Zasadniczo soczewki dzieli się na przyjemne oraz twarde. Te pierwsze są do długotrwałego noszenia, drugie to zazwyczaj soczewki jednodniowe. Które soczewki są najodpowiedniejsze oraz na co winni zwłaszcza zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Twarde soczewki kontaktowe

Soczewki twarde początkowo wykonywane z pleksiglasu nieprzepuszczającego tlenu, obecnie z materiału, który dobrze przepuszcza tlen oraz różne gazy, wykonywane są na specjalne zamówienie pacjenta. Są dużo ważne, ale mają doskonałe właściwości optyczne, dużą trwałość oraz są łatwe w pielęgnacji. Mankamentem jest przecież to, iż oko niezwykle można uczy się do nich, chociażby przez parę dni. Soczewki sztywne polecane są zwłaszcza w astygmatyzmie, stożku rogówki, przy wielkich wadach wzroku, ciężkich schorzeniach okulistycznych oraz zespole suchego oka. Ze powodu na mniejszą powierzchnię przylegania soczewek do oka nie poleca się używania ich do uprawiania sportu.

Miękkie soczewki kontaktowe

Soczewki miękkie są bardzo modne wśród użytkowników soczewek kontaktowych. Mają hydrożelową strukturę, materiał przypominający bibułę lub gąbkę, która w zetknięciu z płynem łzowym stoi się niezwykle delikatna oraz elastyczna. Są toż soczewki niezwykle szybko adaptowane oraz tak tolerowane. Są one różny stopień uwodnienia, czyli różną zawartość wody. Im wyższa jej ilość tym krótszy czas ich mienia, bo gorzej przepuszczają tlen oraz gazy. Możemy zrobić ich podziału ze powodu na poziom ich korzystania oraz mienia na soczewki roczne, kwartalne, miesięczne, dwutygodniowe, tygodniowe, dzienne oraz soczewki do ciągłego noszenia przez 7, 14 czy 30 dni oraz nocy.

Jakie soczewki wybrać?

Wydaje się, że najbardziej godne polecenia są soczewki systematycznej wymiany. Im przeważnie są wymieniane tym bezpieczniej dla oczu. Na powierzchni każdej soczewki osadzają się bowiem cząstki białka, bakterie oraz lipidy zamknięte w łzach. Chociażby po ich kolejnym oraz częstym oczyszczaniu są one podstawowe źródło ewentualnych zakażeń. Soczewki miękkie, często te do noszenia wielodniowego, zajmuje się osobom, które nigdy ich używają, a potrzebują do mienia na pewny okres. Osobom uprawiającym sporty, wyjeżdżającym na urlop, wakacje, podróże służbowe. Jeszcze powszechnie kieruje się je jako materiał opatrunkowy w okulistyce.

soczewki

Podział soczewek

Możemy dokonać podziału soczewek ze powodu na ich wykorzystanie na soczewki korekcyjne, które są do korygowania wad refrakcji (krótkowzroczność oraz dalekowzroczność, astygmatyzm), soczewki lecznicze, które stosowane są jako opatrunki w innych schorzeniach oraz przypadłościach dotykających gałkę oczną oraz rogówkę. Do soczewek leczniczych zaliczymy także soczewki twarde, leczące chociażby stożek rogówki, kolorowe soczewki kosmetyczne, dające nam także możliwość zmiany swojego wyglądu – podkreślenia czy zmiany koloru tęczówki – i umożliwiające dokonania zmiany fizjologii oka (bielmo, blizny, przebarwienia tęczówki, brak tęczówki, różnica wielkości otworów źrenicy).

Kiedy należy stosować soczewki kontaktowe?

Jest szereg sytuacji klinicznych i społecznych, w których podaje się wykorzystywanie soczewek kontaktowych zamiast szkieł okularowych. Soczewki kontaktowe są zwłaszcza polecane w innych wypadkach:

przy wielkich wadach wzroku, przekraczających sześć dioptrii,

przy astygmatyzmie, którego nie można zapłacić za pomocą okularów,

jeśli wymagają tego względy estetyczne, kosmetyczne,

po operacji usunięcia soczewki w jednym oku,

przy różnowzroczności (często tej wynoszącej minimum trzy dioptrie),

po operacji zaćmy w jednym oku (dotyczy to odpowiedzialnych oraz dzieci),

jeśli konieczny jest opatrunek na oko oraz odizolowanie rogówki od środowiska,

jeśli wymaga tego typ wykonywanej pracy czy hobby,

przy niemożności noszenia okularów,

przy braku tęczówki, kiedy źrenica jest czarna.

Przeciwwskazania do stosowania soczewek

Warto natomiast zaznaczyć, że są liczne przeciwwskazania, które wykluczają możliwość korygowania wzroku przy pomocy soczewek kontaktowych. Są toż:

niewłaściwa, a wręcz zła higiena osobista,

stany zapalne gałki ocznej oraz długa dolegliwość całego organizmu,

zespół suchego oka i stosowanie preparatów hamujących wytwarzanie łez oraz wpływających na podsychanie oczu,

warunki zewnętrzne (wysokie temperatury otoczenia, niska wilgotność, duże zapylenie),

ciężkie schorzenia hormonalne,

zaawansowana cukrzyca,

alkoholizm,

nadczynność tarczycy,

poważne alergie,

stany obniżonej odporności.

Zalety soczewek jednodniowych

Soczewki jednodniowe są z pewnością bardzo wygodne w użytkowaniu. Codziennie zakładasz nową, sterylną oraz tak nawilżoną parę, co przy wysokich poziomach nawodnienia praktycznie niweluje potrzebę stosowania kropli do oczu. Zużytą parę możesz wyrzucić nie martwiąc się o pojemniczek oraz zaoszczędzając na dąży do soczewek. Są również soczewki całodobowe, w których możesz spać. Soczewki jednodniowe należy zawsze zdejmować przed snem, bo w innym razie obudzisz się z suchymi, podrażnionymi oczami. Nie denerwuj się natomiast na zapas, bo chociażby gdy o tym zapomnisz, to soczewki powszechnie same wypadną, jeśli np. nieświadomie przetrzesz oczy w marzeniach sennych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ