Przepuklina brzuszna to nieprawidłowe przesunięcie się organów wewnętrznych czy ich stronie w miejsca, w których nie powinny się znajdować, czyli poza zakres jamy brzusznej. Jedną z najczęściej spotykanych odmian przepuklin brzusznych jest przepuklina pachwinowa. Dowiedz się więc więcej, na temat przepukliny pachwinowej.

Przepuklina pachwinowa – typy

Przepukliny brzuszne dzielimy na własne oraz nabyte.

przepukliny brzuszne genetyczne składają się z nieprawidłowym postępem zarodka skutkującego defektem jego powłok brzusznych. Obecny wzrost medycyny pozwala na szybkie zdiagnozowanie wrodzonych przepuklin brzusznych. Wykrycie przepuklin brzusznych jest możliwe jeśli płód znajduje się również w łonie mamy. Przepukliny te są niebezpieczne dla urodzonych dzieci, składają się z wieloma niebezpiecznymi powikłaniami, ale możliwe do wyleczenia przez chirurga dziecięcego.

przepukliny brzuszne nabyte pojawiają się w życiu dorosłym człowieka. Ciało ludzkie składa się z obszarów bardziej oraz mniej wzmocnionych oraz opornych na nacisk zwiększonego ciśnienia w obrębie jamy brzusznej. Podatniejsze na większe uciski wewnętrzne miejsca to zwłaszcza okolice pachwin, w których mięśnie, ich powięzie składają się z kośćmi.

Przepuklina będąca w strefach pachwin może przybrać formę:

przepukliny pachwinowej – przepuklina pachwinowa u panów jest bardzo częstsza (wrota przepukliny występują nad więzadłem pachwinowym),

przepukliny udowej – na tę przepuklinę podatniejsze są kobiety (wrota przepukliny występują pod więzadłem pachwinowym).

Rozbieżności pojawianiu się przepuklin pochodzą z budowy anatomicznej człowieka. Budowa miednicy u panów jest odwrotna niż u kobiet, co sprawia, iż łatwiej o przepuklinę pachwinową u mężczyzny. Dzieje się tak głónie za sprawą rożnic w strukturze kanału pachwinowego. Kanał pachwinowy jest to ok. 4 cm odcinek znajdujący się w przedniej części brzucha dla powrózka nasiennego czy więzadła obłego macicy. Jest on zlokalizowany ponad połowy więzadła pachwinowego. Mężczyźni mają rozbudowany kanał pachwinowy, w jakim spotyka się powrózek nasienny w skład, którego wchodzi nasieniowód z naczyniami krwionośnymi, nerwami oraz mięśniem dźwigaczem jądra. Dlatego powiększenie kanału pachwinowego zagraża dostaniem się do niego organów z jamy brzusznej oraz powstaniem przepukliny pachwinowej u mężczyzny.

U kobiet kanał pachwinowy nie jest tak rozbudowany oraz skomplikowany jak u panów. Powstanie przepukliny udowej u kobiet połączone jest często z licznymi porodami. Kanał udowy, znajdujący się poniżej więzadła pachwinowego, po licznych porodach może się poszerzyć. Wtedy łatwo dochodzi do przesunięcia się organów jamy brzusznej do kanału udowego oraz występowania przepuklin udowych. Można powiedzieć, iż poszerzony kanał udowy stanowi wrota do zaistnienia przepuklin udowych.

Przepuklina pachwinowa

Przepuklina pachwinowa – sygnały

W przepuklinie pachwinowej sygnały to:

odczucie ucisku w strefie pachwiny pojawiające się po wysiłku fizycznym,

bolesność w dotyku tej strefie,

trudności w wydalaniu stolca,

powiększająca się przepuklina stoi się jeszcze bardzie widoczna oraz przechodzi do worka mosznowego,

pojawia się wypuklenie, które początkowo się cofa instynktownie zwłaszcza w okresie spoczynku w stanie czy po wciśnięciu aż w celu uwypuklenie znajduje się na stałe w strefie jąder.

Przepuklina pachwinowa – leczenie

Nie posiada możliwości leczenia przepuklin pachwinowych domowymi sposobami. Jedynym dobrym sposobem leczenia przepukliny pachwinowej jest operacja. Zlekceważenie obecności przepuklin może zemścić się poważnymi konsekwencjami, powikłaniami. Najpoważniejszym powikłaniem przepuklin jest uwięźnięcie przepukliny doprowadzające do martwicy oraz przedziurawienia jelit, i co za tym idzie chociażby oraz śmiertelnych konsekwencji.Operacje na przepuklinę są wykonywane niezwykle powszechnie. W pełni można rozpoznać kilkadziesiąt rodzajów operacji przepuklin. W obecnym okresie możliwe wykazałoby się wykonywanie operacji przepuklin metodą laparoskopową. Ale tego sposobie operacja przepukliny jest dopuszczalna tylko w przypadku przepuklin nawrotowych. Niestety przeprowadzenie operacji przepukliny nie zawsze jest możliwe. Jak zawsze jest także lista przeciwwskazań do operacji przepuklin. Przeciwwskazania zależą zwłaszcza z tego, lub planowana operacja przepukliny ma być klasyczna, lub laparoskopowa. Ważne są i inne dolegliwości pacjenta jak np. dolegliwość niedokrwienna serca. Ponadto chory nie musi się także zgodzić na operację przepuklin. Istotne jest też, by wszystkie inne rany lub, zmiany ropne w miejscu wykonania operacji przepuklin były wygojone. Są różne typy operacyjnego leczenia przepukliny. Niektóre polegają na swym zszyciu ubytków w powięzi, tak żeby zmniejszyć czy zamknąć wrota przepukliny. Zbliżanie tkanek w takim wypadku kończy się pod napięciem. Rozbieżności pomiędzy metodami operacyjnego leczenia przepuklin polegają na wykorzystaniu różnego typu szwów, zastosowaniu innego sposobu szycia i innej kolejności łączenia tkanek przepuklin. Wszystkie te operacje przepuklin pachwinowych określa się napięciowymi naprawami przepuklin.

[Głosów:2    Średnia:2/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ