Bardzo często mamy decydują się nosić swoje dzieci w nosidłach bądź chustach. W przypadku chust obawy kobiet są wciąż dość spore, dlatego świetnym rozwiązaniem pozostaje dla nich zakup odpowiedniego nosidła dla dzieci, które posłuży dziecku przez długi czas.
Zrozumiałym jest, że przy zakupie czegoś tak istotnego dla malucha, należy zrobić rozeznanie i dokładnie zagłębić się w temat. W końcu mamy stawiają wiele pytań dotyczących takich produktów: ich wytrzymałości, wykonania i przeznaczenia.
Dla jakich dzieci jest nosidło?
Z nosidła nie korzysta się jedynie w przypadku mniejszych dzieci, które nie umieją chodzić. Jest to także rozwiązanie dla tych większych, nie ma więc obaw, że nosidło przestanie służyć w momencie nauczenia się przez dziecko chodzenia.
Z nosidła korzystać można, gdy maluch potrafi samodzielnie siedzieć. Miednica dziecka znajdującego się w takim nosidle nie jest odsunięta od matki (tak jak w przypadku chusty). Jego nóżki są mocno odwiedzione do boku i w konsekwencji kręgosłup pozostaje wyprostowany. Dla dzieci, które jeszcze nie potrafią siadać, wymyślono nosidła regulowane (np. LennyUp), dzięki którym kręgosłup niemowlaka zachowuje prawidłową pozycję. Jednak w przypadku najmniejszych poleca się korzystać nie tylko z samego nosidełka, a również dokupić chustę.
Z czego wykonane jest nosidło?
Nosidła wykonuje się w Polsce z najwyższej jakości materiałów i sprawdza na każdym etapie ich produkcję. Wszystko, z czego wykonywane są produkty, spełnia normy bezpieczeństwa oraz posiada certyfikat Oeko-Tex.
Wykonuje się je z mocnej i odpornej tkaniny chustowej (wykonanej w stu procentach z bawełny), stosowanej również przy produkcji chust, do wyboru jest wiele motywów i wzorów.
Jakie występują rozmiary?
Oprócz wspomnianego wcześniej nosidła regulowanego dostępne są dwa rozmiary: baby/standard oraz toddler.
Ile trzeba zapłacić?
Ceny nosideł są zróżnicowane w zależności od konkretnego modelu, najtańsze w ofercie to koszt mniejszy niż 350 zł (LennyGo), w przypadku LennyUp koszty rosną.
W jakich sytuacjach się sprawdzi?
Dziecko w nosidle można zabrać praktycznie wszędzie, zatem szczególnie w okresie wiosenno-letnim wzrasta zainteresowanie tego typu produktami. W końcu rodzinne wakacje, majówka czy weekendowy wypad są idealną okazją na zabranie pociechy na dalszą wędrówkę, a wtedy nosidło będzie naszym sprzymierzeńcem.
Korzystać z nosidła jednak można niezależnie od pory roku. Mamy cenią sobie takie rozwiązanie, gdyż zwyczajnie daje im to wiele wygody. Mają dziecko bardzo blisko siebie, a równocześnie nie mają zajętych rąk i swobodnie mogą wykonywać więcej czynności.
Jak wygląda zakładanie?
Nosidło nie sprawia problemów podczas zakładania. Stanowi bardzo szybki sposób, aby zabrać dziecko gdziekolwiek się chce.
Na początku należy dopasować pas biodrowy (jego środek ma się opierać na kolcach biodrowych). Jest to o tyle ważne, że wtedy ciężar ciała dziecka będzie prawidłowo przenoszony na nogi mamy. Natomiast pas biodrowy zapina się na 3-punktową klamrę, dzięki której zapewnione jest bezpieczeństwo (ochrona przed przypadkowym odpięciem).
Kolejnym krokiem jest wzięcie dziecka na ręce i (trzymając jedną ręką) nałożenie panelu na jego plecy. Równocześnie trzeba włożyć jedno ramię nosidła na swoje własne. Tak samo należy postąpić po zmianie ręki. Na samym końcu pozostaje zapiąć pas z przodu na wysokości klatki piersiowej albo przy szyi.
Jeśli cokolwiek uwiera, dla wygody można wyregulować ramiona. Co ważne, po pierwszym dopasowania nosidełka, następnym razem nie trzeba już niczego zmieniać i cały proces wkładania dziecka będzie odbywał się w mgnieniu oka.
Źródło: https://rodzinaeko.pl/