Wiele osób po raz pierwszy styka się z komiksem w swoim dzieciństwie, kiedy objętość tradycyjnej książki może nieco przerażać, natomiast obrazki wręcz zachęcają do lektury. Niektórym fascynacja komiksem nie przechodzi i nawet jako dorośli chętnie sięgają po te specyficzne historyjki obrazkowe. Można wręcz mówić o swoistej modzie na komiks i to praktycznie na całym świecie.

Czy komiks jest wart uwagi?

Jeszcze jakiś czas temu przeważały głosy, że komiks jest ubogim krewnym książek i formą niezbyt dojrzałą literacko, a już na pewno bez większej wartości. W ostatnim czasie dużo się w tej kwestii zmieniło i coraz większa grupa osób docenia walory komiksu. Raczej rzadko słychać glosy, iż obrazki zastępują ludzką wyobraźnię, a tekst w ogóle nie ma żadnych walorów merytorycznych i jest jedynie formą niezbyt wysublimowanej rozrywki dla mas. Warto sobie uświadomić, że współczesny komiks jest bardzo niejednolity gatunkowo, często miesza różne formy i style, a tym samym wnosi sporą jakość literacką. W końcu to nie przypadek, że po komiks coraz częściej sięgają twórcy filmowi i adaptują historie obrazkowe na ciekawe ekranizacje pełnometrażowe.

Zróżnicowane tematy komiksów dla dorosłych

Bardzo dużą popularnością cieszą komiksy dla dorosłych, a księgarnia wysyłkowa może się pochwalić niezwykle bogatym zbiorem historii obrazkowych o różnym zabarwieniu. Warto sobie uświadomić, że komiks to nie tylko superbohaterowie z serii Marvell i DC Comics, którzy już na stałe wpisali się w krajobraz współczesnej popkultury, ale godne zainteresowania są też inne serie, jak Thorgal Grzegorza Rosińskiego i Jeana van Hamme’a. Wyjątkową popularnością, szczególnie wśród ludzi młodych, cieszy się manga japońska, która ma swoje odzwierciedlenie w seriach anime. Na ich punkcie zwariowali Japończycy, ale również w naszym kraju są ludzie, których ta forma niezwykle fascynuje. Interesujące są też niektóre komiksy kryminalne, fantasy i historyczne, którym nie można odmówić nawet walorów edukacyjnych. Co ważne, pojawiają się nawet komiksy w wersji książkowej jako skończone powieści graficzne. To już z pewnością wyższy poziom sztuki, za który przyjdzie zapłacić całkiem sporą cenę. Jednak wysoka jakość druku i okładki, a także sama zawartość szybko rekompensują wydane pieniądze.

O tym, jak wiele zmieniło się w podejściu do komiksów może też świadczyć fakt, że Muzeum Postania Warszawskiego organizuje cyklicznie konkurs, więc powstają komiksy o tematyce wojennej. To nie wszystko. Już od kilku lat sale kinowe pękają w szwach na premierach filmów powstających na podstawie komiksów. Kolejne odsłony Thora czy Iron Mana biją rekordy popularności, co również świadczy o tym, że komiks przestał być uważany za gorszy gatunek literatury. Jest to obecnie nie tylko wyjątkowo wciągająca fabuła, klimatyczne historie i fantastyczna akcja, ale niejednokrotnie istotny będzie przekaz, nawiązanie do określonych wydarzeń i swoisty dialog z największymi problemami współczesnego człowieka, a wiec samotności, tożsamości seksualnej czy totalitaryzmu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ