Nie ma przypadku w tym, że dobrze się czujemy, kiedy wokół nas pojawiają się jedne kolory, a zupełnie nas dekoncentrują lub przygnębiają inne. Fakt wpływu barw na samopoczucie człowieka został potwierdzony w licznych badaniach. Warto o tym pamiętać, kiedy urządzamy mieszkanie, a szczególnie pokój dziecka.

Sytuacja jest jednak trochę skomplikowana, ponieważ pomieszczenie, w którym przebywa nasza pociecha pełni tak naprawdę różne role. Dziecko w pokoju śpi, ale jednocześnie bawi się i uczy. Jak połączyć kolorystycznie tak odmienne przeznaczenia?

Zestawienia kolorystyczne

Najbardziej ekonomiczny, szybki i bezpieczny wydaje się wybór jednego koloru w pokoju dziecięcym. Nie ma wtedy ryzyka, że barwy będą się gryzły i jest to rozwiązanie dość wygodne w realizacji. Nie trzeba kupować dwóch różnych opakowań farby czy też przynajmniej dwóch wałków. Jeżeli jednak chcemy trochę poeksperymentować z kolorami, to warto pamiętać o istotnych zasadach, dzięki którym wnętrze będzie przyciągać wzrok.

Bardzo ciekawym wyborem wydaje się zestawienie monochromatyczne polegające na stopniowaniu jednej barwy w różnych odcieniach, co może przynieść naprawdę zadziwiające efekty i wbrew pozorom nie sprawia wrażenia jednostajności. Wystarczy zerknąć na paletę próbników w sklepie, aby zobaczyć jak wiele ciekawych i zaskakujących efektów można osiągnąć z różnych odmian jednego tylko koloru. Zestawienia monochromatyczne w salonie najlepiej zestawiać z barw neutralnych, jak krem, biel lub beż. W pokoju dziecięcym korzystniej jednak zastosować inne kolory, np. odcienie żółtego lub różu. Świetny efekt daje również urozmaicenie takiej kolorystyki jakąś wstawką tapetową ze wzorem.

Inną opcją jest zestawienie harmoniczne, kiedy wybieramy dwie sąsiadujące ze sobą barwy. W tym celu należy korzystać z koła barw składającego się z dwunastu kolorów, w tym trzech podstawowych, czyli niebieskiego, czerwonego i żółtego.

Jak dobrać kolory zgodnie z płcią dziecka?

Powoli odchodzi się od stereotypowego wyboru koloru różowego dla dziewczynki oraz niebieskiego dla chłopca i coraz częściej rodzice trochę eksperymentują. W pokojach dziecięcych pojawiają się odcienie żółtego, pomarańczowego lub nawet beże. Z kolei u chłopców można zobaczyć zielone lub delikatnie brązowe ściany. Niekiedy stosuje się nawet uniwersalną biel.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ