Jedną z ważniejszych oraz niezwykle powszechnie nieuleczalnych wad i z roku na rok rozwijają się przypadki zachorowania na raka. Potworniak jest pewną z niezwykle przerażających oraz tak samo niebezpiecznych wypadków zachorowań na raka. Potworniak jest to nowotwór, będący efektem patologicznych zmian będących w celi zarodkowej. Taka komórka różnicuje się w celu elementów trzech listków zarodkowych, czyli wczesnego embrionalnego rozwoju dziecka. Potworniak stanowi mieszankę rozmaitych tkanek. Najczęściej potworniak przyjmuje formę torbieli skórzastej (odmiana potworniaka dojrzałego). Twór powoli się powiększa oraz zawiera wykształcone włosy, paznokcie oraz czasem zęby. Zawiera również gruczoły łojowe oraz potowe, czasem wytwarza hormony, które powodują schorzenia hormonalne.

Potworniak – podstawy oraz lokalizacja nowotworu

Podstawy rozwoju potworniaków nie są znane, natomiast sformułowano mnóstwo innych teorii na tenże problem. Jedna z nich wiąże potworniaki genetyczne z pasożytniczymi bliźniakami (tzw. fetus in fetu). W wypadku tego rodzaju bliźniąt również w ciągu ciąży jeden płód został częściowo wchłonięty przez drugi, przez co jego bycie stawało się uzależnione od „gospodarza” – płodu, który uformował się w całości. Jest to przecież tylko hipoteza, która nie została potwierdzona. Potworniaki będące się z pluripotencjalnych komórek germinalnych lokalizują się w jądrach czy jajnikach. Z kolei potworniaki uformowane z komórek embrionalnych zwykle znajdują się w czaszce, nosie, języku, szyi, śródpiersiu, przestrzeni zaotrzewnowej czy są przyczepione do kości guzicznej. Zdarzało się natomiast, iż nowotwory te odkrywano także w narządach, takich jak serce lub wątroba, a również w żołądku oraz pęcherzu.

Potworniak – typy

Potworniak dojrzały to nowotwór mający w całości zróżnicowane tkanki endodermalne, mezodermalne oraz ektodermalne. Najczęściej żyje w postaci torbieli skórzastej, w jakiej znajdują się w pełni ukształtowane włosy, gruczoły potowe oraz łojowe, a czasami chociażby szczątkowe zęby. Zdarzało się także, iż w potworniakach znajdowano bardziej złożone struktury, w tym oczy, dłonie, nogi oraz całe kończyny. Potworniaki dojrzałe mogą produkować hormony, takie jak serotonina lub hormony tarczycy. Przez to w organizmie pacjenta może dołączyć do schorzenia ich stabilności. Nowotwory te są delikatne, a najczęściej ocenia się je u kobiet. Podaje się, iż potrafią być 20% wszelkich guzów jajnika. Potworniaka jajnika znajduje się na bazie analizowania USG, wykonywanego przezpochwowo. Gdy potworniak zostanie wykryty, musi zostać usunięty, zwłaszcza w zabiegu laparoskopii. W pewnych wypadkach niezbędne jest otwarcie jamy brzusznej. Czasem jest konieczność usunięcia potworniaka wraz z jajnikiem.

Potworniaki niedojrzałe wykonane są z nie w całości zróżnicowanych trzech listków zarodkowych. Mogą wydzielać gonadotropinę kosmówkową, co przyczynia się do dobrego efekcie testu ciążowego. Bywa, iż wybiera się je za mięsaka, raka zarodkowego, neuroektodermę czy niedojrzałe struktury nabłonkowe. Zwykle są złośliwe, a najczęściej ocenia się je u panów.

Potworniaki genetyczne to guzy przypominające potworniaki dojrzałe, które znajduje się u płodów oraz maluchów. Zwykle tworzą narośl w strefie kości krzyżowej oraz guzicznej. Od fetus in fetu, czyli pasożytniczego płodu bliźniaczego, różnią się brakiem metameryzacji. W stanie płodowym potworniaki genetyczne mogą doprowadzić do śmierci wewnątrzmacicznej.

Potworniak

Diagnostyka i rokowania

Wykrycie potworniaka w pełnej ilości zależy z jego typu, miejsca występowania i symptomów. Na ogół potworniaki znajduje się przez wykonanie USG czy RTG, przy czym niezwykle powszechnie pokazywane są zupełnie przypadkowo. Zdarza się także wykrycie nowotworu przypadkowo podczas zupełnie innej operacji. Potworniak dojrzały jest najczęściej delikatny oraz w całości wyleczalny, część osób z tym nowotworem jest w stanie odpowiednio szybko powrócić do zdrowia. Chociaż u 1-2% potworniaków dojrzałych dostrzega się zmiany złośliwe. Potworniaki niedojrzałe są najczęściej nowotworami złośliwymi oraz ich wyleczenie jest znacznie delikatne oraz ma wielu lat. Po zakończonej kuracji, trwającej często 5 lat przeżywa blisko 50% ofiar tego nowotworu, chociaż niektóre statystyki podają chociażby 70% pozytywnych wypadków wyzdrowień. Niezwykle ważny w tym przypadku jest stopień złośliwości nowotworu, ilość przerzutów, jak najszybsze wykrycie i stopień zaawansowania dolegliwości.

Leczenie potworniaków

Potworniaki leczy się w taki sam sposób jak kolejne nowotwory. Najczęściej używa się zażegnać problem przez chirurgiczne wycięcie guza, natomiast jak toż w przypadku nowotworów – nie zawsze możliwe jest usunięcie guza. Wówczas zaczyna się chemioterapie lub radioterapie. Natomiast najistotniejsze w przypadku potworniaków jest ich wczesne wykrycie, który umożliwi wycięcie zmian nowotworowych, zanim rozwinie się dolegliwość. Natomiast potworniaki nadal budzą zaskoczenie lekarzy oraz formy leczenia nie są również do końca uskutecznione. Potworniaki budzą jeszcze większe zainteresowanie lekarzy, natomiast sposoby na wojnę z nimi powszechnie znajdują się z podzieloną opinią wśród specjalistów z tej dziedziny.

[Głosów:16    Średnia:2.6/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ