Witamina E jest zaliczana do grupy związków o odpowiednim sposobie działania. Należą do nich związki alfa, beta oraz gamma, które wykonują znaczącą funkcję w funkcjonowaniu organizmu. Związki te idą jak antyutleniacze, które zapobiegają utracie wielonasyconych kwasów tłuszczowych w błonach komórkowych. Pośrednio wpływają to na utrzymanie zdrowia oraz urody. Dowiedziono, iż duży stopień witaminy E zabezpiecza przed zaburzeniami układu krążenia krwi oraz oddziałuje odmładzająco na skórę. Witaminy E pozwala spowolnić mechanizm starzenia się organizmu. Działa jak naturalny środek moczopędny oraz pomaga utrzymać w odpowiedniej jakości skórę. Witamina E pomaga także zapobiegać nowotworom, chorobom układu krążenia, zaćmie oraz przyspiesza gojenie ran. Oraz choć poszukuje się dodatkowych właściwości witaminy E, które mogłyby pomóc w wypadku groźnych wad jak rak lub Alzheimer, wystarczających dowodów również brak. Deficyt witaminy E jest rzadki, ale jeszcze spotykany. Zobacz co może on znaczyć oraz jak nadrobić ewentualne straty witaminowe.

Skąd niedobory witaminy E

Deficyt witaminy E w diecie jest często spotykany w krajach uczących się. Deficyt u osób dorosłych w krajach rozwiniętych jest rzadkością, ale gdy już się pojawi, ma zwykle związek ze złym wchłanianiem tłuszczów. Symptomem niedoboru witaminy E jest niedokrwistość, bo witamina E rozpuszcza się w tłuszczach a ich niski stopień sugeruje na zagrożenie takiego niedoboru. Etiologią może być zespół złego wchłaniania czy temat z trawieniem tłuszczów, co będzie się przejawiać tłustymi stolcami. Deficyt witaminy E powoduje również inne, niezwykle ogromne schorzenia na tle naurologicznym. Deficyt wpływa na szybsze zużywanie neuronów mózgowych, które stają się kruche oraz słabe. Więc swój początek wzięła próba leczenia lub raczej zapobiegania chorobom połączonych z obumieraniem komórek nerwowych, zwłaszcza dolegliwości Alzheimera. Mimo, iż witamina E oddziałuje ochraniająco na komórki nerwowe, to nie zauważono, żeby jej zwiększone ilości wpływały znacząco na poprawę stanu osób pacjentów.

Sygnały niedoboru witaminy E

Niski stopień witaminy E we krwi nie zwiastuje konkretnych objawów dolegliwości, a składa się raczej z deficytami neurologicznymi. U maluchów możemy zobaczyć postępującą neuropatię oraz retinopatię. Dzieci wydają się przedwcześnie oraz są osłabioną pracę mięśni, dlatego tak istotne jest zapewnienie odpowiedniego poziomu witaminy E w ciele przyszłej mamy. Planując ciążę zacznij stosować środki z witaminą E, najlepiej ową z naturalnego źródła. Jeśli dziecko urodzi się z niską masą, to bardzo prawdopodobne, iż jest deficyt witaminy E w organizmie. Upewnij się o tym po rozmowie z specjalistą oraz zastosuj suplement kuracji dla dzieci, np. witaminę E w kroplach. U osób dorosłych z zaburzeniami wchłaniania deficyt witaminy że nie dawać żadnych symptomów, bo organizm magazynuje ten element w tkance tłuszczowej. Jeśli odżywiamy się zdrowo a nie mamy kłopotu z dolegliwością długotrwałą upośledzającą trawienie, nie musimy się bać o deficyt witaminy E w organizmie.

Witamina E

Leczenie niedoboru witaminy E

Tak jak każdy deficyt witamin, i tenże wymaga od nas stosowania suplementów kuracji z witaminą E. Możemy zdecydować się na suplementy kuracji kompletne we każde elementy odżywcze czy zaopatrzyć się w konkretną witaminę. Witamina E jest powszechnie w formy kapsułek z płynnym środkiem czy kropli. Jeśli planujesz ciążę zdecyduj się lepiej na środki dla osób w ciąży, które będą miały optymalny stopień składnika. Jeśli niski stopień witaminy E dotyczy noworodka, winni uwzględnić jego potrzeby oraz rozpocząć karmić go mlekiem mamy. Matka karmiąca przyjmująca witaminę E w kapsułkach przekaże ten element z mlekiem dziecku. Chociażby w wypadku karmienia mlekiem zastępczym możemy dobrać taki artykuł, jaki będzie miał odpowiednią ilość. Gdy pragniemy dla naszego zdrowia oraz urody zwiększyć ilość witaminy E w organizmie, winni spożywać więcej orzechów, nasion, jaj, zbóż oraz zielonych warzyw liściastych. Dużą ilość witaminy E odnajdziemy w olejach słonecznikowym oraz kukurydzianym. Że nie możesz jeść glutenu, niezwykle istotne, abyś zastępował pszenicę innymi źródłami witaminy E w codziennej diecie. Osoby dorosłe dobrze tolerują doustną suplementację. Niekorzystne sygnały występują stosunkowo rzadko oraz raczej w sprawach znacznego przekroczenia zalecanej na opakowaniu ilości. Najnowsze analizowania pokazują, iż zbyt duże spożycie witaminy E może zwiększyć ryzyko udaru, a nie należy przesadzać z jej suplementacją. Gdy martwią cię konkretne sygnały, np. sucha skóra, bezpieczniej jest wykorzystać krem borny z witaminą A oraz E, który pomoże w określonym miejscu, a to będzie również lepszy niż suplementacja, przynajmniej na starcie.

Rola witaminy E w organizmie

Tokoferol jest głównym antyoksydantem, który chroni komórki przed utleniaczami. Nie tylko wzmacnia wytrzymałość organizmu, ale także bierze wkład w dostarczaniu elementów odżywczych do komórek. Witamina E oddziałuje także korzystnie na układ rozrodczy. Z tego względu zajmuje się ją w leczeniu męskiej bezpłodności.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ