Nerwice są powszechnie stosowaną nazwą na grupę schorzeń psychicznych o podłożu lękowym. Cechują się przewlekłością oraz różnorodnością symptomów. Mogą skutkować długotrwałe odczuwanie dyskomfortu oraz bycia przez pacjenta. Nerwice są zaburzeniami, które powinny być usuwane w podobni sposób. Natomiast wielu pacjentów nie wie, gdzie winni poszukiwać odpowiedniej dla siebie pomocy, i są również tacy, którzy nieświadomi swojego problemu, nie szukają jej nigdy. Niestety bez właściwego zdiagnozowania leczenie nerwicy jest bardzo utrudnione. Dowiedz się więc, jak radzić sobie szybko oraz skutecznie z dolegliwością, jaką jest nerwica.

Kłopoty pacjentów na nerwicę

Schorzenia lękowe są przypadłością uważaną przez mnóstwo osób za wstydliwą. W oczach różnych może się to jawić, jako unikanie trudnych sytuacji, słabość lub wymówka. Natomiast nerwice są poważnymi zaburzeniami, które nieusuwane mogą prowadzić do groźnych konsekwencji zdrowotnych oraz społecznych. Stres towarzyszy nam przez całe życie, od czasu narodzin aż do śmierci. Mienie go zawsze wiąże się z trudnościami, stresem czy ciężkimi doświadczeniami życiowymi. Problem pojawia się w czasie, kiedy stres zaczyna rządzić życiem człowieka. Schorzenia lękowe powodują wycofywanie się z życia społecznego, pogłębianie się problemów psychicznych, izolowanie się oraz zamykanie we innym świecie przeżyć. Osoby cierpiące na tenże typ schorzeń mają trudności ze strony wielu organów wewnętrznych, bez wyraźnych biologicznych wskazań. Nieleczona nerwica może iść do zwiększania się schorzeń oraz narastania następnych trudności, co w wyniku prowadzi do wady w funkcjonowaniu pacjenta.

Gdzie poszukiwać pomocy w nerwicy?

Osoby, które są dolegliwości organiczne zgłaszają się z tymi tematami do specjalisty pierwszego kontaktu. Do najpopularniejszych symptomów somatycznych należą:

bóle w strefie serca,

bóle w klatce piersiowej,

duszności, zmęczenie,

brak siły fizycznej,

kłopoty trawienne oraz z wydalaniem.

Wymienione sygnały nerwicy lękowej wymagają wykonania podstawowych badań laboratoryjnych. Więc również pacjent na nerwicę musi zazwyczaj przejść długą drogę nim dotrze do odpowiedniego specjalisty. Dla pacjentów na nerwicę istotne jest, żeby ich leczeniem cieszył się odpowiedni specjalista. Zaburzeniami lękowymi u pacjenta winien poruszać się specjalista psychiatra, psycholog oraz psychoterapeuta. Specjalista psychiatra jest osobą, która może rozpoznać temat oraz zalecić właściwe leczenie. Pomoc psychologa oraz psychoterapeuty jest na celu wyjście problemów psychicznych pacjenta oraz idzie na utrwalenie pozytywnych wzorców zachowań. W leczeniu nerwicy niezwykle ważna jest współpraca między psychiatrą oraz psychoterapeutą. Kuracja skojarzona – farmakoterapia oraz działanie psychologiczne – pozwala osiągnąć najodpowiedniejsze rezultaty w leczeniu schorzeń lękowych.

Nerwice

Formy wspomagające leczenie nerwicy

Psychoterapia oraz leczenie farmakologiczne są podstawowymi metodami leczenia osób będących na schorzenia lękowe. Różne formy mają charakter pomocniczy oraz potrafią przyspieszać powrót pacjenta do zdrowia. Nie chodzi natomiast rezygnować z pomocy z specjalistą psychiatrą oraz psychologiem, gdy podejrzewamy u siebie nerwicę. Formami wspomagającymi powrót do zdrowia oraz idącymi na poprawę nastawienia są formy relaksacyjne, hipnoza, grupy wsparcia, telefon zaufania czy ćwiczenia. Każda z tychże strategii ma swoje dobre strony. Każda osoba, która ma na schorzenia lękowe może dopasować właściwe oddziaływania do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z dodatkowych form pomocy pozwala na utrwalenie prozdrowotnych zachowań, głębsze poznanie siebie i szybszą rekonwalescencję. Grupy wsparcia, wykonywanie ćwiczeń zazwyczaj także w grupie pozwala choremu odnaleźć wsparcie oraz zrozumienie u osób z podobnymi kłopotami. Wzajemne wpływanie na siebie członków grupy daje te poczucie bezpieczeństwa oraz wzajemnej troski. Korzystanie z tego sposobu pomocy daje choremu możliwość na ponowne otwarcie się na otoczenie społeczne oraz skuteczne działanie w tej sferze. Telefon zaufania jest możliwością anonimowej rozmowy ze lekarzem oraz pracy nad konkretnym problemem (np. pogorszeniem się nastawienia w danej chwili). Nie jest on natomiast formą kuracji oraz nie zapewni odpowiedniej pomocy. Pozwala choremu uzyskać wsparcie oraz możliwość rozmowy w dużych chwilach. Techniki relaksacyjne oraz hipnoza mają zwłaszcza na celu zmniejszenie napięcia oraz poprawę samopoczucia pacjenta. Hipnoza nie winna być wykorzystywana zbyt długo, ponieważ może doprowadzać do uzależnienia się pacjenta od prowadzącego. Natomiast relaksacja jest formą, którą można wykorzystywać w miarę potrzeby. Jest jeszcze dobrą formą dalszej pracy nad sobą, po zakończeniu psychoterapii oraz leczenia farmakologicznego. Osoby chorujące na nerwicę powinny być objęte odpowiednią opieką również medyczną, jak również psychologiczną. Współdziałanie specjalistów z tychże dziedzin pozwala na uzyskanie właściwych efektów leczenia. Pacjent może także wspomagać swój powrót do zdrowia korzystając z nowych metod pozwalających utrwalać efekty leczenia oraz przyspieszać rekonwalescencję.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ