Zdrowa płytka paznokci powinna być w jednolitym różowym kolorze, bez żadnych przebarwień. Struktura płytki powinna być jednolita, gładka, bez wgłębień czy bruzd. Wolny brzeg paznokcia powinien koloru białego. Płytka oraz jej okolice nie powinny być tkliwe i bolesne. Każde odchylenie od takiego wyglądu świadczy o jakimś schorzeniu.
Infekcje bakteryjne w okolicach aparatu paznokciowego, oraz skóry która go okala przydarza nam się dość często. Większość z nich ma przebieg łagodny, jednak zdarzają się też poważniejsze infekcje, które mogą wymagać leczenia chirurgicznego i mogą prowadzić do zaburzeń ruchomości ręki. Z każdym niepokojącym objawem powinniśmy udać się do lekarza lub podologa.

Czynnikami które mają wpływ na rozwój zakażeń bakteryjnych są urazy, zaburzenia krążenia, choroby endokrynologiczne, zaburzenia odporności, cukrzyca.

Rodzaje zakażeń bakteryjnych

Najczęściej spotykane zakażenia bakteryjne w obrębie paznokci to:

  • zastrzał, jest to głęboka infekcja w obrębie skóry dłoni na skutek urazu mechanicznego (zakłucie, zadrapanie). Istotą choroby jest ostre, ropne zapalenie, które ma podłoże bakteryjne. Najczęściej pojawia się na opuszku palca. Wyróżnia się kilka rodzajów zastrzału: skórny, podskórny, ścięgnisty, kostny, stawowy. Najniebezpieczniejszy jest zastrzał stawowy i kostny, ponieważ może prowadzić do powiększenia węzłów chłonnych, czy zaburzeń w ruchomości dłoni. Głównymi objawami zastrzału są obrzęk, ograniczenie ruchomości w okolicy palca. Jeżeli pojawia się ostry ból, świadczy to o zajęciu przez infekcję stawów, ścięgien i kości. Należy się wtedy udać do lekarza, który wdroży leczenie antybiotykiem.
  • zanokcica, to co innego niż zastrzał. Często te dwie nazwy są mylone ze sobą. Zanokcica inaczej nazywana bakteryjnym zakażeniem okołopaznokciowym, do którego dochodzi głównie wskutek urazu. Może mieć charakter przewlekły lub ostry. Dotyka to na ogół jednego paznokcia. Najczęściej za zakażenie odpowiedzialny jest gronkowiec złocisty, ale mogą też być bakterie gram ujemne i paciorkowce. Zanokcice charakteryzuje zaczerwienienie wału paznokciowego, duża tkliwość, oraz bolesność. Skóra jest opuchnięta, czerwona i nabrzmiała. Zaczyna zbierać się ropa, a palec bardzo boli. Zanokcica ostra podobnie jak zastrzał wymaga leczenia antybiotykiem, natomiast przy przewlekłej możemy zastosować powidon jodyny w postaci opatrunku.
  • zespół zielonego paznokcia, jest to zakażenie przez bakterie – m. in. z grupy Pseudonomas. Bakterie Pseudonomas chętniej zajmują płytkę paznokciową zniszczoną przez inny proces chorobowy, np. łuszczyca czy grzybica. Zakażoną płytkę możemy poznać po zmienionym zabarwieniu – najczęściej jest to kolor niebieski lub zielony. Do zakażenia pałeczką ropy błękitnej może dojść na skutek maceracji i częstego moczenia dłoni czy stóp. Oczywiście nieprawidłowa pielęgnacja paznokci również może prowadzić do zakażenia. Leczenie polega na utrzymaniu dłoni/stóp w suchości. Podstawą też jest oczyszczenie takiego paznokcia w gabinecie podologicznym. Następnie w domu powinno się stosować specjalne preparaty przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze jeżeli współistnieje grzybica.

podologwwarszawie.pl

[Głosów:5    Średnia:2.4/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ