Na przełomie zimy i wiosny dość często łapie nas popularna dolegliwość, jaką jest przeziębienie. Ponieważ nie charakteryzuje się ona bardzo nasilonymi dolegliwościami, to najczęściej idziemy po prostu do apteki po tanie leki bez recepty. Jednak co możemy kupić? Które leki reklamowane jako „najlepsze leki na przeziębienie” będą naprawdę skuteczne?

Czym jest przeziębienie?

Na początek warto powiedzieć kilka słów o tym, czym jest przeziębienie i jakie są ogólne zasady leczenia. Otóż przeziębienie jest to infekcja wirusowa. Co jest bardzo istotne, ponieważ w związku z tym przeziębienia nie leczymy nigdy antybiotykiem. Co natomiast stosujemy? Otóż wyłącznie leczenie objawowe. A jak wyglądają objawy przeziębienia? Wśród nich wymienić można : stan podgorączkowy/ gorączkę, uczucie osłabienia i ogólnego rozbicia, kaszel, nieżyt nosa. Jakie zatem zastosować leczenie?

Najlepsze leki na przeziębienie

Otóż przede wszystkim trzeba podkreślić, że w zasadzie to najlepsze leki na przeziębienie to tanie leki bez recepty. Dostępne są one w każdej aptece!

1) leki przeciwgorączkowe/ przeciwbólowe

Przede wszystkim w razie pojawienia się wyższej gorączki można zakupić jakiś lek przeciwgorączkowy. Trzeba w tym momencie wspomnieć o sprzedawanych często saszetkach reklamowanych właśnie jako najlepsze leki na przeziębienie np. Fervex, Gripex itd. Generalnie rzeczywiście przynoszą one dużą ulgę, niemniej jednak należy sprawdzić dokładnie, jaki lek jest w nich zawarty. Często bowiem zdarza się, że wypijamy taką saszetkę z paracetamolem, a potem łykamy jeszcze dwie tabletki paracetamolu. W ten sposób możemy sobie bardzo poważnie zaszkodzić. Pamiętajmy także o tym, aby nie brać takich leków bez przyczyny i aby nie stosować ich dłużej niż jest to dozwolone!

2) tanie leki bez recepty na katar

Katar bardzo nam dokucza podczas przeziębienia, dlatego warto zakupić aerozol do nosa z solą morską, aby ułatwić sobie oddychanie.

3) leki na kaszel

Czasem, kiedy kaszel jest wyjątkowo silny, można zakupić jakiś lek mukolityczny, który pomoże nam odkrztuszać wydzielinę. Jeśli jednak nie możemy opanować kaszlu, koniecznie idźmy do lekarza, który sprawdzi, czy infekcja nie jest poważniejsza.

Profilaktyka przeziębienia, czyli witaminy i minerały w tabletkach

Dlaczego właściwie przed wiosną mamy tak obniżoną odporność? Otóż jednym z powodów jest brak wystarczającej ilości witamin i minerałów w diecie. Dlatego też dobrym pomysłem są witaminy i minerały w tabletkach. Kupując je sprawdźmy jednak, czy firma, która je wyprodukowała, rzeczywiście ma dobre produkty. Ponadto dobrym pomysłem jest kupowanie nie wszystkich witamin tylko jednak sprawdzenie, których najbardziej nam brakuje. Jak to można zrobić? Najprościej jest poczytać o objawach niedoboru i dopasować je do swojego stanu zdrowia. Dobrym pomysłem jest także wizyta u lekarza.

Na koniec pamiętajmy, że same witaminy i minerały w tabletkach nie przyniosą efektów, jeśli nie zmienimy swojego stylu życia – nie zaczniemy się odżywiać prawidłowo, ćwiczyć czegoś oraz wysypiać.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ