Ludzie kreatywni mają zdecydowanie lepiej. Ta cecha jest niezwykle pożądana przez pracodawców i osoby z wysokim poziomem kreatywności cieszą się większym uznaniem oraz mogą liczyć na ciekawe propozycje pracy. Warto o tym pamiętać przy wychowaniu swojego dziecka. To właśnie dzieciństwo jest okresem kształtowania kreatywności. Oczywiście nauka przebiega w sposób mimowolny poprzez odpowiednio dopasowaną zabawę. Jakie formy zabawy zmuszają dziecko do nieszablonowych rozwiązań i szukania czegoś odkrywczego?

Różnego rodzaju prace ręczne

Każde dziecko lubi coś tworzyć, dlatego warto wykorzystać taką naturalną potrzebę malucha i dostarczać mu nowych wrażeń związanych z kontaktem z rozmaitymi formami oraz technikami prac ręcznych. Wystarczy kawałek papieru oraz dobrej jakości farby, kredki, pędzle, flamastry, kleje czy brokaty, aby maluch mógł puścić wodze fantazji i wyczarować swój własny i niepowtarzalny świat sztuki. Starszym dzieciom można jeszcze podrzucić nożyczki i kolorowy papier do wyklejanek, natomiast młodsze będą zachwycone wydzierankami. Ważne, aby przy tym nie wyśmiewać dziecka, ani też nie korygować jego wizji, które najczęściej mocno różnią się od tego, jak świat i rzeczywistość postrzegają dorośli. Warto pozwolić dziecku na eksperymenty i niebanalne rozwiązania.

Równie ciekawą formą zabawy będzie lepienie z plasteliny, modeliny lub masy solnej. Wyobraźnia dziecka z reguły nie ma granic. Starsze dzieci na pewno z przyjemnością skorzystają z możliwości tworzenia odlewów z gipsu lub wykonywania kartonowych domów.
Na rynku dostępne są również zestawy do samodzielnego tworzenia biżuterii przez małe dziewczynki. Własnoręcznie wykonana bransoletka lub naszyjnik na pewno sprawi wiele radości młodej damie.

Zabawa w teatr

Dzieci uwielbiają przebieranki i naśladowanie dorosłych, co można wykorzystać w zabawie w teatr, która niesamowicie rozwija kreatywność malucha. Dziecko na pewien czas przenosi się do innego świata, gdzie jest dzielnym rycerzem albo olśniewającą królewną. W tego typu zabawach warto także zastosować różnego rodzaju kukiełki, pacynki, a nawet gotowe teatry z kurtyną.

Zabawki naukowe

Ten rodzaj zabawy nadaje się dla starszych dzieci i pozwala na zdobycie wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych, fizycznych i chemicznych, co pomaga obserwować świat i wszelkie zjawiska oraz wyciągać odpowiednie wnioski.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ