Nauka chodzenia to szczególny okres w życiu każdego dziecka. Jest nieodłącznym elementem wychowawczym oraz rozwojowym, w trakcie którego dziecko uczy się przemieszczać na dwóch nogach. W czasie nauki chodzenia nasza pociecha prawdopodobnie nie raz wyląduje na podłodze, nabijając sobie siniaka lub guza. Jak jednak głosi ludowa maksyma „jak się nie przewrócisz – to się nie nauczysz”. By zabezpieczyć nasze dziecko przed nadmiernie częstymi upadkami, warto skorzystać ze specjalnych chodzików. Poniżej podpowiadamy – po jaki model chodzika i dlaczego warto sięgnąć.

Jak przygotować swoje miejsce zamieszkania na naukę chodzenia?

Nauka chodzenia jest okresem wymagającym nie tylko dla dziecka, ale i jego rodziców. Przed rozpoczęciem nauki warto zabezpieczyć swoje miejsce zamieszkania, przygotowując je odpowiednio na regularne podróże naszej pociechy.

Wiele dzieci uczących się chodzić staje w pobliżu ścian, mebli lub innych obiektów, których mogą się przytrzymać w trakcie stawiania pierwszych kroków. Mogą one stanowić zarówno pomoc – jak i potencjalną przeszkodę. Dlatego warto zabezpieczyć wszystkie krawędzie, ranty, odstające i twarde elementy. Niestety, ale to właśnie o niej nasze dziecko będzie się najczęściej obijać.

Drugim źródeł zagrożenia jest podłoga. Do nauki chodzenia warto wybrać pomieszczenie wyścielone miękkim dywanem lub w inny sposób przygotować podłoże na potencjalne upadki naszego dziecka, których impet trzeba będzie odpowiednio amortyzować.

Tradycyjny chodzik czy nowoczesny chodzik pchacz?

Klasyczne chodziki dla dzieci to temat długi i skomplikowany. Dawniej – używali ich wszyscy, a dominujące opinie na temat ich przydatności były pozytywne. Obecnie alternatywą wobec nich są bardziej nowoczesne chodziki pchacze. Urządzenia te to dużych gabarytów zabawki, które dziecko może pchać i jednocześnie przytrzymać się. Dzięki temu pchacz stabilizuje ruchy dziecka w czasie chodzenia, stanowiąc dla niego jednocześnie źródło rozrywki i zabawy.

Jaki chodzik-pchacz warto kupić?

Szczególnie warte polecenia są dwa modele chodzików pchaczy. Pierwszy to pchacz interaktywny, ze specjalnym panelem zabawowym. Jest to rozwiązanie dedykowane dla dzieci od 6 miesiąca wzwyż. Panel zabawowy zawiera tablicę, znakopis, przyciski grające (imitujące pianino), telefon oraz grzechotkę. Urządzenia takie generują różne typy dźwięków (w tym również samochodowy klakson), co daje dziecku kolejny pretekst do zabawy-nauki chodzenia.

Drugi model, który pragniemy polecić, cieszy się szczególnie popularnością wśród chłopców. Jest to pchacz-lew, czyli urządzenie przypominające głowę tego zwierzęcia. Pchacze takie wyposażone są w specjalne elementy przeznaczone do zabawy – w przypadku lwa są to piłeczki, które po naciśnięciu przycisku zaczynają wirować dookoła grzywy zwierzęcia.

Dobrej jakości pchacz powinien posiadać stabilną konstrukcję oraz wytrzymałe, skrętne kółka. Ponadto, powinien być wykonany z materiałów łatwych do czyszczenia oraz odpornych na zderzenia z innymi obiektami. Materiały sztuczne są pod tym względem optymalne. Dzięki nim pchacze są lekkimi urządzeniami (3-5 kg), których używanie nie stanowi zagrożenia dla dziecka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ