Akupresura pochodzi z Chin. Ma licznych zwolenników, i w Europie, którzy twierdzą, iż jest równie dobra jak pastylki przeciwbólowe. To forma łagodzenia dolegliwości polegająca na nacisku pewnych punktów na ciele. Wedle medycyny chińskiej organizm działa dzięki energii życiowej zwanej chi. Płynie ona przez kanały – meridiany. Każdy z nich odpowiada za pracę konkretnego organu w naszym ciele. Jeśli więc przepływ energii przez któryś z meridianów jest nieodpowiedni, odpowiadający mu organ niedomaga. Co więcej, awaria jednego z elementów całego systemu powoduje schorzenia w życiu następnych. Zadaniem terapeuty stosującego akupresurę jest to znalezienie miejsca „zatoru” energetycznego oraz odblokowanie go. Jest temu stymulacja 361 pewnych punktów, położonych wzdłuż meridianów. Można je nakłuwać (tak dzieje się w ciągu zabiegów akupunktury) czy właśnie uciskać. Akupresura nie wymaga tak dużej wiedzy oraz praktyki jak zabiegi nakłuwania – każdy może się jej nauczyć oraz samodzielnie stosować.

Akupresura – na czym polega?

Akupresurę można nazwać uproszczoną odmianą akupunktury. W tym przypadku nie korzystamy z igieł, a składamy się na magii dotyku. Osoby korzystające z zabiegów akupresury uważają, iż uciskanie odpowiedniego miejsca na ciele może ograniczyć czy usunąć ból określonej partii ciała. Zabiegi akupresury mają swoje korzenie w medycynie chińskiej. Stosowano ją już za czasów starożytnych. Ideologia akupunktury polega na tym, iż zakłada ona współpracę oraz wzajemną zależność wszelkich organów ludzkiego ciała. Składając się na tej zasadzie wyodrębniono punkty, które określa się akupunkturowymi. Każdy taki cel ma odpowiadać za pracę określonego narządu w ciele człowieka. Uciskanie lub masowanie danego punktu odblokowuje przepływającą energię, co z kolei likwiduje ból. Znajduje się, iż akupresura pozytywnie wpływa na oczyszczanie organizmu z każdego typu toksyn.

Czemu akupresura działa

Akupresura sprawdza się często jako wspomagająca metoda leczenia ucisku, również nagłego, ostrego, jak oraz przewlekłego (np. dolegliwości reumatycznych). Jest kilka teorii wyjaśniających proces działania tej formy. Jedna z nich głosi, iż podczas zabiegu w mózgu wytwarza się więcej endorfin, produkowanych przez organizm hormonów o działaniu znieczulającym. Wedle innej, skuteczność akupunktury oraz akupresury polega na sile sugestii. Również inna głosi, iż stymulacja punktów akupunkturowych powoduje blokowanie przewodzenia bodźców bólowych w pewnych kluczowych punktach układu nerwowego.

Nacisk oraz masaż podczas akupresury

Podczas kuracji specjalista zazwyczaj wiąże zabieg akupresury z chińskim masażem. Dzięki temu nie tylko łagodzi ból, ale także pobudza do pracy układ immunologiczny, łagodzi stres oraz zmęczenie, usuwa napięcia oraz blokady mięśniowe, poprawia krążenie limfy. Stymulacja punktów, przyporządkowanych dobrym narządom, usprawnia ich działanie. Dlatego akupresurę można dostosowywać do złagodzenia będących już dolegliwości, jak także profilaktycznie, żeby usprawnić ogólny stan zdrowia. Terapeuci cieszący się akupresurą przyjmują w przychodniach medycyny naturalnej. Gdy pragniemy uporać się z przewlekłymi chorobami, potrzeba zazwyczaj kilkunastu sesji.

Akupresura

Akupresura – jak to zrobić

Bóle skroni

Naciskaj miejsce na skroni, odległe o szerokość kciuka od punktu przecięcia łuku brwiowego oraz zewnętrznego kącika oka.

Bóle całej głowy

Masuj punkt będący w zagłębieniu, poniżej linii włosów.

Bóle zatok

Uciskaj punkt znajdujący się między brwiami.

Bóle czubka głowy

Masuj punkt znajdujący się na podeszwie stopy, w blisko 1/3 jej długości.

Bóle z tyłu głowy

Uciskaj punkt położony na zewnętrznej krawędzi dłoni, tam, gdzie zaczyna się tzw. linia serca.

Bóle migrenowe

Masuj dwa punkty będące w strefie nadgarstka. Pierwszy z nich znajduje się w odległości trzech, ciasno złożonych palców środkowych drugiej ręki przyłożonych do linii zgięcia nadgarstka. Drugi punkt natomiast znajduje się w odległości dwóch złożonych palców z tej linii, na przedłużeniu prawej, wyznaczonej przez palec wskazujący.

Bóle głowy oraz różne dolegliwości

Naciśnij kciukiem jednej dłoni miejsce w zagłębieniu między kciukiem oraz palcem wskazującym drugiej ręki (ponad winien utworzyć się wzgórek). Masuj małymi, okrężnymi ruchami, lekko ugniatając punkt kciukiem, na przemian wzmacniając oraz zwalniając ucisk.

Podstawowe zasady skutecznego przeprowadzenia akupresury

Nacisk wywieramy czubkiem kciuka czy palca wskazującego. Podczas nacisku, wykonujemy lekkie obroty palcem na zmian w obie strony. Odpowiednie miejsce, które należy ucisnąć jest czasami wrażliwsze, może boleć czy być bardzo pogrubione. Dolegliwości te znikną pod wpływem następnych zabiegów. Okres trwania nacisku jednego elementu może wahać się w granicach 30 sekund do 2 minut. Okres całego zabiegu winien być zależny od natężenia ucisku. Nacisk oraz masaż należy prowadzić do całkowitego ustąpienia dolegliwości, ale nie dłużej niż pół godziny. Punkty postawione na głowie winno się uciskać dłużej, niż mieszkania na rękach czy stopach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ