Rodzice zawsze chcą jak najlepiej dla swojego dziecka i także karmiąc je myślą o tym, aby posiłek był pełnowartościowy oraz zdrowy. W sklepach mamy naprawdę spory wybór gotowych dań dla niemowląt, które na pewno są niezwykle wygodne w użyciu i podobno zdrowe.

Przyjmuje się, że dzieci półroczne, a w przypadku maluchów karmionych mlekiem modyfikowanym, nawet czteromiesięczne szkraby powinny mieć wprowadzane do codziennego jadłospisu inne pożywienie niż jedynie samo mleko. Niektórzy rodzice decydują się na to, aby samodzielnie przygotowywać posiłek dla dziecka, z kolei inni podkreślają, że warto decydować się na gotowe posiłki, ponieważ są opracowywane przez dietetyków i ze specjalnie wyselekcjonowanych składników. Ponadto dania gotowe dla niemowląt muszą przejść bardzo skrupulatny system kontroli jakości.

Czy warto kupować dania w słoiczkach?

Gotowe dania w słoiczkach dla niemowląt są na pewno bardzo wygodne w użyciu i szczególnie dobrze sprawdzają się podczas podróży, długiego spaceru oraz przy braku czasu, o co nie jest trudno przy opiece nad dzieckiem. Słoiczek wystarczy otworzyć, można go podgrzać, ale nie trzeba i można nakarmić pociechę.

Dania w słoiczku renomowanych firm nie powinny zawierać żadnych konserwantów i sztucznych barwników, a dłuższy czas przydatności do spożycia zawdzięczają specjalnej obróbce termicznej. Co warte podkreślenia – nie dodaje się do nich żadnych wzmacniaczy smaku, także cukru i soli. Dla dorosłych te dania mogą wydawać się dość mdłe, ale warto pamiętać, że maluch półroczny nie ma jeszcze w pełni wykształconych kubków smakowych. Dzieci nie znają nawet smaku słodkiego czy słonego i dopiero rodzice zaczynają ich przyzwyczajać do nich. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że wielu rodziców jest odpowiedzialnych za złe nawyki żywieniowe dzieci, ponieważ to oni zaczynają im podawać posłodzone i posolone produkty.

Dania gotowe dla niemowląt muszą spełniać niezwykle rygorystyczne normy jakości. Warzywa wykorzystywane w tych daniach pochodzą z upraw ekologicznych i pozbawione są pestycydów, metali ciężkich czy hormonów. Są także odpowiednio zbilansowane żywieniowo przez doświadczonych dietetyków dziecięcych. Wszystkie składniki muszą być również dobrze zmiksowane, aby maluch nie zakrztusił się jedzeniem.

Jaki słoiczek wybrać dla swojego dziecka?

Na początku na pewno trzeba wybierać słoiczki jednoskładnikowe, najczęściej jest to jabłuszko lub marchewka. Dietę rozszerzającą należy wprowadzać stopniowo od 2-3 łyżeczek i obserwować reakcję organizmu malucha. Jeżeli nic niepokojącego nie dzieje się, to można podawać kolejne warzywa i dania z mięsem oraz zwiększać ilość podawanego pokarmu.
Rodzice powinni zwracać uwagę na napisy informujące dla jakiego wieku przeznaczony jest dany słoiczek. Wiadomo, że maluch roczny zje więcej niż szkrab półroczny. Ponadto jedzenie dla starszych dzieci jest mniej rozdrobnione.

Przechowywanie gotowych dań dla niemowląt

Słoiczki można przechowywać w temperaturze pokojowej, ale warto chronić je przed działaniem promieni słonecznych, aby dania nie traciły witaminy C. Jeżeli je otworzymy, to mogą leżeć w lodówce, ale maksymalnie 48 godzin.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ