Temat alimentów od rodzica jest trudny, nieprzyjemny i wywołujące negatywne emocje. Jeśli jednak stoisz przed sytuacją, w której być może będziesz musiał zrezygnować z alimentów, warto zaznajomić się z tym tematem. Dowiedz się kilku ważnych rzeczy, które warto wiedzieć przed ubieganiem się o alimenty.

Zobacz też: http://jegoego.pl/do-kiedy-alimenty-na-dziecko/

Kiedy można nie otrzymać alimentów

Niestety ubieganie się o alimenty nie daje gwarancji, że te alimenty zostaną przyznane. W wielu przypadkach decyzje sądowe mogą być bolesne i nawet jeśli potrzebujemy wsparcia finansowego w postaci alimentów, a wszystko wskazuje, że bez problemu powinny być one przyznane, to nie zawsze tak się dzieje. Jednym z głównych powodów, który świadczy o tym, że sąd może nie przyznać alimentów jest sytuacja finansowa mamy i taty. Jeśli o alimenty ubiegasz się od strony ojca, który zarabia mniej od mamy – jest to kluczowy argument do nieprzyznania alimentów. Sąd bowiem ogromną uwagę przywiązuje do możliwości wypłacania alimentów, a kwotę alimentów ustala między innymi właśnie na podstawie tej wypłacalności.

Relacja rodzic – dziecko

W wielu przypadkach decyzja o ubieganie się o alimenty znajduje się po stronie dziecka, które gdy już jest pełnoletnie samodzielnie może i musi ubiegać się o alimenty, jeśli chce je otrzymać. Nie jest to prosta decyzja – wymaga dużo siły i przezwyciężeniu wielu obaw. Dzieci obawiają się, że to jest nie fair, gdy będą ubiegać się o alimenty, boją się, że rodzic osądzi ich, że zniszczy się relacja między nimi. Niestety takie moralne dylematy są bardzo życiowe i często pojawiają się w życiu. Sytuacja ubiegania się o alimenty każdego dziecka jest inna, indywidualna. Czasem ubieganie się o finanse przyznane przez sąd przebiega w zgodzie i można powiedzieć harmonii. Nie zawsze jednak tak jest. Są również rodziny, które toczą swoje prywatne wojny, aby otrzymać alimenty (po stronie dziecka) lub tych alimentów za wszelką ceną nie płacić (ze strony rodzica). Zwłaszcza jeśli w rodzinie miejsce ma sytuacja nr 2, warto wesprzeć się pomocą specjalistów – psychologów. Taka pomoc może być nieoceniona i pomóc dziecku w przyszłości uporać się z trudnym życiowym doświadczeniem.

Przeczytaj też: http://www.mamaprzedszkolaka.pl/czy-istnieje-idealny-czas-na-dziecko/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ