Kąpiel niemowląt jest nie tylko zadbaniem o higienę malucha, ale także czasem relaksu i sposobem na wyrażenie bliskości z dzieckiem. Może też stanowić świetną formę zabawy. Jakie akcesoria przy tym bywają przydatne?

Wanienka

Wybór wanienek dla dzieci przyprawia o zawrót głowy i niekiedy trudno rodzicom zdecydować się na konkretny model. Na pewno warto zwrócić uwagę na tworzywo, z jakiego wanienka została wykonana. Największą popularnością cieszą się klasyczne wanienki plastikowe, jednak w przypadku częstych podróży albo niewielkich mieszkań świetnie sprawdzają się nadmuchiwane wanienki gumowe. Ich zaletą są niewielkie gabaryty oraz miękkość, dzięki czemu nie ma ryzyka, że dziecko uderzy się o twardą powierzchnię. Natomiast wielu rodziców zwraca uwagę na niezbyt dużą ich stabilność.

Inna kwestią, na jaką zwraca się uwagę przy wyborze wanienki jest rozmiar. Najczęściej spotyka się dwa rozmiary – ok. 80 cm i ok. 100 cm długości. Niektórzy decydują się kupić większą, aby była możliwość korzystania z niej, nawet jak dziecko podrośnie. Jednak problemem może się okazać bezpieczeństwo malucha w takiej większej wanience oraz oczywiście znalezienie na nią miejsca w domu.

Warto także zastanowić się nad sposobem montażu. Rozwiązaniem zdecydowanie najbardziej wygodnym dla rodziców, a jednocześnie dość tanim, będzie specjalny stojak. Inną opcją jest wybór komody kąpielowej, ale na takie akcesoria mogą sobie pozwolić jedynie osoby dysponujące wystarczającą ilością wolnej przestrzeni w mieszkaniu.

Wiaderko

Ten produkt cieszy się coraz większą popularnością, ponieważ dziecko w wiaderku jest bardzo bezpieczne, a samo kąpanie niezwykle wygodne dla rodziców. Inne zalety wiaderka to lekkość oraz niewielkie rozmiary.

Mata antypoślizgowa

Niektóre wanienki są wyposażone dodatkowo w maty antypoślizgowe, ale jeżeli takiej nie ma w zestawie, to warto ją dokupić. Przyssawki maty znacznie poprawiają stan bezpieczeństwa dziecka i uniemożliwiają jego poślizgnięcie się. Tego typu maty sprawdzą się także w wannie dla dorosłych czy też pod prysznicem.

Materac kąpielowy lub leżaczek

Alternatywą dla maty antypoślizgowej bywa materacyk piankowy lub plastikowy leżaczek do kąpieli. Zaletą materacyka jest przede wszystkim jego miękkość, natomiast problem z reguły stwarza utrzymanie go w czystości. Z kolei leżaczek świetnie się sprawdza w przypadku niezbyt doświadczonych rodziców. Jego dobrze wyprofilowany kształt sprawia, że maluch pozostaje w pozycji półleżącej z podpartą głową i ramionami, wiec nie ma ryzyka ześlizgnięcia się dziecka. Dla starszych dzieci, które już samodzielnie potrafią siedzieć i zaczynają kąpać się w dużej wannie przydatne jest także krzesełko do kąpieli.

Inne akcesoria

Tradycyjny ręcznik dobrze zastąpić okryciem kąpielowym z praktycznym kapturkiem. Z wewnątrz ma warstwę podobną do ręcznika, ale warstwa zewnętrzna z polaru skutecznie chroni dziecko przed wyziębieniem po kąpieli.

Przy kąpieli malucha niezwykle ważna jest temperatura wody, a w uzyskaniu właściwej temperatury pomoże z pewnością termometr kąpielowy.

Wiele dzieci nie lubi mycia głowy, dlatego warto zaopatrzyć się również w specjalne rondo kąpielowe utrzymujące wodę, a przede wszystkim szampon z dala od oczu malucha.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ