Jesteś zapalonym hodowcą ryb akwariowych, a może po prostu lubisz odkrywać sekrety świata przyrody? Akwarystyka ma w zanadrzu wiele zaskakujących faktów, które mogą wywołać niemałe zdziwienie nawet u doświadczonych akwarystów. Taka wiedza może też pozwolić zabłysnąć podczas spotkań towarzyskich. Sprawdź, jakie ciekawostki o akwarystyce zdecydowanie warto poznać, nawet jeśli nie masz w domu rybek.

Największe akwarium na świecie ma prawie 50 milionów litrów

Taki zbiornik oczywiście raczej nie nadaje się do trzymania w domu, chyba że ktoś mieszka w ogromnej willi i jest miliarderem. Największe akwarium na świecie ma nieco ponad 48 milionów litrów i znajduje się w chińskiej miejscowości Zhuhai. Dla porównania przeciętny sklep akwarystyczny w Toruniu przeważnie nie dysponuje zbiornikami większymi niż 150 litrów. Dla kontrastu najmniejsze znane akwarium świata ma pojemność zaledwie 10 mililitrów i zostało stworzone przez rosyjskiego specjalistę od takich miniatur, Anatolija Konenko.

Słowo “akwarium” pojawiło się dopiero w XIX wieku

Choć hodowla ryb dla przyjemności i ozdoby była znana ludzkości już w starożytności, to samo słowo “akwarium” w językach europejskich pojawiło się dopiero w 1853 roku. Nowe pojęcie w jednym ze swoich dzieł wprowadził Phil Henry Gosse, angielski przyrodnik. Wyraz ma korzenie łacińskie i oznacza “naczynie na wodę”. Warto wspomnieć, że to właśnie XIX wiek jest okresem tworzenia się współczesnej akwarystyki w Europie. Dopiero w 1832 roku pojawił się pierwszy znany szklany zbiornik przypominający dzisiejsze produkty oferowane przez Aquael, sklep akwarystyczny w Katowicach. Co ciekawe, wzmianki o rybkach trzymanych w zbiornikach ze szkła pojawiały się nawet w XVII wieku

Początki akwarystyki w Polsce datuje się na XIX wiek

Idea hodowania ryb w akwariach dotarła na teren dzisiejszej Polski stosunkowo szybko. Już w 1886 roku czasopismo “Wszechświat” rozpoczęło cykl artykułów dotyczących właśnie akwarystyki. Z kolei w 1909 roku w Królewskiej Hucie, czyli obecnym Chorzowie, powstało pierwsze polskie stowarzyszenie zrzeszające akwarystów. Obecnie sklep akwarystyczny w Szczecinie codziennie odwiedza wiele osób, a zbiorniki z rybkami można znaleźć nawet w kilkuset tysiącach polskich domów. Akwarystyka nadal cieszy się niemałym zainteresowaniem, funkcjonuje wiele zrzeszeń dla osób związanych z branżą, regularnie organizowane są też targi, wystawy i konkursy.

Konik morski jest rybą

Dla zapalonych akwarystów ta informacja raczej nie jest niespodzianka. Osoby niezwiązane z hodowlą ryb mogą jednak być nieco zaskoczone. Koniki morskie dość mocno różnią się wyglądem od klasycznych ryb, ale w systematyce są zaliczane właśnie do tej kategorii. Niektóre gatunki koników morskich można hodować w akwarium, które w takim przypadku może być określane mianem konikarium. W spełnieniu dość wysokich wymagań tych ryb może pomóc profesjonalne wyposażenie oferowane przez sklep akwarystyczny w Lublinie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ