Pierwsze objawy jaskry to zdecydowane zmniejszenie pola widzenia oraz dużo gorszy obraz, często rozmyty, niewyraźny. W zależności od stadium zaawansowania choroby, dolegliwości towarzyszyć mogą wymioty, nudności, intensywne migreny oraz uporczywe uciski odczuwane w rejonie gałek ocznych. Niektórzy pacjenci wskazują nawet na silne bóle brzucha. Jak walczyć z tym schorzeniem i zachować sokoli wzrok?
Możliwa nawet ślepota
Diagnoza jaskra powinna stanowić dla chorego sygnał alarmowy, wskazujący na konieczność jak najszybszej reakcji medycznej. Brak leczenia może skutkować niekiedy nawet zupełną utratą zdolności widzenia. Przyczyn rozwoju charakteryzowanego schorzenia jest wiele, jednak zazwyczaj wynika ona ze zbyt wysokiego ciśnienia jakie pojawia się w środku oka. Warto również wspomnieć, iż jaskra może wywoływać zaćmę – drugą z najpowszechniejszych i równie groźnych dla wzorku dolegliwości objawiających się zmętnieniem soczewki. Już pierwsze objawy jaskry w postaci światłowstrętu, trudności z adaptacją wzroku do ciemności, słabsza ostrość widzenia, często występujące łzawienie oczu czy mroczki i plamki wyskakujące przy spojrzeniu w źródło światła nie powinny być lekceważone, ale natychmiast zgłaszane okuliście. U osób dorosłych niepokojące symptomy dużo prościej jest stwierdzić niż w przypadku maluchów, u jakich jaskra wrodzona przejawia się w przeciągu paru pierwszych lat życia, dlatego warto – chociażby w celach profilaktycznych – zabierać dziecko na wizyty kontrolne, by lekarz zweryfikował poprawność widzenia.
W niejednej postaci
Opisywana dolegliwość występuje w rozmaitych odmianach, co wiąże się z różnymi przyczynami ją wywołującymi. Jedną z powszechniejszych jest jaskra pierwotna otwartego kąta, która objawia się barierą w przepływie cieczy wodnistej wynikającą z nieodpowiedniej konstrukcji gałki ocznej. W konsekwencji tego zwiększa się ciśnienie wewnątrz oka, a to źle rzutuje na nerw wzrokowy i siatkówkę. Jaskra normalnego ciśnienia z kolei, jak wskazuje już samo jej nazewnictwo, nie wiąże się z nieprawidłowym ciśnieniem w gałce, ale powoduje uszkodzenie siatkówki. Jaskra wtórna zaś to częste powikłanie po innych stanach chorobowych oczu, a jaskra wrodzona, która na szczęście do bardzo często występujących przypadków nie należy, atakuje w większości najmłodszych – już niemowlęta i kilkuletnie dzieci, co przeważnie jest następstwem dziedziczności.
Sposoby leczenia
Kiedy dostrzeżesz u siebie pierwsze objawy jaskry, zacznij od diagnostyki, a więc wybierz się do specjalisty, który wykona badanie opierające się na mierzeniu ciśnienia wewnątrzgałkowego. Dodatkowo, okulista zbada tarczę nerwu wzrokowego i określi, czy masz dobre pole widzenia. Zaleca się, w celach czysto profilaktycznych, wykonanie tomografii optycznej, co pozwoli ustalić poziom rozwoju choroby oraz jednoznacznie stwierdzić jej przyczyny. Pierwszy etap zwalczania dolegliwości to odpowiednio dobrane krople, które przyda się aplikować raz bądź dwa na dobę. Przy jaskrze otwartego kąta niezbędne okazuje się wykorzystanie w procesie leczenia beta-blokerów, które pozwolą znacząco zredukować poziom ciśnienia w oku, a przy jaskrze zamkniętego kąta – miotyków zwężających źrenice.
[Głosów:1 Średnia:5/5]