Protezy zębowe wiążą się z podeszłym wiekiem, jednak niezwykle powszechnie zdarza się, iż także młodzi ludzi mają braki w uzębieniu. Strata zęba przyczynia się do występowania kompleksów oraz działa na komfort życia, a nie warto czekać z konsultacją u protetyka. Implanty stomatologiczne to jeszcze popularniejszy sposób na odbudowę utraconego uzębienia. W gabinetach dentystycznych zajmuje się przeróżnego typu wszczepy, w tym również krótkie implanty. Czym są krótkie implanty, do czego są oraz jak można je wykorzystywać? W historii człowieka implanty znane były już od starożytnego Egiptu i od czasów pradawnych cywilizacji, zamieszkujących Amerykę Południową oraz Północną, natomiast nowoczesna implantologia stomatologiczna datowana jest na rok 1957, jeśli szwedzki ortopeda Per-Ingvar Branemark wszczepił królikowi płytkę z tytanu oraz odkrył niezwykłe wartości tego materiału, który został obrośnięty przez kość. Pierwszy implant tytanowy wszczepiono w 1965 roku szwedzkiemu pacjentowi. Od tamtego czasu zdecydowanie udoskonalano implanty (nazywane czasem również wszczepami śródkostnymi), a ich zastosowanie w stomatologii stawało się jeszcze większe. Implant został opracowany tak, aby jak bardzo przywrócił rolę naturalnego zęba. Implant zębowy jest do uzupełniania braków zębowych i do poprawy stabilizacji protez zębowych od ponad 35 lat. Prawidłowo wszczepiony implant daje gwarancje, iż będzie nie do odróżnienia od sąsiednich naszych zębów.

Nowoczesne formy

Leczenie protetyczne dotyczy wbrew pozorom całkiem sporej grupy osób – nie tylko tychże starych. Strata pojedynczych zębów nigdy nie należy do rzadkości oraz z oczywistych względów sprawia, iż odczuwamy się niekomfortowo, nabywamy kompleksów, wstydzimy się uśmiechać w towarzystwie, a luźna proteza często sprawia ból podczas jedzenia. Wyjściem tego rodzaju kłopotów są implanty, które wyglądają jak naturalne zęby, i ze powodu na fakt, iż mocuje się je do kości na stałe, zapewniają pełną stabilność. Wszystko to sprawia, iż chory dzięki implantom nie ma najmniejszych kłopotów z wyraźną wymową, jedzeniem, lub niskim poczuciem pewności siebie. Zależnie od potrzeb specjalista wykona licówki, korony czy mosty.

To nie tylko kwestia estetyki

Chociaż mogłoby się wydawać, iż braki w uzębieniu to zwłaszcza kwestia wyglądu, w rzeczywistości zwlekanie z konsultacją u protetyka niesie zdecydowanie poważniejsze konsekwencje, niż mało atrakcyjny uśmiech. Problemem jest strata chociażby jednego zęba, a gdyby tego zabiegu nie uzupełnimy, otaczająca go kość rozpocznie się zapadać oraz zanikać. W efekcie sąsiadujące zęby mogą poruszać się w celu luki, co powoduje trudności w dokładnym doczyszczeniu zębów, i w wyniku prowadzi do wzrostu wad przyzębia. Podobnie dzieje się w wypadku, gdy w efekcie dolegliwości lub urazu straciliśmy kilka zębów – w takich sprawach ryzyko utraty następnych jest znacznie ważne dlatego również im szybciej udamy się do lekarza protetyka, tym lepiej.

Protezy zębowe

Na czym więc polega?

Implant stomatologiczny umieszczany jest w kości żuchwy lub szczęki oraz jest normę dla korony, mostu czy protezy. W przeciwieństwie do różnych metod wyjście to nie maskuje braków w uzębieniu, a odtwarza je. Całość daje niezwykle naturalny efekt wizualny, a również zapewnia pełną funkcjonalność „sztucznych zębów”. Poza tym warto wspomnieć, iż są one bardzo mocne oraz często wtórują pacjentowi do końca życia, o ile dobrze o niego dba. Chociaż mogłoby się wydawać, iż implanty wymagają szczególnego traktowania, w rzeczywistości wystarczy standardowa higiena jamy ustnej, a to szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie, czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną, wizyty kontrolne u stomatologa dwa razy w roku oraz systematyczne usuwania kamienia nazębnego. Zaniechanie higieny jamy ustnej doprowadza do przewlekłego zapalenia dziąseł, którego konsekwencją jest zanik kości. Taka forma może wywołać, iż implant zostanie odsłonięty, dlatego warto pamiętać o dokładnym czyszczeniu zębów oraz wizytach u dentysty. Nie potrzebuje to za mnóstwo wysiłku, a zapewni trwałość „nowych” zębów, które wyglądają jak naturalne.

Materiał

Materiał, z jakiego przeprowadzony jest implant to tytan czy cyrkon. Tytan to srebrno-biały, niezwykle wytrzymały, biokompatybilny metal. Dzięki swoim unikalnym właściwościom tytan z powodzeniem wykorzystywany jest z lat do wytwórczości implantów stomatologicznych. Tytan jest metalem, który dobrze przyswaja organizm. Dzięki temu jest niewielkie ryzyko odrzucenia przez organizm wszczepionych implantów czy pojawienia się alergii. Implanty dobierane są indywidualnie do każdego pacjenta w współzależności od występujących warunków. Po umieszczeniu implantu w kości dochodzi do przebiegu osseointegracji, czyli zrostu żywej tkanki kostnej z tytanową powierzchnią implantu, w efekcie następuje zintegrowanie się wszczepu z kością. Wszczepienie implantu w kość szczęki zapewnia stabilność nałożonych na nią koron, zapobiega zanikaniu kości szczęki, do którego dochodzi po utracie zębów. Stymulacja wzrostu kości szczęki po wszczepieniu implantu pozwala uniknąć dalszych komplikacji, takich jak unoszenie się zębów, lub zapadania owalu twarzy w miejscach ubytków.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ