu, aby budować silną więź emocjonalną. Maluch przecież niczego nie potrzebuje tak bardzo, jak poczucia bliskości, akceptacji i bezwarunkowej miłości. Podczas czytania możesz go przytulać, głaskać czy czule się do niego zwracać.

Rozwój zasobów słownictwa

Chcesz, aby Twoje dziecko szybko nauczyło się prawidłowej wymowy, czytania i pisania? Potrafiło swobodnie posługiwać się poprawną polszczyzną i sprawnie komunikować z innymi ludźmi? Jeśli zaczniesz mu regularnie czytać, wtedy stworzysz okazję do poszerzania zasobu słownictwa. Dzięki temu lepiej poradzi sobie w szkole, a później w pracy czy życiu osobistym.

Szukasz dobry książek wspomagających rozwój dziecka? Poznaj serię “Pucio”: https://tantis.pl/pucio-mowi-pierwsze-slowa-ucze-p662364.html

Kształtowanie wyobraźni

Podczas czytania maluch może przenieść się do kolorowego świata baśni, gdzie wszystko jest możliwe. Dzięki temu rozwija swoją wyobraźnię i staje się ciekawy otaczającego go świata. Zadaje pytania, wszystkiemu się dziwi i odkrywa nowe pasje.

Rozwój empatii i wrażliwości

Ciężko o lepszy sposób na kształtowanie wrażliwości moralnej dziecka, niż czytanie mu książek. Są one pełne wartościowych morałów. Uczą, jak być dobrym człowiekiem, pomagać innym, zawsze mówić prawdę, kierować się w życiu uczciwością, miłością i pracowitością. Dzięki lekturze maluch będzie wiedział, że zło nie popłaca, a dobro zostaje wynagrodzone.

Pomoc w rozwiązywaniu problemów

Młody człowiek może znaleźć w książkach dla dzieci odpowiedź na nurtujące go pytania. Nieraz boi się lub wstydzi samodzielnie je zadawać. Bohaterowie bajek czy opowiadań przechodzą przez podobne trudności. Mogą mieć one związek np. z takimi sytuacjami jak pierwszy dzień w przedszkolu, wizyta u lekarza czy pojawienie się na świecie młodszego rodzeństwa.

Szukasz ciekawych książek dla dzieci odwiedź: https://tantis.pl/ksiazki-dla-dzieci-c5062.html

Rozwój pamięci i koncentracji

Czytanie wpływa na rozwój tych obszarów w mózgu dziecka, które są odpowiedzialne za procesy pamięci i koncentracji. Dzięki temu maluch jest w stanie łatwiej się skupić, a także szybciej przyswajać nowe informacje.

Zdolność krytycznego myślenia

Dzięki książkom, młody człowiek poznaje różne punkty widzenia i uczy się samodzielnego wyciągania wniosków. Tym samym staje się odporny na przekaz reklamowy, który nakłania do kupowania drogich zabawek czy gadżetów. Dziecko czytające książki zdaje sobie sprawę z tego, że o wartości człowieka nie decyduje to co posiada, lecz to, jakim jest człowiekiem.

Partnerem artykułu jest księgarnia internatowa tantis.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ