Rodzice małych dzieci doskonale zdają sobie sprawę, jak ważne jest ich właściwe odżywianie. To pierwsze trzy lata życia dziecka może zadecydować o jego przyzwyczajeniach żywieniowych, a co za tym idzie zdrowiu w przyszłości. Choć dieta niemowląt kojarzona jest głównie z produktami bazującymi na mleku, ważne, aby była urozmaicona, a pod koniec trzeciego roku życia dziecka zbliżona do zdrowej, zbilansowanej diety ludzi dorosłych. Jak dbać o odpowiednie żywienie niemowląt i małych dzieci?
Dieta niemowlęcia po szóstym miesiącu życia
Zalecenia WHO dotyczące żywienia niemowląt podają, że dzieci do szóstego miesiąca życia powinny być karmione wyłącznie mlekiem matki, a dopiero po tym okresie można rozszerzać ich dietę. Jednak polskie zalecenia pediatryczne proponują już po czwartym miesiącu wprowadzanie tak zwanej ekspozycji na gluten, by pod osłoną mleka matki przyzwyczajać organizm dziecka do glutenu. Można do tego wykorzystać sprawdzonej jakości kaszki holle dla niemowląt — regularne podawanie niewielkiej ilości produktów zawierających gluten zmniejsza ryzyko wystąpienia celiakii i nietolerancji tego białka.
Rozszerzanie diety to bardzo ważny etap w życiu dziecka. Próbowanie nowych smaków zbiega się z czasem coraz większej sprawności fizycznej dziecka, dlatego odpowiednia konsystencja produktów i łatwość ich przygotowania i podania są szczególnie istotne. Ważne jest również ich sprawdzone pochodzenie i wysoka jakość. Obok przecierów warzywnych i owocowych pierwszymi posiłkami stają się kaszki. By zadbać o zdrowy brzuszek dziecka, można wybrać pełnoziarniste kaszki holle. Każdy produkt wprowadzany powinien być stopniowo z uwzględnieniem szczególnej obserwacji reakcji niemowlęcia. Kompletny i pełnowartościowy posiłek dla dziecka stanowić może także porcja kaszki holle z owocami i musli.
Zdrowe odżywianie małych dzieci
Po pierwszym roku życia maluch powinien być już przyzwyczajony do wielu smaków i konsystencji. Zwykle również w tym okresie stawia swoje pierwsze kroki i dzięki nowo nabytym umiejętnością jedzenie schodzi na dalszy plan. Zmartwienie rodziców jak dostarczyć takiemu smykowi odpowiednią ilość składników odżywczych pomogą rozwiązać kaszki holle, które przygotowywane w prosty sposób stanowią jeden z 5 pełnowartościowych posiłków w ciągu dnia. Mogą być posiłkiem mlecznym, ale również mogą stanowić element zagęszczający dla zupki warzywnej czy przecieru z owoców. Warto urozmaicić taki posiłek kawałkami owoców czy warzyw, by dziecko poznawało nowe konsystencje i doskonaliło umiejętność żucia i połykania.