Urządzenie pokoju dziecka nie jest łatwe, szczególnie, gdy pociecha zaczyna swoją edukację szkolną, ponieważ pomieszczenie musi łączyć trzy ważne funkcje, mianowicie część sypialną, część bawialną oraz kącik uczniowski. Jednocześnie pokój powinien stanowić swoisty azyl dla dziecka, w którym czuje się bezpiecznie i komfortowo. Dodatkowo sytuacja komplikuje się, kiedy w jednym pokoju mieszkają dzieci w różnym wieku. Na jakie elementy wyposażenia trzeba zwrócić uwagę?

Łóżko

Podstawą każdego pokoju jest oczywiście łóżko, które należy dopasować do rozmiarów danego pomieszczenia. W większym pokoju na pewno zmieści się klasyczne, pojedyncze łózko, natomiast w mniejszych pomieszczeniach idealnie sprawdzi się rozkładana kanapa lub sofa. W przypadku rodzeństwa niekiedy jedynym wyjściem pozostaje wybór łóżka piętrowego. Ważne, aby łóżko zawsze dopasować do stylu pokoju.

Biurko

Każdy uczeń potrzebuje miejsca, w którym będzie mógł w komfortowych warunkach uczyć się i odrabiać lekcje. Najlepszym wyborem jest oczywiście biurko, które powinno zostać ustawione przy oknie, aby na blat wpadało jak najwięcej światła dziennego. Jeżeli problemem jest wystarczająca ilość wolnego miejsca, to dobrym pomysłem będzie biurko narożne. W innym przypadku można zdecydować się na regał z biurkiem lub klasyczne biurko z miejscem na komputer i drukarkę.

Krzesło

W tym przypadku podstawowym kryterium wyboru musi być wygoda oraz możliwość utrzymania prawidłowej postawy siedzącej. Dziecko będzie na pewno spędzać kilka godzin na krześle przed biurkiem, więc nie można kupować jakiegokolwiek, ale optymalnie dopasowane do sylwetki młodego człowieka.

Inne meble

Łóżko, biurko i krzesło to nie są jedyne meble, jakie powinny znaleźć się w pokoju dziecka. Na pewno przydatne będzie miejsce na zabawki, książki i ubrania, które trzeba wybrać pod kątem gustu dziecka, jego potrzeb oraz wielkości pokoju. W większych pokojach na pewno zmieści się komplet młodzieżowy z szafą, biurkiem, segmentem z półkami i czasami komodą. Jeżeli nie ma tyle miejsca, to można wybrać oddzielne segmenty.

Pozostałe elementy wyposażenia

Niezwykle ważne jest także odpowiednie dobranie oświetlenia, które nie tylko podkreśli charakter i styl pokoju, ale także ma zastosowanie praktyczne. Na pewno niezbędne będzie zarówno górne oświetlenie, jak i lampa biurkowa.

Cały wystrój można wzbogacić tablicą korkową, efektownymi pudełkami, a nawet ciekawym dywanem, o ile dziecko nie jest alergikiem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ