Karmienie kociego seniora stawia szczególne wymagania przed jego opiekunami. By kot mógł w spokoju spędzać swoją kocią emeryturę, musi dostawać odpowiednią karmę, która dostarczy składników odżywczych oraz nie obciąży jego układu trawiennego. Dlatego właśnie stosuje się specjalne produkty żywnościowe, dedykowane dla kotów powyżej siódmego roku życia, a niekiedy także bardziej specjalistyczne karmy. Poniżej udzielamy najważniejszych porad w zakresie żywienia kocich seniorów. Dowiesz się, jakie są potrzeby kocich seniorów, które należy uwzględnić w diecie oraz jak dobrać karmę, która będzie lekkostrawna i prozdrowotna. 

Koci seniorzy i ich szczególne potrzeby 

Ciężko wskazać jednoznacznie moment, w których kot staje się „seniorem”. Często wskazuje się, że jest to granica 7-8 lat, choć w przypadku wielu kotów wynosi ona o kilka lat więcej. Duże znaczenie ma pod tym względem tryb życia danego kota, sposób jego odżywiania, przebyte choroby i urazy, a także inne kwestie związane z jego kondycją i zdrowiem. Koty mieszkające w domach mogą z łatwością dożyć wieku nawet kilkunastu lat, jeśli tylko zapewni się im odpowiednią opiekę, odżywianie oraz bezpieczeństwo. 

Koty w wieku senioralnym zaczynają przechodzić szereg zmian. Z jednej strony, spowalnia ich metabolizm, co przekłada się na potrzeby i nawyki żywieniowe. Zarazem, u kocich seniorów mogą częściej pojawiać się choroby, stany zwyrodnieniowe oraz zaburzenia w funkcjonowaniu narządów. Jest sprawą oczywistą, że koty takie będą potrzebować więcej opieki ze strony swoich opiekunów, a dedykowana dla nich karma powinna odpowiadać ich kondycji. 

Wiek kota a jego dieta – czyli jak karmić kociego seniora, by był zdrowy i najedzony? 

Koty mają własne nawyki żywieniowe oraz oczekiwania. Dedykowane dla kocich seniorów karmy powinny zawierać przede wszystkim szereg potrzebnych witamin i innych składników odżywczych. Warto wybierać produkty o obniżonej zawartości fosforu, który mógłby uszkodzić kocie nerki. Niska zawartość tłuszczu również dobrze wpłynie na stan Twojego kota. Im kot jest starszy, tym wolniejszy będzie jego metabolizm, a tym samym – nadmiar tłuszczu w pokarmie mógłby prowadzić do nadwagi lub otyłości. 

Koci seniorzy to wciąż mięsożerne istoty, których karma powinna w znacznym stopniu składać się właśnie z mięsa. Jest ono źródłem niezbędnego w kocim życiu białka zwierzęcego. Karmiąc kocich seniorów, warto zwracać uwagę, by kot się nie przejadł. Im kot jest starszy, tym mniej podejmuje on aktywności, a wobec tego – jego zapotrzebowanie na energię przyswajalną wraz z pokarmem spada. Nadmierne przejadanie się mogłoby prowadzić do niepotrzebnego przybrania na wadze, co stanowiłoby obciążenie dla jego organizmu. 

Jeśli Twój kot ma problemy z zębami, warto uwzględnić ten fakt, wybierając dla niego karmę suchą. Niektórzy nie tylko sięgają po produkty o stosunkowo miękkiej konsystencji, łatwe do przegryzienia, ale nawet dodają do nich nieco wody w trakcie karmienia. Dzięki temu karma jest łatwiejsza do pogryzienia. Wielu opiekunów, których koty mają problemy z zębami, wybiera jednak wyłącznie karmy mokre. Zdrowa karma odpowiednia dla kotów seniorów powinna być nie tylko łatwa w trawieniu, ale również łatwa w trakcie rozgrywania, żucia i połykania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ