Kwasy omega-3 pomagają zapobiec chorobom, zachować młodość oraz usprawnić nastrój. Dzięki odpowiedniej ilości kwasów tłuszczowych omega-3 unikniesz np. zwyrodnienia plamki żółtej, dolegliwości Alzheimera, alergii lub wad serca. Kwasy omega-3 są potrzebne zwłaszcza kobietom w ciąży oraz małym dzieciom. Kwasy omega-3 stanowią wyjątkowy budulec naszych komórek. Dzięki nim błona komórkowa lepiej działa, a to usprawnia wszystkie procesy życiowe. Nie sposób wymienić wszystkie korzyści, jakie nam dają kwasy omega-3.

Kwasy omega-3 na rozum oraz wzrok

Wpływają na rozwijanie się oraz pracę mózgu, a to już od starcie życia płodowego. Składa się, iż kobieta, która w ciągu ciąży spożywa odpowiednią ilość kwasów omega-3, rodzi inteligentniejsze oraz większe dziecko. Kwasy tłuszczowe omega-3 poprawiają ukrwienie mózgu oraz usprawniają przepływ bodźców nerwowych między substancją szarą oraz białą. Dlatego dzieci spożywające odpowiednią ilość kwasów omega-3 lepiej się rozwijają, nie mają kłopotów z uwagą oraz są sprawniejsze ruchowo. Kwasy omega-3 są składnikiem siatkówki oka. Ich deficyt w diecie mamy zagraża retinopatią wcześniaków (zaburzenie to że chociażby doprowadzać do całkowitej utraty wzroku). Dzieci, które nie jedzą ryb, z reguły są podatniejsze na wady wzroku oraz gorzej widzą. Deficyt kwasów omega-3 w starym wieku że być powodem zwyrodnienia plamki żółtej. Jest ono najpopularniejszą etiologią utraty wzroku u dorosłych.

Kwasy omega-3 na serce oraz kości

Analizowania wykazują, iż jedzenie bardzo niż jednego posiłku rybnego na tydzień zmniejsza o ponad 50% ryzyko śmierci z względu wad serca (w zestawieniu z osobami, które nie jedzą ryb w komplecie czy jedzą tylko raz w miesiącu). W wypadku osób, które przeszły zawał, ryzyko to ogranicza się o 42%. Kwasy omega-3 przeciwdziałają arytmii, dlatego osoby z dużym ich stanem we krwi umierają na zawał dwa razy rzadziej niż te, którym brakuje tychże kwasów (gwałtowne schorzenia rytmu serca przy zawale stanowią niebezpieczeństwo dla życia). Omega-3 mają możliwość rozrzedzania krwi oraz zapobiegają przyklejanie się krwinek do uszkodzonych ścian naczyń, zapobiegając powstawaniu zakrzepów oraz zatorów. Przeciwdziałają również procesom zapalnym w tętnicach prowadzącym do ich stwardnienia, obniżają stopień złego cholesterolu (LDL) oraz podnoszą stopień dobrego (HDL), zmniejszając tempo wzrostu miażdżycy. Kwasów omega-3 potrzebujemy, aby mieć zdrowe kości. Zabezpieczają przed zapaleniem stawów, łagodzą bóle i sztywność towarzyszące chorobom reumatycznym. Ułatwiają również wchłanianie wapnia, dlatego są niezbędne w ochronie oraz leczeniu osteoporozy.

Kwasy omega-3 na alergie oraz wytrzymałość

Ostatnie analizowania potwierdzają, iż kwasy omega-3 zapobiegają alergiom i wspierają ich leczenie. Także zwiększają naturalną wytrzymałość organizmu. Mnóstwo wskazuje na to, iż kobiety, które jadają dużo ryb, są mniej narażone na raka piersi oraz macicy, a mężczyźni na raka prostaty. Obie płcie rzadziej cierpią na nowotwór trzustki.

Kwasy omega-3

Uwaga, mamy! Omega-3 istotny w ciąży

Ze powodu na szczególny nacisk omega-3 na wzrost płodowy dziecka oraz jego odpowiedni stan zdrowia w dalszym życiu, polscy eksperci zalecają stosowanie omega-3 kobietom w ciąży i dzieciom już od 6. tygodnia życia. Czemu? Bo kobiety ciężarne oraz dzieci do 7. roku życia powinny z jedzeniem ryb niezwykle uważać. To znaczy, iż muszą wybierać właśnie te, które nie pochodzą z hodowli a nie zawierają metali ciężkich (są bowiem dużo niż inni narażone na zatrucie ołowiem). Bo ciężko samemu sprawdzić, skąd ryba pochodzi a co w niej „jest”, lepiej sięgnąć po tran.

Kwasy omega-3 – źródła

Źródła kwasów omega-3 w pożywieniu rozłożyć możemy na roślinne oraz zwierzęce. Do źródeł roślinnych zaliczamy oleje jadalne – rzepakowy, sojowy, z zarodków pszennych, z orzechów włoskich. W niedużej ilości odnajdziemy je i w oleju słonecznikowym, krokoszowym i kukurydzianym. Dobrym źródłem kwasów omega-3 potrafią być też nasiona szałwii hiszpańskiej (czyli nasiona chia) i siemię lniane. Pewną ich ilość znajdziemy jeszcze w zielonych warzywach liściastych. Kwasem omega-3 znajdującym się w roślinnych źródłach jest ALA. Jest on prekursorem różnych kwasów tłuszczowych. Że w organizmie ludzkim w małym stopniu zachodzi konwersja na drodze przemian enzymatycznych do form EPA oraz DHA, które wykazują aktywność biologiczną, dlatego warto zadbać o to by w diecie znalazły się również źródła kwasów EPA oraz DHA. Warto w tym miejscu także wspomnieć, iż konwersja do form EPA oraz DHA zależna jest m.in. od stosunku kwasów omega-3 do omega-6 dostarczanych w diecie. Bogatym źródłem kwasów omega-3 (EPA oraz DHA) są ryby morskie (m.in. sardynki, łosoś, makrela, pstrąg, śledź, tuńczyk) i owoce morza. Zawartość kwasów tłuszczowych w rybach zależy m.in. od gatunku ryb, ich stanu fizjologicznego, pory roku jak również akwenu, w jakim dokonano połowu. Kwasy EPA oraz DHA znajdziemy też w algach i w oleju z kryla. Na rynku dostępnych jest niezwykle wiele suplementów zawierających kwasy omega-3. Kupując takie środki zwracajmy uwagę na to, by żyły w nich kwasy EPA oraz DHA.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ