Ciąża to szczególny okres w życiu każdej kobiety. To piękny czas dający dużo radości i nadziei. Ale ciąża to także wiele ograniczeń. Jedne z nich dotyczą leczenia zębów w ciąży. Trzeba bowiem wiedzieć, że w ciąży nie można wykonywać wszystkich zabiegów stomatologicznych. Choć leczenie próchnicy jest bezpieczne przez cały okres ciąży, to już np. leczenia kanałowego nie powinno się przeprowadzać w pierwszym trymestrze.

Zęby w trakcie ciąży trzeba oczywiście leczyć. Zwłaszcza stany zapalne. Warto wiedzieć, że są one jedną z przyczyn przedwczesnego porodu. Dlatego ważne są regularne wizyty u stomatologa. Najlepszym rozwiązaniem będzie ustalenie takich wizyt już na początku ciąży. Jeśli pojawi się jakiś problem będzie on na tyle nie duży, że będzie można go spokojnie wyleczyć. Dlatego nie jest prawdą, że podczas ciąży kobieta nie może leczyć zębów. Może, tylko muszą być to zabiegi niewielkie. A aby tak było konieczne są regularne wizyty kontrolne u dentysty.

Jak wspomniano wcześniej, tradycyjne leczenie próchnicy jest dla przyszłej mamy bezpieczne w całym okresie trwania ciąży. Leczenia kanałowego unikać należy w pierwszych trymestrze. Jednak każdą taką sytuację trzeba zbadać indywidualnie. Jeśli stan zęba jest naprawdę zły lepiej jest nie czekać na drugi trymestr. Bakterie rozprzestrzeniające się z takiego zęba mogą narobić więcej szkód niż samo leczenie.

Warto podjąć tu także temat prześwietlenia RTG. Płód przez cały okres ciąży nie powinien być narażony na promieniowanie rentgenowskie. Dlatego zdjęć RTG nie powinno się robić przez całą ciążę. Zdarzają się sytuacje wyjątkowe. Np. bardzo silny ból. Jednak wówczas wykonując zdjęcie RTG należy zachować wszelkie środki ostrożności, aby nie narazić płodu na promieniowanie.

A co ze znieczuleniem? Znieczulenia zęba nie powinno stosować się w pierwszym trymestrze. W kolejnym okresie ciąży decyduje o tym stomatolog. Dlatego też odradza się usuwania zęba w pierwszym trymestrze. Często zabieg ten jest niemożliwy bez znieczulenia. Dlatego lepiej odłożyć to na później. Oczywiście jak w innych przypadkach każda sytuacja jest indywidualna.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ