Kreatywność jest jedną z tych cech, które warto rozbudzać w dziecku już od najmłodszych lat. W jaki sposób? Oczywiście poprzez kreatywne zabawy dla dzieci, dzięki którym najmłodsi mogą odkrywać świat i poznawać prawa nim rządzące, rozbudzać pomysłowość i wyobraźnię. Oto przykłady aktywności, które na pewno przypadną do gustu każdemu młodemu odkrywcy!

Masy plastyczne

To niesamowite, jak wiele interesujących mas, gwarantujących wiele godzin świetnej zabawy dla dzieci, można zrobić przy pomocy zwykłych, tanich (i bezpiecznych!) produktów, które większość z nas ma w swojej kuchni i łazience. Jednym z przykładów jest sztuczny śnieg. Chcąc go uzyskać, wystarczy połączyć w odpowiednich proporcjach sodę oczyszczoną i piankę do golenia. Gotowy śnieg możemy przechowywać w lodówce przez kilka dni. Po wyjęciu z lodówki, mocno schłodzony, jeszcze bardziej będzie przypominać prawdziwy śnieg!

Wspólnie z dzieckiem możemy przygotować także piasek kinetyczny i ciastolinę. Aby zrobić piasek, łączymy niewielką ilość kleju w płynie i żelu do prania – powstanie uwielbiany przez dzieci „gniotek”. Następnie obtaczamy go w piasku, zagniatamy, obtaczamy, zagniatamy… Powtarzamy procedurę aż do momentu uzyskania masy przypominającej konsystencją piasek kinetyczny. Skąd wziąć piasek? Możemy wykorzystać czysty piasek dla ptaków zakupiony w sklepie zoologicznym lub wziąć odrobinę piasku z piaskownicy. Przesiewamy go, by pozbyć się większych zanieczyszczeń i prażymy przez chwilę na blasze w piekarniku, aby mieć pewność, że jest czysty i bezpieczny.

Równie łatwo i szybko przygotujemy domową ciastolinę. W tym celu łączymy ze sobą żel pod prysznic, mąkę ziemniaczaną i odrobinę oleju. Jeśli chcemy uzyskać konkretny kolor, dodajemy barwnik spożywczy. Żel pod prysznic możemy zastąpić pianką do golenia.

Domowe eksperymenty

Kreatywne zabawy dla dzieci nie tylko bawią i pozwalają przyjemnie spędzić czas, ale przede wszystkim uczą. Najlepiej tezę tę udowadniają domowe doświadczenia, do których również wystarczą nam tanie, łatwo dostępne składniki. Lampę lawę czy wulkan stworzymy na bazie oleju, wody, barwników i tabletek musujących. Jeśli chcemy stworzyć ciecz nienewtonowską, wystarczy połączyć mąkę ziemniaczaną i wodę (1/2 szklanki wody na 1 szklankę mąki). Możemy też zabarwić wodę na dowolny kolor.

A może eksperyment z „wędrującą wodą”? Przygotowujemy 6 szklanek (lub więcej), trzy z nich napełniamy wodą do połowy. Ustawiamy na przemian: szklanka napełniona, szklanka pusta, szklanka napełniona, itd. Wodę w poszczególnych szklankach barwimy na różne kolory. Następnie umieszczamy w szklankach zwinięty w rulon ręcznik papierowy w taki sposób, aby jeden jego koniec znajdował się w szklance z wodą, a drugi w pustej. Po pewnym czasie możemy zaobserwować, że woda „wędruje” z napełnionej szklanki do pustej, wypełniając ją!

Ruchowe zabawy dla dzieci

Ruchowe zabawy dla dzieci również mogą być bardzo kreatywne. Wspólnie z dzieckiem możemy wymyślić i stworzyć np. tor przeszkód lub mapę, której wskazówki doprowadzą nas do „zaginionego skarbu”.

Pamiętajmy o tym, że aktywność fizyczna jest bardzo ważna i ma ogromny wpływ na rozwój dziecka. Warto ją podejmować także wtedy, gdy pozostajemy z pociechą w domu, bo – wbrew pozorom – wcale nie potrzebujemy wiele miejsca, aby spędzać czas ciekawie i aktywnie!

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ