Jednym z najczęściej kupowanych prezentów dla dzieci są maty edukacyjne. To gadżet, który sprawdza się w różnych sytuacjach, a dzięki szeregowi różnych możliwości i dodatków udaje się stworzyć niezwykłą przestrzeń do zabawy. To miejsce nie tylko na zabawę czy też spędzanie czasu wolnego, ale również na naukę czy też pobudzanie rozwoju. W większości wypadków maty edukacyjne są niezastąpione w pierwszym roku życia, ale bardzo często jeszcze później są niezastąpionym elementem zabawy. Producenci oferują różne modele, a tym samym pozwalają dobrać odpowiedni do potrzeb i dziecka i rodziców.

Jaką matę edukacyjną wybrać?

W sklepach znaleźć można wiele różnych modeli. Może to wywoływać niemały ból głowy. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na jakość wykonania i oczywiście odpowiednie certyfikaty. Przecież maty edukacyjne muszą być bezpieczne dla dziecka, które będzie tam spędzać dużo czasu na różnego rodzaju aktywnościach. Warto postawić na naturalne materiały oraz wysokiej klasy wykończenie. Sprawdza się również termoizolacja, która powoduje, że maluchowi nie będzie zimno na podłodze. W większości przypadków najchętniej rodzice wybierają maty edukacyjne wykończone przyjemnym w dotyku i ciepłym pluszem. Im więcej elementów zdejmowanych, tym zabawka będzie atrakcyjniejsza dla dziecka. Poza tym dzięki temu łatwiej będzie matę wyprać w pralce lub wyczyścić.

Ważnym elementem są również specjalne zabezpieczenia, które nie pozwalają dziecku wyjść poza obręb maty. Takie rozwiązania sprawdzają się oczywiście przy najmłodszych, ale dają poczucie bezpieczeństwa, choć trzeba pamiętać, że nie można zostawiać maleństwa bez nadzoru.

Duża czy mała mata edukacyjna?

Sam rozmiar maty edukacyjnej jest kwestią indywidualną. Jest z jednej strony zależny od tego, jaką ilością miejsca się dysponuje, a z drugiej od możliwości rodziców a także potrzeb dziecka. Sama mata musi być wygodna i przydatna, powinna zapewniać swobodę ruchu, a także być atrakcyjna. Maluch będzie na niej nie tylko leżał, ale nauczy się przewracać, raczkować i siadać. Specjaliści podkreślają, że najlepszy będzie kształt kwadratu o boku 120 cm. Taka płaszczyzna jest rewelacyjnym miejscem dedykowanym dzieciom do zabawy. Warto zadbać również o dodatkowe elementy, które najczęściej pojawiają się na dołączonych pałąkach. To tu można zawiesić atrakcyjne rzeczy, które pozwalają ćwiczyć chwytność czy też percepcję wzrokową. Gdy co jakiś czas będziemy je zmieniać, stare będą atrakcyjne dla dziecka. Poza tym maty edukacyjne mają wszystkie miejsca o różnych fakturach czy też wydające dźwięki.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.humbi.pl/pol_m_Lista-kategorii_Zabawki_Maty-edukacyjne-224.html

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ