Coraz mocniej przygrzewające słońce oraz dłuższe dni oznaczają początek sezonu rowerowego. Wtedy też wielu rodziców decyduje się na zakup pierwszego roweru dla dziecka. Czym powinni się kierować, aby jazda na rowerze stała się dla malucha źródłem prawdziwej radości, a nie traumą na całe życie?

Właściwy rozmiar i waga roweru

Wybór roweru dla dziecka musi być bardzo szczegółowo przemyślany. Nie ma tu miejsca na pochopne decyzje pod wpływem impulsu. Tak naprawdę kluczowe jest dobranie roweru do wzrostu dziecka. Maluch powinien bez żadnego problemu samodzielnie na niego wsiadać i zsiadać. Jeżeli już siedzi na siodełku, to najlepiej jak całymi stopami może dotykać ziemi. Chodzi tutaj o poczucie bezpieczeństwa. W przypadku braku stabilnego kontaktu z podłożem, w dziecku z reguły rodzi się lęk, który prawdopodobnie uniemożliwi skuteczną naukę jazdy. Zbyt duży rower sprawia także problemy z powodu swojej ciężkości. Z kolei zbyt mały rower sprawi trudności z utrzymaniem równowagi, a częste przewracanie się również zniechęci do następnych prób.

Rower na dwóch, trzech czy czterech kółkach?

Jeżeli dziecko zaczyna naukę jazdy na rowerze w wieku około dwóch lat, to optymalnym wyborem wydaje się trójkołowiec. Należy jedynie zwrócić uwagę na jego stabilność oraz oczywiście wysokość, aby dziecko mogło swobodnie pedałować. Tego typu rowerki mają najczęściej dodatkowe zabezpieczenia, np. pasy bezpieczeństwa, rączkę do kierowania dla rodziców oraz barierkę chroniącą malucha przed wypadnięciem. Warto jeszcze zwrócić uwagę na to, aby pedały były usytuowane pośrodku, a nie na przednim kole. Dzieciom wtedy zdecydowanie łatwiej wprawić pojazd w ruch.

Maluchy trzyletnie mają już lepszy zmysł równowagi i dla nich spokojnie można kupić rower biegowy na dwóch kółkach. Większość z nich ma dodatkowo odkręcane boczne kółka, ale z reguły dzieci radzą sobie doskonale bez nich. Jeżeli dziecko nauczy się jeździć na rowerze biegowym, to raczej nie będzie mieć później żadnych problemów z jazdą na rowerze tradycyjnym.

Pierwszy rower – o czym warto pamiętać?

Niezwykle istotna wydaje się wielkość kół. Na początek z powodzeniem wystarczy 12 cali, aby nie przestraszyć dziecka i dać mu poczucie bezpieczeństwa. W przypadku hamulca fachowcy polecają te umieszczone w pedałach. Hamulec ręczny wymaga jednak pewnej wprawy w użytkowaniu i nadaje się dla dzieci, które już całkiem nieźle radzą sobie z jazdą. Lepiej nie ryzykować tego, że maluch użyje hamulec ręczny w nieodpowiednim momencie, co skończy się wywrotką.

Bardzo przydatny w czasie nauki jazdy na rowerze jest również ogranicznik skrętu kierownicy, który uniemożliwia obracanie się kierownicy dookoła. Dzięki temu łatwiej ją utrzymać i stabilniej prowadzić rower.

Warto także pamiętać o wyposażeniu dziecka w dobrze dobrany i solidny kask ochronny, aby ewentualny upadek nie groził rozbiciem głowy malucha. Przydatne okazują się nawet rękawice rowerowe oraz ochraniacze na kolana, łokcie i nadgarstki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Następny artykułAkcesoria do kąpieli dla niemowląt

Kocham dzieci. Uwielbiam się nimi opiekować, bawić, pielęgnować. Dlatego właśnie zostałam przedszkolanką i mam własnego bobasa.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ