Każdy lubi pochwalić się zdrowym i szybkim rozwojem swojego dziecka. Nie ma w tym nic złego, ponieważ mocne zaangażowanie rodziców w rozwój maluszka zasługują na uznanie, zwłaszcza dzisiaj, kiedy jesteśmy ciągle zajęci czymś innym. Same dzieciaki uwielbiają zdobywać nowe umiejętności, a klocki z cyferkami ułożone pierwszy raz w dobrej kolejności to dla nich niezwykły powód do dumy. Nic więc dziwnego, że zarówno rodzice jak i maluchy chętnie uczą się razem nowych rzeczy, np. liczenia.

Kiedy zacząć naukę liczenia?

Nauczyć liczenia możemy nawet półtoraroczne dziecko, o ile dobrze radzi sobie z mówieniem i potrafi powtarzać słowa. Wtedy możemy zacząć naukę początkowo do trzech i w zależności od jej powodzenia dodawać kolejne cyfry. Warto wskazywać wtedy przedmioty, sugerując, że jeden, dwa i trzy odnoszą się do liczb i ilości. Można także posłużyć się klockami z cyferkami i podczas liczenia dokładać kolejne klocki. Nie należy jednak spodziewać się, że dwuletnie dziecko szybko nauczy się rozpoznawać kolejne liczby i je porządkować w kolejności. Klocki z cyferkami okażą się skuteczne w nauce liczenia starszych dzieci, czyli takich po 3 roku życia. Do nauki liczenia małe dzieci nie powinny być zmuszane, ponieważ taka nauka nie będzie owocna i istnieje ryzyko negatywnego nastawienia malucha, co utrudni naukę w przyszłości.

Sposoby na naukę

Zaczynając naukę z dzieckiem należy mieć pewność, że dziecko jest wypoczęte, najedzone i pozytywnie nastawione do nas i do wspólnej zabawy. Jeżeli pracujemy z małymi dziećmi, czyli takimi przed wiekiem szkolnym, to słowo zabawa jest tutaj kluczowe. W tym wieku najefektywniejsza jest nauka poprzez zabawę. Wymaga to od rodzica więcej cierpliwości i czasu poświęconego na naukę, ale przynosi też najlepsze rezultaty. Dziecko uczy się chętniej, a wykorzystywane przy tym zabawki, np. wspomniane wcześniej klocki z cyferkami, tylko podnoszą jego entuzjazm. Do nauki możemy wykorzystać także kolorowe liczydła lub razem z dzieckiem wykonać pomocne gadżety, takie jak kasztany z namalowanymi cyframi. Jeżeli brakuje nam czasu lub kreatywności wystarczy szybkie zrobienie klocków z cyferkami ze starych klocków, domalowując im potrzebne elementy. Pomysłów na podobne edukacyjne zabawki jest mnóstwo i przy wielu z nich dzieci mogą nam pomagać. Wzmocni to zaangażowanie dziecka w naukę, która wyda mu się dodatkowo ciekawa i przy okazji ciekawie spędzimy razem trochę dodatkowego czasu. Warto naukę liczenia wplatać także w codzienne czynności, jak ubieranie się czy wspólne gotowanie. Pomocy rodzice mogą szukać także w książeczkach dla dzieci i czytać je razem z dzieckiem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ