Zakup odpowiedniego rowerka dla dziecka to tylko z pozoru prosta sprawa. Nie ogranicza się on jedynie do wyboru koloru i ładnie wyglądającego modelu… Dzieci mają różny wzrost, umiejętności oraz możliwości fizyczne, a także jeżdżą po różnym terenie – te wszystkie aspekty musimy wziąć pod uwagę, decydując się na zakup rowerka da malucha.

Rower biegowy

Jeżeli chcemy, aby dziecko jak najszybciej nauczyło się jeździć na rowerze, warto zacząć od roweru biegowego. Jest on całkowicie pozbawiony układu napędowego – pedałów, przerzutek, korby i łańcucha. Rowerek ma za zadanie przyzwyczaić dziecko do jeżdżenia jednośladem, a przede wszystkim do utrzymywania równowagi oraz kontroli kierunku jazdy. Boczne koła są zbędne, ponieważ równowagę maluch łapie za pomocą nóg. Dzięki brakowi pedałów może operować rowerem odpychając się, podpierając i hamując stopami. Rower biegowy przystosowany jest dla dzieci od 2 roku życia.

Rower 16” z pedałami

Kiedy wzrost dziecka osiąga 1 metr możemy spokojnie zamienić rower biegowy na pojazd z pedałami. Przy wyborze rowerka należy zwrócić uwagę na wzrost malucha i długość jego nogi. Mały rowerzysta musi utrzymać prostą postawę i obiema nogami stanąć na podłożu. Jeżeli rower jest za duży lub za mały dziecko nie ma możliwości swobodnego pedałowania, a jazda staje się niepewna i mało bezpieczna. Ponadto ważne, aby rama była jak najniższa i wyprofilowana. Kierownica powinna mieć odpowiedni rozstaw – zbyt szeroka może być problematyczna podczas skręcania. Siodełko najłatwiej dopasować, siadając na nim. Wysokość ustawiamy tak, aby dziecko sięgało nogami do podłoża.

Rower 24” na kołach

Około 8 roku życia możemy pomyśleć już o rowerze z kołami 24-calowymi. Praktycznie jest to już rower dla dorosłych, różni się jedynie nieco mniejszymi kołami. Przy wyborze najważniejsza jest długość nogi. Warto zwrócić uwagę także na to, czy dziecko podczas jazdy nie ociera kolanami o kierownicę lub ręce. Jeżeli pociecha jest niewielkiego wzrostu (ma mniej niż 1,20 m),  warto zastanowić się nad zakupem roweru z kołami 22 cale.  Zbyt duży rower będzie niewygodny, mało bezpieczny, a także zepsuje całą zabawę i radość z jeżdżenia  na rowerze.

Przy zakupie roweru nie można zapominać o dodatkach – dzwonkach, światłach, bagażnikach, koszykach czy błotnikach.  Szczególnie ważnym elementem są odblaski. Wskazane jest, aby znajdowały się zarówno z przodu, jak i z tyłu, a nawet przy szprychach, jeżeli nie będą przeszkadzały w jeździe. Nie zapomnijmy również o kasku i ochraniaczach, które zapewnią maluchowi bezpieczeństwo.

Źródło: Zabawka i Wyprawka – Zabawka na biegunach

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ